SME

Spoznajte severovýchod Slovenska: Štyri tipy na výlety s deťmi na miesta z tajomných legiend

Viete, v ktorom meste do pekiel lákal Belzebub a kde blúdi Čierna pani?

Severská mytológia má škriatkov, rumunská Transylvánia je opradená príbehmi o upíroch, v Česku sa zasa tradujú rozprávania o vodníkoch. Aj jednotlivé regióny Slovenska majú už po stáročia vlastné legendy.

Aj vy môžete spoznať tajomné miesta vďaka tradičným slovenským legendám. Nevšedné cestovanie po stopách legendárnych hrdinov umožňuje projekt LEGENDARIUM 2. Toto leto vďaka interaktívnej cestovateľskej mobilnej hre, albumu s nálepkami a audio CD objavíte poklady a tajomstvá severovýchodného Slovenska. Zábavným spôsob zistíte napríklad aj to, prečo po Kežmarskom hrade už stáročia blúdi Čierna pani.

SkryťVypnúť reklamu

1. Čierna pani z Kežmarského hradu

Kedysi vraj mali čary a prekliatia veľkú moc. Svoje o tom vie aj stará kľučiarka z Kežmarského hradu. Koľko sa ona pokladov nahľadala, kým hradný pán Thököly nebol doma. Presliedila celý hrad, otvárala jedny dvere za druhými a brala, čo jej pod ruky prišlo. Až kým sa na hradnom nádvorí neozvali kroky Thökölyho. Ten kľučiarku za jej chamtivosť preklial a tak tam straší dodnes ako Čierna pani…

Miesta, v ktorých Čierna pani kedysi hľadala poklady spoznáte, ak navštívite Kežmarský hrad. Krásny výhľad si užijete na vyhliadkovej veži, zimomriavky vám po chrbte prejdú v miestnej hladomorni a spôsoby niekdajšej dopravy spoznáte vďaka expozícii historických vozidiel. Hrad sa dá navštíviť aj v noci vďaka nočným prehliadkam.

SkryťVypnúť reklamu

Kúpalisko, kaštieľ aj múzeum vynálezcu

Hrad však nie je jediným zaujímavým miestom, ktoré Kežmarok a okolie ponúka. Zrelaxovať sa môžete v termálnom kúpalisku vo Vrbove a ďalší kúsok histórie spoznáte v klenote renesančnej architektúry - Kaštieli Strážky v Spišskej Belej, kde nájdete aj historickú knižnicu a diela jedného z najznámejších maliarov pôsobiacich na našom území Ladislava Mednyánszkeho. Vynálezy slovenského zakladateľa optiky a fotografie Jozefa Maximiliána Petzvala zas objavíte v jeho múzeu, ktoré sa nachádza tiež v Spišskej Belej.

Na Kežmarskom hrade, v Thermal parku Vrbov a v kaštieli Strážky si s deťmi nezabudnite vyzdvihnúť nálepky do albumu Legendarium.

Prečítajte si tiež: Legendami opradený Prešovský kraj Čítajte 

2. Prešovský pastier Michal a jeho soľné ovce

Legenda vraví, že neďaleko Prešova žil kedysi pastier Michal. Staral sa o svoje ovce najlepšie ako vedel. Jedného dňa po búrke pomohol na svojom salaši trom pocestným. Aké bolo jeho prekvapenie, keď ráno vyšiel z koliby a jeho ovečky stáli na opačnom konci lúky ako soľné stĺpy. Bodaj by nie, keď sa cez noc soli napásli! A čo z nich dodnes ostalo? Soľné bane známe široko ďaleko.

SkryťVypnúť reklamu

Viac o Michalových soľných ovciach a všetko o ťažbe soli na Slovensku sa dozviete v Múzeu NKP Solivar v Prešove. Ide o jednu z najvýznamnejších technických pamiatok u nás. Novinkou je tiež zrekonštruovaná budova Skladu soli.

Lanové centrum, jaskyňa a hasičská výstava pre malých dobrodruhov

Pri návšteve východného Slovenska nemôžete obísť ani metropolu Šariša a jeho blízke okolie. Nie až takým známym miestom je napríklad jaskyňa Zlá diera pri obci Lipovce, ktorú miestni nazývajú „Zlá džura“. Schádza sa do nej s prilbou na hlave a v absolútnej tme si každý návštevník svieti tradičnou jaskyniarskou karbidkou na hlave. Návšteva jaskyne je veľkým dobrodružstvom najmä pre tých najmenších.

Adrenalínovám zážitkom je tiež Lanové centrum Outdoorpark v Prešove, v ktorom sa zabavia deti aj ich rodičia. V Krajskom múzeu v Prešove si na svoje prídu najmä chlapci, ktorí túžia stať sa hasičmi, keďže súčasťou expozície je aj výstava histórie hasičstva na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Nálepky získate v Lanovom centre Outdoorpark, Múzeu NKP Solivar aj v Krajskom múzeu v Prešove.

3. Čert Belzebub a jeho skúška Sninčanov

Podľa legendy boli Sninčania známi ako veľmi dobrí ľudia. Ich dobrota a láskavosť poriadne rozčuľovali pána pekiel Lucifera. Vyslal teda medzi ľudí mladého čerta Belzebuba, nech ich na zlé skutky navedie a do pekla zláka. S ľudskou podobou vybral sa medzi Sninčanov, no nepochodil, a preto sa vrátil naspäť do pekla. Ani Luciferova hrozba balvanom nad Sninčanmi nedopadla tak, ako si pán pekla predstavoval – balvan z Vihorlatu sa roztrieštil na viacero malých kameňov. Jeden z nich zapichol sa do Vihorlatu neďaleko Sniny, preto ho dodnes Sninským kameňom volajú.

