SME

8 tipov na výlety, vďaka ktorým objavíte unikátne miesta severovýchodu Slovenska

Región skrýva výnimočné zákutia, o ktorých sa veľa nehovorí.

Ak plánujete počas leta navštíviť miesta na Slovensku, ktoré su niečím zaujímavé a jedinečné, inšpirujte sa ôsmimi lokalitami zo severovýchodného Slovenska. Ešte viac inšpirácií na výlety nájdete tu.

1. Cykloturistika vo Vysokých Tatrách

Hoci Štrbské pleso navštívil asi každý Slovák a väčšina absolvovala aj nejakú pešiu túru v našich najvyšších horách, málokto vie, že Tatry sa dajú vidieť aj zo sedadla bicykla. Vysoké Tatry majú viac ako 300 km značených cyklotrás rôznych obtiažností. Tie svoje si tam nájdu rodinky s deťmi, milovníci horskej a cestnej cyklistiky, športovci aj začínajúci cyklisti. Obľúbenou trasou je asi 10-kilometrový cyklochodník pre začiatočníkov spájajúci Spišskú Belú s Tatranskou Kotlinou. Náročnejšou je Popradská cyklomagistrála, ktorá meria viac ako 25 kilometrov. Z bicykla môžete spoznať aj Tatranskú Lomnicu, Dolný Smokovec, Kôprovú dolinu, Popradské pleso či okolie Sliezskeho domu, ktorý sa nachádza vo výške 1 670 m n. M.

2. Bardejovský jarmok

Mesto Bardejov sa nachádza v regióne Šariš a známe je najmä vďaka kúpeľom z čias cisárovnej Sissi, ale aj zachovalému stredovekému námestiu, ktoré je od roku 2000 zapísané medzi lokality Svetového dedičstva UNESCO. Ideálnym časom na návštevu mesta je 25. až 28. august, keď sa na námestí koná tradičný Bardejovský jarmok. Tento rok to bude už 45. ročník novodobého a 665. ročník historického jarmoku. V rámci jarmoku sa predstavia okrem rôznych umelcov aj šermiari, folkloristi a ľudoví remeselníci.

Prečítajte si tiež: Prešovský kraj nie sú iba Tatry. Spoznajte 10 neobjavených pokladov regiónu Čítajte 

3. Park tmavej oblohy v Poloninách

Národný park Poloniny bezprostredne susedí s Poľskom a Ukrajinou. Má výnimočne malú hustotu osídlenia a zároveň je to najmenej navštevovaný národný park na Slovensku, preto je vplyv človeka na životné prostredie minimálny. Unikátom sú aj pralesy Stužica, Rožok a Havešová. Poloniny boli v roku 2010 vyhlásené za Park tmavej oblohy. Vďaka nízkemu svetelnému znečisteniu sú tam výborné podmienky pre pozorovanie nočnej oblohy. V oblasti je výborne viditeľná Mliečna cesta a bez ďalekohľadu sa dá vidieť niekoľko tisíc hviezd (v mestách iba 200 a vo veľkomestách len 20). V Poloninách sa nachádza aj Astronomické observátorium Kolonické sedlo s Vihorlatským národným teleskopom, ktorý je najväčším ďalekohľadom na Slovensku. V observatóriu k sledovaniu hviezd dostanete aj profesionálny výklad. Národný park s neporušenou prírodou je ideálnym miestom pre všetkých, ktorí si chcú vychutnať prírodu, pokoj, či jedinečné túry mimo civilizácie.

4. Hrad Ľubovňa

Slovenským hradom, o ktorom sa až tak veľa nehovorí, je Hrad Ľubovňa týčiaci sa nad mestom Stará Ľubovňa v severovýchodnej časti Spiša. V minulosti sa na hrade z prelomu 13. a 14. storočia ukrývali poľské korunovačné klenoty. Hrad bol tiež miestom významných stretnutí kráľov, ochranou poľsko-uhorskej hranice, dôležitým bodom obchodnej cesty a v roku 1768 na ňom väznili aj kráľa Madagaskaru Mórica Beňovského. V rámci prehliadky hradu môžete navštíviť aj mrazivú stredovekú mučiareň. Priamo pod hradom sa nachádza skanzen a stredoveký vojenský tábor.

Prečítajte si tiež: Spoznajte severovýchod Slovenska: Štyri tipy na výlety s deťmi na miesta z tajomných legiend Čítajte 

5. Drevené kostolíky

Vedeli ste, že v Prešovskom kraji sa nachádza až 26 unikátnych drevených kostolíkov? Keďže najprístupnejším stavebným materiálom bolo v minulosti drevo, vytvárali si z neho nielen jednoduché obytné domy a hospodárske prístrešky, ale aj honosné sakrálne stavby. Okrem toho, že dnes majú jedinečnú atmosféru a architektúru, tak štyri z nich boli zapísané aj medzi svetové kultúrne pamiatky UNESCO. Takým je rímskokatolícky kostol z 15. storočia v Hervatove (okr. Bardejov), evanjelický kostol v Kežmarku, a gréckokatolícke kostolíky v Bodružali (okr. Svidník) a Ladomírovej (okr. Svidník).

