ISTANBUL, BRATISLAVA. Štyridsiatykrát v histórii rozhodujú odborníci z celého sveta o tom, ktoré prírodné aj kultúrne pamiatky zaradia na Zoznam svetového dedičstva UNESCO. Na stretnutí v Istanbule, ktoré v sobotu nakrátko prerušili z dôvodu vojenského prevratu, schválili zapísanie 21 nových pamiatok.
Pamiatky, ktoré zapíšu do zoznamu, väčšinou získajú väčšiu pozornosť vlád aj turistov a môžu žiadať o finančnú pomoc od OSN.
O nomináciách rozhodujú jednotlivé krajiny, pričom UNESCO každoročne rozhoduje o približne 25 až tridsiatich nomináciách. Tento rok v Istanbule zhodnocujú zapísanie 29 pamiatok.
Slovensko má na zozname zapísaných celkovo 7 lokalít – 5 kultúrnych a 2 prírodné. Tento rok žiadnu nomináciu nezískalo, posledným zapísaným miestom bolo historické centrum Levoče, v zozname je od roku 2008.
Celkovo je v Zozname svetového dedičstva UNESCO 1 052 lokalít, z toho je 814 kultúrnych a 203 prírodných a 35 zmiešaných.
Pozrite si zoznam 21 nových miest, ktoré zatiaľ UNESCO pridalo do zoznamu.
1. Skalné kresby pri rieke Cuo-ťiang, Čína
Kresby na 38 miestach na juhozápade Číny ukazujú tvorbu ľudí z kmeňa Luoyue z obdobia 5. storočia pred našim letopočtom až po 2. storočie nášho letopočtu.
Okolie je obkolesené jaskyňami, riekami a náhornými plošinami.


2. Archeologické nálezisko Nálanda, India
Kedysi tu stála jedna z najstarších univerzít, ktorá fungovala vyše 800 rokov.
Dnes je oblasť Nálanda v štáte Bihar na severovýchode Indie plná archeologických nálezov, ktoré sa datujú až do 3. storočia pred Kristom.


3. Perzské podzemné kanály, Irán
Kanáty boli podzemné kanály, vďaka ktorým sa voda z hôr dostávala aj do vyprahnutých oblastí na Blízkom východe.
Jedenásť takýchto systémov funguje v Iráne dodnes a zabezpečujú vodu pre farmárov aj pohon pre mlyny.

4. Trosky kamenného mesta Nan Madol, Mikronézia
Nan Madol je sústava 99 umelých ostrovčekov v Mikronézii.
Dnes kamenné stavby, ktoré na koralových útesoch vybudovala dynastia Saudeleur, ohrozuje nekontrolovateľný rasť mangrovníkov.


5. Dolmeny v Antequere, Španielsko
Dolmen bol druh megalitickej stavby. V španielskej Andalúzii ich vybudovali v neolite a dobe bronzovej, pričom veľké kvádre vytvárajú sériu hrobiek.
Obklopené sú navyše fascinujúcimi skalnými horami.


6. Kamenné náhrobky v bývalej Juhoslávii
Na tridsiatich miestach v Chorvátsku, Bosne a Hercegovine, Čiernej Hore a v Srbsku sa dnes nachádzajú stredoveké kamenné náhrobky tzv. stećci, Sú najčastejšie vytesané z vápenca.

7. Stavby architekta Le Corbusiera
Do zoznamu UNESCO sa dostalo aj 17 architektonických diel švajčiarsko-francúzskeho architekta Le Corbusiera v siedmich štátoch.
Ide napríklad o robotníckukolóniu Weissenhof na predmestí nemeckého Stuttgartu, o stavby v indickom Čandígarhu či o kaplnku Notre Dame du Haut vo Francúzsku.


8. Architektonický komplex Pampulha, Brazília
Komplex záhrad a futuristických budov Pampulha zo štyridsiatych rokov v piatom najväčšom brazílskom meste Belo Horizonte navrhol známy architekt Oscar Niemeyer.
Komplex zahŕňa sochy, promenády, kasíno alebo tanečnú sálu.


9. Georgiánske lodenice a archeologické nálezisko, Antigua a Barbuda
Hlboké a strmé zálivy karibského štátu Antigua a Barbuda poskytovali útočisko britským lodiam v prípade hurikánu.
Aj za použitia otrockej sily vznikli v zálivoch námorné budovy a lodenice, kde Briti opravovali svoje lode. Chránili si tak dôležité záujmy s pestovaním cukrovej trstiny.


10. Himalájsky národný park Kančendžonga, India
Treky, osemtisícovky, budhistické chrámy, jazerá aj veľké údolia ponúka región Sikkim na severovýchode Himalájí na hraniciach s Nepálom aj Čínou.

11. Archeologické nálezisko Filippi, Grécko
Filippi bolo antické mesto, ktoré na území súčasného Grécka vybudoval Filip II. Macedónsky, otec Alexandra Veľkého.
Mesto zničili osmanské nájazdy v 14. storočí.


12. Archeologické nálezisko Ani, Turecko
Stredoveké mesto Ani blízko pri arménskych hraniciach zažilo obdobia kresťanskej aj moslimskej architektúry.
Bolo dôležitou križovatkou pre obchodníkov na Hodvábnej ceste. Zničilo ho mohutné zemetrasenie aj nájazdy Mongolov v 14. storočí.


13. Jaskynný komplex Gorham, Gibraltár
Gorhamove jaskyne na východnom pobreží Gibraltáru boli jedným z posledných známych miest, kde žili neandrtálci.
Podľa archeologických nálezov tu žili vyše 125-tisíc rokov. V tých časoch boli jaskyne ďaleko od pláží, keďže hladina mora bola nižšia. Dodnes je miesto významným archeologickým náleziskom.

14. Sopečné súostrovie Revillagigedo, Mexiko
Sú to vlastne štyri sopky, ktoré vytŕčajú ponad oceán. Súostrovie Revillagigedo patrí k Mexiku a je pozoruhodným miestom pre život rôznych morských živočíchov.


15. Prírodná rezervácia Šen-nung-ťia, Čína
Odľahlá horská rezervácia Šen-nung-ťia ukrýva najväčší prales v strednej Číne a je domovom veľkého množstva vzácnych živočíšnych druhov.


16. Púšť Lút, Irán
Soľná púšť na východe Iránu patrí k najteplejším miestam na Zemi. V rokoch 2005 a 2006 tu namerali rekordnú teplotu 70,7°C.
Kým väčšinu územia tvorí soľná púšť, na asi pätine sa nachádzajú aj pieskové duny. V oblasti je navyše v lete veľmi veterno.


17. Rezervácia Mistaken Point na Newfoundlande, Kanada
Mistaken Point na juhovýchode kanadského Newfoundlandu patrí k najvzácnejším predkambrickým fosílnym náleziskám na svete.
Sedemnásť kilometrov dlhý pobrežný pás sa volá Mistaken Point (Mylný bod) aj podľa toho, že veľa námorníkov si ho v minulosti mýlilo so vzdialenejším mysom Race.

18. Koralové útesy v Červenom mori, Sudán
Dve oblasti pri pobreží Sudánu sú plné rozmanitého podmorského života. Koralové útesy obývajú podľa UNESCO morské cicavce, ryby, žraloky, korytnačky aj raje.


19. Západný Ťanšan, Kirgizsko, Kazachstan a Uzbekistan
Horský masív Ťanšan prechádza cez niekoľko krajín a stúpa od výšky 700 metrov až po štyritisícovky.

20. Masív Ennedi, Čad
Hlboké údolia pomedzi červené skaly v strede Sahary sú aj dodnes priechodné len na karavánach. Rôzne kamenné klenby a útvary sú však zaujímavou atrakciou aj pre turistov.


21. Mokrade Ahwar, Irak
Oblasť na iracko-iránskych hraniciach dodnes obýva arabský kmeň, ktorý úrodnú pôdu a vodu využíva. V minulosti však boli mnohí obyvatelia vysídlení pre suchá aj počas irackého povstania v roku 1991. Dnes je oblasť plná archeologických nálezov z čias Mezopotámie.