Ak chcete vidieť pozostatok kameňa spomínaného v legende, navštívte Sninský kameň v sopečnom pohorí Vihorlatské vrchy. Má výšku 1 006 m n. m. a za túru určite stoja jeho vrcholové plošiny, na ktoré sa dostanete po železných rebríkoch, aby ste si pozreli výhľad na okolie Sniny. Z niektorých miest uvidíte aj ukrajinské Poloniny a Vysoké aj Nízke Tatry.

SkryťVypnúť reklamu

Osvieženie na biokúpalisku, tradičné remeslo aj stavba roka

Tradičné remeslá regiónu môžete spoznať vďaka múzeu v Zemplínskych Hámroch. Expozície múzea predstavujú rôzne druhy remeselnej a priemyselnej výroby charakteristické pre dané územie – kováčstvo, hámorníctvo a banícku činnosť. Múzeum je výnimočné najmä vystavenými strojmi, štôlňami, bucharmi a inými charakteristickými exponátmi.

Ak zavítate do Sniny, nenechajte si ujsť ani zrekonštruovaný klasicistický kaštieľ v Snine, ktorý je slovenskou Stavbou roka 2013. Počas prehliadky uvidíte zariadené miestnosti, v ktorých žila grófska rodina.

V lete sa osviežite v biokúpalisku Sninské rybníky, ktoré funguje na báze technológie samočistenia vody pomocou rastlín a rias. Kúpalisko má zóny pre plavcov aj neplavcov. V areáli sa nachádzajú aj ihriská pre deti či rôzne športové aktivity.

SkryťVypnúť reklamu

Ak navštívite Sninu a okolie, nálepky hľadajte na biokúpalisku, v múzeu v Zemplínskych Hámroch a v kaštieli v Snine.

Prečítajte si tiež: Prešovský kraj nie sú iba Tatry. Spoznajte 10 neobjavených pokladov regiónu Čítajte 

4. Zaľúbenci nad Ždiarom

Nad Ždiarom sa majestátne týčia vrchy Vidla a Havran. Pohľad na ne poteší oči a pohladí dušu. Vrchy majú podobu dvoch mladých zaľúbencov. Vidla – to je driečna Žofia a Havran – to je Matej, poľský mládenec s havraním nosom. Ich láske nikto neprial, nuž rozhodli sa utiecť. Cestou v hustých lesoch im na slobodu pomohol strážca hôr Žiaroň. A pre užialených rodičov vytvoril nad dedinou podobizne oboch zaľúbencov.

Ždiar, to je nádherná príroda, tradície a zážitky počas všetkých štyroch ročných období. V Belianskych Tatrách si na svoje prídu turisti, ale aj milovníci slovenských tradícií, ktoré nájdu napríklad v múzeu Ždiarsky dom venovanom dávnemu spôsobu života Goralov. Uvidíte tradičnú architektúru, zariadenie príbytku aj kroje.

SkryťVypnúť reklamu

Tradície, zábava a turistika

Stredisko Bachledka je výborným miestom pre aktívny oddych rodiny, a to nielen v zime. V letných mesiacoch môžete navštíviť napríklad miestnu 14 metrov vysokú vyhliadkovú vežu či urobiť si túru k Jezerskému jazeru. Deti sa iste potešia návšteve minizoo so zajačikmi, kozičkami a ovečkami v areáli hotela Bachledka Strachan, ktorý poskytuje ubytovanie aj stravovanie vhodné pre dovolenku s deťmi. Pri penzióne Wellness Penzión Strachan sa nachádza aj minigolf, kde sa s deťmi určite zabavíte.

Nálepky do albumu v tejto lokalite nájdete v múzeu Ždiarsky dom, Infocentre Bachledka SKI&SUN, Hoteli Bachledka**** Strachan a v areáli Minigolf Ždiar.

Ak sa toto leto rozhodnete spoznávať krásy Slovenska, určite by ste nemali obísť nádherný severovýchod, v ktorom sa ľahko zorientujete aj zabavíte vďaka projektu LEGENDARIUM 2. Všetky legendy nájdete aj ako hru vo svojom mobile či tablete. Môžete sa teda s hrdinami zahrať a lokalizovať sa na legendárnych miestach Prešovského kraja, ktoré rozhodne stoja za návštevu. Hra na stiahnutie je dostupná na stránke www.legendarium.info.

SkryťVypnúť reklamu

Tento článok vám prináša Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska.

Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto odkaze.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 143
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 14 918
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 991
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 594
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 487
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 996
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 386
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Zolná, kostol za hradbami
  2. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Tematín
  3. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky III.
  4. Ladislav Kucharik: Bahrain - panské pieskovisko na zimu
  5. Michal Drotován: Singapur - mesto budúcnosti. Naozaj?
  6. Aleš Tvrdý: Ľudské povolania
  7. Ľuboš Vodička: Kam vo Viedni, keď prší? Albertina
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Lokca
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 682
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 666
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 469
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 391
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 381
  6. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 370
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 359
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 6 789
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu