SME
Streda, 1. február, 2023 | Meniny má Tatiana

New York: ako si užiť mesto, ktoré nikdy nespí

Energia metropoly si vás podmaní a ocitnete sa v centre svetového diania.

(Zdroj: Colton Duke, unsplash.com)

Existuje na svete mesto s väčšou energiou ako práve New York? Veľké jablko, ktoré nikdy nespí je fascinujúcim miestom, pretože stačí pár dní, aby ste si uvedomili, že ste sa do neho zamilovali a budete sa túžiť opäť vrátiť. Ako si užiť New York a dokonale si ho vychutnať?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sen, ktorý si môžete splniť

Prechádzať sa po Piatej avenue, obdivovať slávne pamiatky, ktoré ste dosiaľ poznali len z filmov či fotiek? Sedieť na loďke a očami sledovať obrysy Sochy slobody, aby ste si o niekoľko chvíľ sadli do tieňu Central Parku, prešli sa Brooklynským mostom a večer, kedy na mesto útočia tisíce svetiel ste si ich vychutnali priamo na Times Square? Poďme sa spoločne prejsť týmto fascinujúcim miestom a jeho piatimi štvrťami.

Nesmrteľný Manhattan

Opýtajte sa niekoho kto v New Yorku nikdy nebol, čo by si najradšej pozrel. Väčšina odpovedí by sa týkala Manhattanu. Slávna štvrť z New Yorku, jedna z piatich hlavných, ktoré tvoria toto fantastické mesto, sa stala nesmrteľným symbolom.

Od momentu, kedy tu zaparkoval Henry Hudson ubehlo viac než 400 rokov, no už vtedy pôsobil Manhattan ako silný magnet pre všetky národy sveta. Čas sa tu prelieval ako voda v rieke Hudson a z nenápadnej oblasti vyrástol symbol celých Spojených Štátov a miesto, kde dnes žije viac než 1,5 milióna ľudí. Ak New York nikdy nespí, tak o Manhattane to platí dvojnásobne.

Hotel na Mahnattane je neskutočnou výhodou, pretože odrazu ste priamo v centre diania a viete ho zažívať ráno aj neskoro večer, kedy v ňom blikajú všemožné svetlá, ulice križujú záplavy žltých taxíkov a reštaurácie praskajú vo švíkoch. Kde inde začať spoznávať New York, ak nie tu?

Pri kráčaní si dávajte pozor pod nohy, pretože budete mať často zaklonenú hlavu smerom k nebu, aby ste videli, kde končia obrovitánske mrakodrapy, ktoré vás odrazu pohltili. Tu sa zjaví slávna Chrysler Building, po nej ešte slávnejší Empire State Building s geniálnym výhľadom na celé mesto.

Novou budovou v panoráme New Yorku je One World Trade Center z roku 2013, ktorá ako jediná prekročila hranicu 500 metrov a pridala k ním ešte ďalších 41.

Ak milujete mrakodrapy a modernú architektúru, odtiaľto nebudete môcť odísť. Kráčate po Piatej avenue a telom sa prechádzajú jemné zimomriavky. Toto všetko ste videli v desiatkach filmov a teraz ste toho súčasťou.

New Yorské ikony sú na tejto legendárnej nitke navlečené jedna po druhej ako vzácny náhrdelník. Medzi 48.a 51. ulicou nájdete obrovské Rockefellerovo centrum a o pár krokov vedľa Katedrálu svätého Patrika.

Manhattanské ikony

Manhattan však so svojimi zaujímavosťami ani zďaleka nekončí, práve naopak. Zláka vás na prechádzku obrovským Central Parkom, kde si môžete zabehať alebo si len tak sadnúť na lavičku a sledovať život. Len pár desiatok metrov od vás pulzuje veľkomesto a vy ste medzi stromami. Unikátne, nie?

Ak sa nabažíte pokoja, všetko sa zmení o 180 stupňov, a tak sa ocitnete uprostred námestia Times Square. Sledujete čo sa okolo deje, ale to sa ani nedá pochopiť počas niekoľkých chvíľ, pretože je to natoľko fascinujúce.

Priamo odtiaľto vystreľuje známy Broadway so svojimi budovami, divadlami či Radio Music City Hall, ikona v štýle Art Deco. V nohách máte pár kilometrov, ale ešte stále necítite únavu, pretože New York do vás vlieva život. Odrazu ste priamo na Wall Street, kde sa tvorili dejiny USA. Pohľadajte tu slávnu sochu býka, ktorý tu kedysi nemal čo robiť, no dnes si bez neho nevedia ulicu predstaviť.

Miestom plným nostalgie je Ground Zero. Tu kedysi stáli dvojičky World Trade Center, no po roku 2001 sa s ich pádom zmenil aj Manhattan. Milovníci múzeí vedia prežiť niekoľko hodín na miestach akými je Metropolitné múzeum, Prírodovedné múzeum s kostrou Tyrannosaura Rexa alebo sa túlať medzi exponátmi amerického umenia vo Whitney Museum.

Byť v New Yorku sa nenavštíviť najznámejšiu sochu celej Ameriky? To sa nedá. Naskočte na trajekt smer Liberty Island a okrem panorámy plnej mrakodrapov a ostrova Ellis Island zažijete aj Sochu slobody, najvzácnejší dar, ktorý darovali Spojeným štátom Francúzi v 19. storočí. Kedysi sa dalo ísť aj do jej fakle, ale dnes musí postačiť len čelenka, hoci sa pre jen návštevu treba registrovať dostatočne vopred.

Napokon si v Harleme pri dokonalej afroamerickej kuchyni vypočujte jeden z koncertov a nasajte atmosféru trhoviska Greenmarket patriace medzi najznámejšie v celom meste.

Za Brooklynským mostom

Druhou najznámejšou new yorskou štvrtou po Manhattane je Brooklyn ležiaci na opačnom brehu rieky East River. Z Manhattanu sem vedie slávny most z 19. storočia, ktorý sa stal jedným zo symbolom nielen New Yorku, ale celej Ameriky.

Najkrajší je podvečer, kedy sa začnú rozsvecovať svetlá a ak si chvíľku počkáte, zažijete z brooklynskej strany jeden z najkrajších výhľadom na Manhattan.

Dnes má Brooklyn hipsterský nádych a je pretkaný kaviarničkami, podnikmi, reštauráciami so svetovým jedlom a nesmierne príjemnou atmosférou. Aj tu sa však viete kultúrne vyžiť a môžete si pozrieť Múzeum umenia, druhé najznámejšie svojho druhu po Metropolitnom, kde máte každú prvú sobotu v mesiaci vstup zdarma. Alebo sa zatúlate do Botanickej záhrady?

Bronx a jeho záhrady

Boli doby, kedy bol Bronx synonymom problémov a mnohí sa mu vyhýbali, ale časy sa našťastie zmenili a dnes je Bronx príjemným miestom, ktoré vám doplní mozaiku celého New Yorku.

Dnešný Bronx vás nadchne, pretože tu nájdete jednu z najkrajších Botanických záhrad celej Ameriky a kto má radšej ZOO, tak tá v Bronxe patrí medzi najväčšie a najznámejšie v celom USA. Dostanete sa sem ľahko, leží tu niekoľko zastávok metra a tak vystúpte na stanici Botanical Garden alebo Bronx Park East. Navečer prejdite niekoľko ulíc do štvrte Little Italy a navečerajte sa v niektorom z podnikov, kde dostanete pravú a chutnú taliansku kuchyňu.

Queens je zaujímavý mikrosvet

Najväčšou a najmenej známou časťou New Yorku. Prebúdza sa k životu a hoci je pre mnohých veľkou neznámou, dnes si vás ľahko získa. Múzeum moderného umenia preložte talianskou zmrzlinou v Corone, vydajte sa v jazzových stopách Louisa Armstronga, sadnite si na pivo z jedného z miestnych pivovarov alebo si vychutnajte najstarší bar New Yorku menom Neir´s Tavern, ktorý nepretržite funguje od roku 1829.

Stále málo? Choďte nakupovať na známy Bukharian Broadway a večer vás prechýli jedna zo svetových reštaurácii, ktorými je Queens preslávený.

Zabudnutý Staten Island

Staten Island kedysi prezývali ako „zabudnutá štvrť“, ale podobne ako Bronx už nie je nebezpečným miestom, ani na Staten Island sa nezabúda. Z roka na rok je tu živšie. Ak sa sem vyberiete, Staten Island sa vám odvďačí.

Pre celú štvrť je príznačný pokoj a ten je pretkaný zaujímavosťami akými je pevnosť Fort Wadsworth, majáky či dokonca krásne pobrežie s menšími plážami a zátokami. Toto by ste v New Yorku nečakali. Na svoje si však prídu aj milovníci ázijského umenia, pretože tu nájdete niekoľko múzeí.

Ako sa prepravovať po New Yorku?

Najjednoduchšou odpoveďou je slávne new yorské metro. Má takmer 500 staníc, pár stoviek kilometrov a premáva tu pravidelne už od roku 1904. Denne sa ním okrem vás odvezie ďalších 5 a pol milióna ľudí.

Jazda metrom stojí 3 USD, ale ak tu budete dlhšie, kúpte si elektronickú kartičku MetroCard (za 1 USD) a po nabití kreditu môžete cestovať hore dole za 2,75 USD len pohodlným priložením. V ponuke je aj 7-dňový lístok či dokonca 30-dňový.

Kde sa najesť?

Jedlo k New Yorku patrí a ak chcete ochutnať niekoľko kultových podnikov, poznačte si niektorý z týchto. Ochutnajte slávny Reuben with Pastrami v kultovom podniku Katz´s Delicatessen, ktorý poznajú aj filmoví producenti, herci či hudobníci.

U Halal Guys si dajte kebab alebo kura s ryžou a slávny Hot Dog si vychutnajte v Gray´s Papaya neďaleko Central Parku. Máte chuť na sladké? Waffles and Dinges vás zachránia svojimi cukrovinkami.

Kde nakúpiť?

Na svete je niekoľko miest, ktoré dostali nálepku najlepších miest na nakupovanie a New York patrí rozhodne medzi ne. Len nakupovaním tu viete stráviť dni či týždne, ale všetkého veľa škodí a nezabudnite si užiť aj mesto naokolo vás. Ak však predsa len túžite po zaujímavých nákupoch vyberte sa na Times Square, kde čakajú obchody ako Forever 21 či Toys „R“ Us.

Piata Avenue zase zaujme Bergdorf Goodman tých, ktorí čakajú závan luxusu, no a najluxusnejšie obchodíky stoja v Saks Fifth Avenue. Neobíďte ani slávny Chelsea Market s unikátnou železnicou High Line. Zaujímavé možnosti nájdete aj v Queens Plaza či v Harleme na miestne zvanom East River Plaza.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu