SME
Streda, 4. august, 2021 | Meniny má Dominik, DominikaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Viete, kto je mních Cyprián či Biela pani? Urobte si výlet na tajomné miesta z legiend

Určite spoznáte miesta, o ktorých ste doteraz netušili.

Zahraničným turistom ukazujeme Bratislavu, Vysoké Tatry či Spišský hrad. Slovensko má však mnoho ďalších čarovných miest, ktoré poriadne nepoznajú ani Slováci. Krásnu prírodu, kus histórie a trochu tajomna majú v sebe aj neobjavené lokality severovýchodného Slovenska. Nechajte sa inšpirovať našimi tipmi na výlety do Hanušoviec nad Topľou, Sabinova, Levoče, Svidníka či Pienin.

Tajomné miesta môžete spoznať vďaka tradičným slovenským legendám. Nevšedné cestovanie po stopách legendárnych hrdinov umožňuje projekt LEGENDARIUM 2. Toto leto vďaka interaktívnej cestovateľskej mobilnej hre, albumu s nálepkami a audio CD objavíte poklady a tajomstvá severovýchodného Slovenska. Zábavným spôsobom zistíte napríklad aj to, podľa koho má svoj názov mesto Sabinov.

1. Poklad rytiera Johana v Hanušovciach nad Topľou

Keď sa pod Medzianskym hradom rozmohla bieda, mnohí obyvatelia sa vybrali hľadať šťastie do sveta. Patril k nim aj Janko, odvážny mládenec. Dostal sa až do ďalekého Francúzska, kde ho zlákalo vojsko kráľa Ľudovíta. Vďaka svojej šikovnosti a oddanosti sa čoskoro stal kráľovým obľúbencom. Po návrate z vojny sa kráľ Jankovi štedro odvďačil. Daroval mu truhlice plné bohatstva a rytiersky titul. Janko sa vrátil domov ako bohatý Johanes a všetkým rád podal pomocnú ruku.

Viac o mieste, na ktorom, podľa legendy, Johanes ukryl poklad a mnoho ďalšieho o meste Hanušovce nad Topľou sa dozviete, ak navštívite miestne Vlastivedné múzeum a archeopark. Múzeum je jediné na Slovensku, ktoré v sebe spája živý Archeopark a tradičné kamenné múzeum. Sídli v barokovom kaštieli, patriacom významnému uhorskému rodu Dessewffy. V múzeu môžete uvidieť zbierky z prírody a histórie regiónu. Archeopark v areáli kaštieľa poskytuje tiež poznanie dávnych dejín, avšak originálnou formou vlastného zážitku.

Prečítajte si tiež: Legendami opradený Prešovský kraj Čítajte 

Kone, voda aj história

Pozoruhodnou pamiatkou v tejto lokalite je aj Hrádok Medzianky. Ide o archeologické nálezisko. Jeho vznik sa datuje už do 12. storočia a jeho zánik do 14. storočia. Svedčia o tom fragmenty keramiky a bronzová lisovaná spona s puncovanou výzdobou, ktorá zrejme patrila rytierskemu rádu johanitov.

Ranč Breziny sa nachádza v katastri obce Pavlovce na okraji lesa. Na ranči sa dá jazdiť na koňoch a je to tiež miestom výstav, stretnutí milovníkov koní a v neposlednom rade aj domovom starších či zranených koní.

Obľúbeným miestom rekreácie je nádrž Domaša. Voda má v letných mesiacoch asi 23 °C, dá sa v nej nielen kúpať, ale aj vyskúšať si rôzne vodné športy.

Nálepky do albumu LEGENDARIUM nájdete vo Vlastivednom múzeu a na Ranči Breziny.

2. Sabinov - mesto hrdinky, ktorá zachránila kráľa

Kráľ Belo IV. bol síce rúči chlap, ale slabý plavec. A tak sa stalo, že keď utekal so zvyškom svojho vojska pred Tatármi, zastihla ho veľká povodeň. Belo spadol do rozvodnenej Torysy a voda ho unášala stále ďalej a ďalej. Bol by sa, chudáčisko, načisto utopil, keby mu svoju bielu rúčku nepodala krásna Sabína. Kráľ ju za to bohato odmenil. A práve podľa hrdinky je pomenované aj mestečko Sabinov.

Legendárnu hrdinku môžete vidieť priamo na námestí Sabinova, kde má od roku 2014 vlastnú sochu vyrobenú z nerezu, ktorá je zložená z 1 634 trojuholníkov. Autorom je mladý umelec a sabinovský rodák Juraj Andraščík. Keď budete počas leta v Sabinove, osviežiť sa môžete na miestnom kúpalisku. V areáli sa nachádzajú tri bazény - plavecký, rekreačný a detský.