6. Belianska jaskyňa

Jaskyne sú veľkým pokladom Slovenska. Najmä počas letnej turistiky padne osvieženie v hlbokých útrobách jaskyne viac než vhod. Belianska jaskyňa je jedinou verejnosti prístupnou jaskyňou v Tatrách. Leží vo výške 890 m a dostanete sa k nej z Tatranskej kotliny. Sprístupnená trasa jaskyne má 1370 m a jej prehliadka trvá 70 minút. Počas prehliadky uvidíte vodopády, stalagmity aj jazierka. Využíva sa na klimatoterapiu a vďaka výnimočnej akustike Jaskyňu spoznali zlatokopi už v 18. storočí, no dlho ju tajili. Verejnosť sa o nej dozvedela až po jej znovuobjavení v roku 1826, o 70 rokov neskôr sa v jaskyni ako v jednej z prvých v Európe aj svietilo.

Prečítajte si tiež: Viete, kto je mních Cyprián či Biela pani? Urobte si výlet na tajomné miesta z legiend Čítajte 

7. Humenné a okolité hrady

Máloktoré mesto na Slovensku sa môže pýšiť tým, že je obkolesné hradmi, tak ako hornozemplínske mesto Humenné. Okrem toho, že je vstupnou bránou do Národného parku Poloniny a Východných Karpát, je v ňom aj renesančný kaštieľ z roku 1610, skanzen či Vihorlastká hvezdáreň.

V bezprostrednom okolí mesta sa nachádzajú aj tri stredoveké hrady - Brekov, Jasenov a Čičva. Hrad Brekov je stredovekým strážnym hradom, ktorého zrúcaniny vidno už zďaleka. Nedávno vedľa neho vyrástlo aj malé múzeum, v ktorom sú vystavené aj archeologické nálezy z lokality. Jasenovský hrad zasa ponúka nádherný výhľad na okolie a tajomnú chodbu vytesanú do kameňa priamo pod ním.Zaujímavosťou z Hradu Čičva je Kniha lží a luhárov, ktorá sa v 16. a 17. storočí na hrade nachádzala. Do tzv. Čičavskej knihy, ktorá bola známa po celom Slovensku sa zapisovali všetky klamstvá, nepravdy aj mená luhárov.

8. Pútnické miesta

Prešovský kraj je nábožensky mimoriadne pestrým regiónom. Rímskokatolíci, pravoslávni veriaci, gréckokatolíci a ďalšie vierovyznania majú okrem svojich chrámov aj pútnické miesta s bohatou históriou. Mariánska hora v Levoči je jedno z najstarších a najväčších pútnických miest na Slovensku už od 13. storočia. Dnes je hora miestom, kde sa prvú júlovú nedeľu stretávajú veriaci z celého sveta, ročne ju návštívi asi 600-tisíc veriacich. Obec Ľutina (okr. Sabinov) je zasa najväčším mariánskym pútnickým miestom gréckokatolíkov na Slovensku. Gaboltov (okr. Bardejov) sa spája so sv. Vojtechom. Svätec v Gaboltove údajne naozaj bol, napil sa vody zo studničky, ktorá sa dnes nachádza v kaplnke a má liečivú moc. Veriaci každoročne putujú aj k poľským hraniciam na horu Zvir pri Litmanovej (okr. Stará Ľubovňa).

Spoznať severovýchod Slovenska a ešte sa pri tom aj zabaviť môžete vďaka súťaži Objavuj Prešovský kraj a aplikácii Objavujme. Aplikácia je hrou a zároveň digitálnym turistickým sprievodcom. Vďaka nej získate až 360 tipov na výlety, z toho 250 je súťažných a 125 obsahuje kvízovú úlohu, ktoré je možné vyriešiť len na danom mieste.

Prečítajte si tiež: Legendami opradený Prešovský kraj Čítajte 

Pre najlepších objavovateľov, ktorí sa do súťaže zapoja sú pripravené zaujímavé ceny. Hra trvá do 15. septembra 2016, viac sa o nej dozviete na www.objavujme.sk.

Tento článok vám prináša Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska.

Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto odkaze.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 18 357
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 936
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 546
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 958
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 462
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 431
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 944
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 504
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Zolná, kostol za hradbami
  2. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Tematín
  3. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky III.
  4. Ladislav Kucharik: Bahrain - panské pieskovisko na zimu
  5. Michal Drotován: Singapur - mesto budúcnosti. Naozaj?
  6. Aleš Tvrdý: Ľudské povolania
  7. Ľuboš Vodička: Kam vo Viedni, keď prší? Albertina
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Lokca
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 448
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 659
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 461
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 746
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 463
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 380
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 352
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 436
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu