RIO DE JANEIRO, BRATISLAVA. Ikonická socha žehnajúceho Krista nad najznámejším brazílskym mestom oslavuje okrúhle výročie. Slávnostne ju odhalili pred 85 rokmi, 12. októbra 1931. Vrcholným bodom inaugurácie bolo osvetlenie monumentálnej sochy.
Museli ho však spustiť ručne. Pôvodný zámer, aby ho na diaľku spustil taliansky vynálezca Guglielmo Marconi z jachty v Neapolskom zálive, zlyhal.
Železobetónová socha Krista Spasiteľa vytvorená v štýle art-deco na 704 metrov vysokom pahorku Corcovado je dnes spolu s plážou Copacabana a fašiangovým karnevalom hlavnou turistickou atrakciou Brazílie.
V roku 2007 ju hlasovanie ľudí na celom svete zaradilo medzi sedem moderných divov sveta. Od roku 2012 patrí aj na Zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Zámer pochádza z 19. storočia
So zámerom vybudovať kresťanský symbol nad mestom prišiel už v roku 1859 kňaz Pedro Maria Boss z Misijnej spoločnosti sv. Vincenta de Paul. Po vyhlásení republiky v roku 1889 a oddelení cirkvi od štátu sa tento zámer odložil.
V roku 1920 oživila túto snahu organizácia Katolícky kruh, ktorá v spolupráci s miestnou arcidiecézou vyhlásila zbierku na financovanie sochy.
Základný kameň položili v apríli 1922 pri príležitosti stého výročia vyhlásenia nezávislosti Brazílie. Konečná podoba ešte nebola známa, uvažovalo sa tiež o kríži či soche Krista s glóbusom v rukách.
V architektonickej súťaži komisia vybrala projekt inžiniera Heitora da Silva Costu.
Konečnú podobu sochy so žehnajúcimi rozpaženými rukami navrhol francúzsky sochár Paul Landowski, autorom Kristovej tváre je pôvodom rumunský sochár Gheorghe Leonida.
Pod mastencom sa skrýva železobetón
Sochu slávnostne odhalili 12. októbra 1931. Celá výstavba stála v prepočte 250.000 tisíc dolárov. Vnútrajšok sochy tvorí nosná železobetónová konštrukcia, ktorá je z vonkajšej strany obložená mastencom.
Mastenec je najmäkší nerast, vyznačuje sa ľahkou opracovateľnosťou a údržbou. Zároveň dodáva soche charakteristickú svetlú farbu.
Samotná socha meria 30 metrov a stojí na 8 metrov vysokom podstavci. Rozpažené ruky merajú 23 metrov.

Sochu Krista Spasiteľa niekoľkokrát poškodil blesk, pri rekonštrukcii v roku 2010 na nej opravili hydroizoláciu a vymenili najpoškodenejšie časti opláštenia. Použili pritom mastenec z toho istého lomu ako na začiatku 20. storočia.
V okolí sochy sa na svahoch Corcovada rozprestiera chránený lesnatý park Tijuca. Turisticky obľúbeným miestom je tiež terasa pod sochou, odkiaľ je nádherný výhľad na mesto.
V podstavci sochy v roku 2006 vznikla kaplnka, arcibiskup Rio de Janeira ju vysvätil pri príležitosti 75. výročia odhalenia sochy. Dnes je to obľúbené miesto najmä na sobáše mladomanželov.
Napriek pôvodnému zámeru sa vrchol Corcovada nestal kresťanským pútnym miestom, každý rok sem však zavítajú asi dva milióny turistov z celého sveta.
Na kopec vedie od roku 1885 zubačka, končí sa niekoľko desiatok metrov pod vrcholom. Bez jej služieb by nebolo možné na vrchol dopraviť všetok potrebný materiál na výstavbu sochy.
Prístup z konečnej stanice zubačky k podstavcu sochy po pôvodných 200 schodoch uľahčili pohyblivé schody a výťah vybudované koncom minulého storočia.