Prečítajte si tiež: Prešovský kraj nie sú iba Tatry. Spoznajte 10 neobjavených pokladov regiónu Čítajte 

Filmy na hrade aj túra na Čergove

Asi 15 km od Sabinova sa nachádza Šarišský hrad. Patrí k najrozsiahlejším stredovekým hradom na Slovensku. Je postavený na Šarišskom vrchu, preto ponúka nádherný výhľad na okolie. Najbližšie sa určite oplatí hrad navštíviť 5. až 6. Augusta, kedy sa na ňom bude konať Filmová noc na hrade 2016, v rámci ktorej sa pod hviezdnou letnou oblohou budú premietať najlepšie krátke filmy zo Slovenska a zahraničia.

Tí, ktorí majú radi aktívny oddych v zime aj v lete by mali určite navštíviť stredisko Drienica - Lysá. Počas zimy sa dá na Drienici lyžovať, v lete je obľúbeným cieľom výletov pre rodiny s deťmi, keďže v Čergovskom pohorí sa nachádza množstvo turistických a cyklistických trás rôznej náročnosti. Pre niekoho sú lákadlom prechádzky s opekačkou a hubárčením, pre zdatnejších sú hrebeňové a horské túry s krásnou okolitou prírodou. V blízkom okolí je aj zvernica s muflónmi či danielmi. Po turistike a cykloturistike dobre padne wellness a kúpanie na Drienici.

V tejto lokalite nájdete nálepky na Mestskom kúpalisku Sabinov a na wellness a kúpalisku Drienica.

3. Biela pani z Levoče

Júlia Géciová-Korponayová, oddávna známa ako Levočská biela pani, bola prvou a údajne aj jedinou ženou v celých uhorských dejinách, ktorá sa dopustila vlastizrady. Obvinená a potrestaná však bola neprávom. Jedna z legiend hovorí, že Júlia, zamilovaná do veliteľa nepriateľskej cisárskej armády, ukradla opitému richtárovi na bále kľúče od mestskej brány a z lásky zradila svoje mesto. Druhá verzia, ako aj román Móra Jókaia, vykresľuje obdobie protihabsburgského stavovského povstania Františka II. a dochádza k sprenevere voči mestu zo strany Juliany v strachu pred konfiškáciou majetku.

Viac o legendárnej Bielej pani sa dozviete aj v Spišskom múzeu v Levoči, ktorá sídli v historickej budove radnice. Neďaleko je známa Klietka hanby, ktorá slúžila na verejné vystavovanie ľudí, ktorí sa previnili proti dobrým mravom. Expozícia múzea je venovaná dejinám mesta Levoča – počiatkom jeho rozvoja, dobe rozkvetu i súčasnosti. Predmety historického charakteru sú doplnené bohatou ľudovoumeleckou produkciou Horného Spiša.

Biokúpalisko aj slovenský Vatikán

Od roku 2015 je v neďalekej Levočskej doline otvorené aj biokúpalisko. Využíva technológiu samočistenia vody rastlinami a riasami. Voda v bio bazénoch je bez akýchkoľvek chemických látok. Biokúpalisko sa nachádza v asi 5 km od centra Levoče, obklopené je Levočskými vrchmi s cyklotrasami a turistickými chodníkmi. V areáli biokúpaliska sa nachádzajú tri bazény - jeden na filtráciu a čistenie vody, druhý na kúpanie, a tretí rybolovný. V rybolovnom jazierku sa si môžete uloviť pstruha dúhového a hneď si ho aj ugrilovať.

Neďaleko sa nachádza aj Spišská Kapitula, známa ako slovenský Vatikán. Najvýznamnejšou stavbou Spišskej Kapituly je neskororománska Katedrála sv. Martina. Mestečko je, spolu s ostatnými pamiatkami v okolí Spišského hradu, zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Prečítajte si tiež: Spoznajte severovýchod Slovenska: Štyri tipy na výlety s deťmi na miesta z tajomných legiend Čítajte 

Nad Levočou sa týči Mariánska hora, ktorá patrí k najstarším a najznámejším pútnickým miestam na Slovensku. Každoročná púť sa tu koná v prvú júlovú nedeľu od čias, keď minoriti šíriaci mariánsku úctu koncom 14. storočia zasvätili kaplnku na hore sviatku Navštívenia Panny Márie.

Nálepky v tejto lokalite nájdete v Spišskom múzeu v Levoči a na BIO kúpalisku v Levočskej doline.

4. Lietajúci mních Cyprián z Pienin

Mních Cyprián bol veľmi múdry muž. Liečil ľudí, vytvoril herbár liečivých rastlín a vyskúšal si aj lietanie. Použil na to vlastnoručne zhotovené krídla, na ktorých podľa legendy zletel z Troch korún v Pieninách a doletel vraj až do Tatier.

Známy herbár a miesta, kde Cyprián žil, uvidíte na výlete v Červenom Kláštore či v Pieninách. Kláštor kartuziánov je národnou kultúrnou pamiatkou. Celý komplex je umiestnený v krásnej prírode Pienin. Najvyspelejšou stavbou je Kostol sv. Antona zo 14. storočia. Pred vchodom do kláštora je park, ktorý bol v roku 1972 vyhlásený za chránený areál Pieninské lipy. Chráni 19 starých vzácnych líp.

Oddych v kúpeľoch a adrenalín na Dunajci

Pokiaľ sa rozhodnete pre túru v Pieninách, tak vám po nej určite dobre padne relax v kúpeľoch. V spoločnom areáli Kúpeľov Červený Kláštor - Smerdžonka a Dunajec Village sa vybudovalo niekoľko športových a oddychovo-relaxačných zón pre návštevníkov každého veku. Kúpele sú známe vďaka zdravej minerálnej vode Smerdžonka, ktorú využívali už pred stáročiami vo svojej liečiteľskej praxi aj mnísi z neďalekého kláštora. Dnes sa v kúpeľoch liečia najmä kožné choroby.

Klenotom regiónu je aj tradičná goralská obec Lesnica. Jedinečnú atmosféru typickú pre túto lokalitu zažijete aj v Chate Pieniny, kde vás pasujú za Gorala za zvukov goralskej hudby. Užiť si môžete aj piknik v prírode s miestnymi špecialitami alebo jazdu na koči, rafting, splav po Dunajci na drevených pltiach či jazdu na bicykli po turistickými chodníkmi.

Nádherné vápencové bradlá zvané Haligovskými skalami patria k najzaujímavejším oblastiam Pieninského národného parku.

Nálepky do albumu sú k dispozícii v Múzeu Červený Kláštor aj Kúpeľoch Červený Kláštor – Smerdžonka.

5. Ako kuchár Vasiľ zachránil partizánov v okolí Svidníka

Ťažké časy vojny neobišli ani kuchára Vasiľa. Mal veru neľahkú úlohu. Nasýtiť hladných, vyčerpaných partizánov a prepašovať im jedlo do lesov. To chcelo veľa odvahy a šikovnosti! Vasiľ si vždy poradil. Dokonca na svoje narodeniny zvládol vykúzliť z biednych zásob i koláč. Za jeho obetavosť ho kamaráti povýšili na vojaka.

O miestach bojov a ich hrdinoch sa viac dozviete vo Svidníku a jeho okolí, keďže Svidník a Dukla sú významnými miestami bojov prvej a druhej svetovej vojny. Na tomto mieste sa nachádza viacero lokalít, ktoré by mal každý, kto sa o vojenské dejiny zaujíma, navštíviť.

Veža, tanky a cintorín

Za návštevu určite stojí vyhliadková veža na Dukle. Je vysoká 49 m a bola postavená na mieste pôvodnej drevenej vyhliadkovej veže z roku 1959 v blízkosti dočasnej pozorovateľne veliteľa 1.čs. armádneho zboru. Vo Vojenskom múzeu vo Svidníku nájdete zasa expozíciu dokumentujúcu vojenské dejiny Slovenska v rokoch 1914 – 1945. Medzi obcami Kapišová, Kružľová a Nižná Písaná je v teréne rozmiestnená tanková technika znázorňujúca tankovú rotu v útoku. Symbolizuje ju 8 tankov T-34/85. Návštevníkom pripomínajú tankové boje, ktoré sa v tomto priestore odohrali od v októbri 1944. Obete bojov v oblasti Duklianskeho priesmyku pripomína vojnový cintorín v Hunkovciach s hrobmi viac ako 3000 nemeckých vojakov.

Nálepku do albumu nájdete vo Vojenskom historickom múzeu vo Svidníku a vo Vyhliadkovej veži na Dukle.

Ak sa toto leto rozhodnete spoznávať krásy Slovenska, určite by ste nemali obísť nádherný severovýchod, v ktorom sa ľahko zorientujete aj zabavíte vďaka projektu LEGENDARIUM 2. Všetky legendy nájdete aj ako hru vo svojom mobile či tablete. Môžete sa teda s hrdinami zahrať a lokalizovať sa na legendárnych miestach Prešovského kraja, ktoré rozhodne stoja za návštevu. Hra na stiahnutie je dostupná na stránke www.legendarium.info.

Tento článok vám prináša Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska.

Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto odkaze.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Podnikáte? Otvorte si účet online a ušetrite
 2. Ako si zabezpečiť krytie liečby a karantény v zahraničí?
 3. Poznáte horúci trend interiérového dizajnu?
 4. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise
 5. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci
 6. Odomknite si SME.sk na viacerých zariadeniach
 7. Slovensko v tieni tureckého polmesiaca
 8. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor
 9. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy
 10. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova
 1. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 2. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 3. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 4. Poznáte horúci trend interiérového dizajnu?
 5. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise
 6. Dekarbonizácia má byť súčasťou moderných dodávateľských vzťahov
 7. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 8. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 9. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci
 10. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor
 1. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021 5 770
 2. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise 4 958
 3. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova 4 699
 4. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy 4 361
 5. Jeden deň na Bratislavu nestačí 3 921
 6. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 3 709
 7. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 404
 8. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci 3 360
 9. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor 2 837
 10. Slovensko v tieni tureckého polmesiaca 2 403
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu