SME
Streda, 30. november, 2022 | Meniny má Ondrej, Andrej

Je čas na cestovateľské plány, jeseň bude plná spoznávania

Vycestujte na aktívnu dovolenku, z ktorej sa vrátite s plnou hlavou zážitkov.

Ak patríte medzi cestovateľov, pre ktorých je aktívna dovolenka to pravé orechové, užijete si nabitý program zájazdov. Z rozprávania príbehov o miestach, ktoré ste navštívili, dokážete čerpať energiu aj niekoľko dní po návrate.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Namierte si to s nami do európskych metropol, za históriou alebo za teplom, a to všetko so slovenskými sprievodcami. Ak ste doteraz o niektorých miestach len snívali a návštevu odkladali, už nie je na čo čakať.

Poznávacie zájazdy s garantovaným odchodom

Farebný Marakéš a štýlový Agadir

Maroko je krajinou nezabudnuteľných cestovateľských zážitkov a inak tomu nebude ani počas návštevy Marakéšu. Nasajete jeho atmosféru, prezriete si paláce, záhrady i fascinujúci trh.

Neskôr sa vyberiete na úpätie masívu Atlas. Nazretie do tradičného života berberov vám ukáže úplne odlišnú podobu tejto africkej krajiny.

Alternatívou je oddych v prímorskom marockom letovisku Agadir, ktoré má až 300 slnečných dní v roku. Do obnovy mesta po požiari sa zapojili viacerí slávni architekti, ktorí sa inšpirovali na Kanárskych ostrovoch. Nájdete tu nádych modernej architektúry, krásné záhrady i dlhú pobrežnú promenádu.

  • Počet dní: 4 - 8
  • Ubytovanie a strava: 3* alebo 4* hotel s raňajkami alebo polpenziou
  • Doprava: letecky z Viedne do Agadiru + transfer do Marakéšu
  • Cena: od 479 eur/ osoba
  • Termíny (vrátane Silvestra): Overiť aktuálnu cenu >>

Jordánsko: Najväčšie poklady púštneho kráľovstva

Jordánske kráľovstvo je zaujímavým mixom krásy arabského sveta, rozľahlých púští a miest, kde sa písali zaujímavé staroveké príbehy a len postupne ľuďom odkrývajú svoje tajomstvá.

Putovanie Jordánskom začína v hlavnom meste Ammán, ktoré nie je typickou metropolou, no očarí vás jeho autentickosť. Nasleduje zastávka v meste Jerash, ktorého história siaha až do čias antiky a poznačilo ju ničivé zemetrasenie.

Nevynecháte ani slávnu Petru, križiacke mesto Karak, majstrovské mozaiky v meste Madaba, horu Nebo, z ktorej Mojžiš ukázal Izraelitom zasľúbenú zem a najfarebnejšiu púšť Wadi Rum. Voľné dni pri Mŕtvom mori môžete využiť na relax a skúsiť účinky bahna z jeho dna na starostlivosť o pokožku.

  • Počet dní: 8
  • Ubytovanie a strava: 4* hotel s polpenziou + ubytovanie v púštnom kempe v oblasti Wadi Rum s polpenziou
  • Doprava: letecky z Viedne do Ammánu
  • Cena: od 1215 eur/ osoba
  • Overiť aktuálnu cenu a dostupné termíny >>

Klenoty Sicílie: Palermo, Cefalú, Trapani a Erice

Povestný južanský temperament naberá na Sicílii nový rozmer. Ostrov plný kontrastov s pozoruhodným množstvom pamiatok UNESCO vám odhalí časť svojej krásy.

Najväčšie mesto ostrova Palermo vás očarí úzkymi uličkami centra, kde sa skrýva množstvo sakrálnych stavieb, obrovská katedrála a pestrofarebné trhy. Kedykoľvek budete mať chuť sa osviežiť, stačí si sadnúť do kaviarne a ochutnať sladké cannolo. Ruch Palerma nachvíľu vystrieda pokoj Cefalú.

Hoci je Trapani menšie, atmosférou rozhodne nezaostáva. Z mesta sa odveziete lanovkou o niekoľko storočí naspäť v čase. Aspoň taký pocit vyvoláva, keď z nej vystúpite na kopci v meste Erice.

Taliansko: Amalfi, Capri, Sorrento a Neapol

Prvý dojem z Neapola sa môže zdať rovnako chaotický, ako mesto pôsobí na prvý pohľad. Opak je však pravdou.

Sprievodkyňa Janka Palenčárová mala podobný pocit: „Zo šoku som plynule prešla k absolútnej láske. Milujem toto mesto a nedám na jeho atmosféru dopustiť. Neapol je život. Mesto, ktoré má mnoho tvárí, mesto protikladov. Akoby tu zastal čas. Neapol budete buď milovať, alebo nenávidieť. V každom prípade, aspoň raz ho musíte zažiť. A verte mi, vrátite sa, lebo to, čo zažijete a skúsite v tomto meste, je prudko návykové.“

Úplný protiklad je Amalfitánske pobrežie, kde si urobíte zastávku vo viacerých mestách. Ostrov Capri, ktorý uchvátil aj rímskeho cisára, mestá Sorrento, Ravello, Amalfi a Positano s čarovným pokojom.

Okúzľujúca Apúlia

V samom „opätku“ Talianska leží rovinatý región Apúlia, pre ktorý sú príznačné olivové háje a mandľové plantáže. Atmosféru mesta Bari i malých mestečiek Altamura, Matera, Alberobello, Locorotondo podčiarknu gastronomické zážitky. Ochutnáte svetoznáme vína s chráneným označením pôvodu DOC, koláčiky pasticciotto, ktorých recept pochádza z mesta Lecce a naučíte sa vyrábať cestoviny orecchiette.

V Alberobello uvidíte kupolovité vápencové domčeky trulli, ktoré sú architektonickým unikátom Apúlie. Ich pôvod je tak trochu záhadou, no legenda vraví, že sú dielom prefíkaného grófa, ktorý sa snažil vyhnúť daniam. Preto jeho poddaní žili v domoch, ktoré vyzerali nedostavane, keď sa náhodu blížila kontrola.

​​Madeira: Ostrov večnej jari a zelene

Hoci od európskeho pobrežia leží súostrovie Madeira raz tak ďaleko než od afrického, vďaka dobrodružným výpravám portugalských moreplavcov sa jeho história písala pod európskym vplyvom.

Madeira vám ukáže množstvo tromfov, ktorými dokáže ohúriť príroda. Kľukaté turistické chodníky popri pôvodných zavlažovacích kanáloch „levadas“ vás za kilometre v nohách odmenia nádhernými výhľadmi, objavíte vodopády, termálne pramene či zelené záhrady. Navštívite aj typické „áčkové“ domy, ktoré sa zachovali v meste Santana a ochutnáte povestné madeirské víno.

Egypt: krajina faraónov a pyramíd

Ponorte sa hlbšie do histórie krajiny a civilizácie, ktorá svojou pokrokovosťou zmenila svet. Vďaka Egyptu poznáme atrament, zubnú pastu, zámok na dvere, pluh, kalendár či slnečné hodiny.

Program v Luxore s plavbou po rieke Níl na egyptskej feluke poháňanej vetrom, návšteva Dendery a Abydosu, Káhiry je doplnený o dni s programom podľa vášho gusta v Hurghade. Jesenný termín je stále vhodný na kúpanie.

Perly Talianska: Cinque Terre, Florencia a Pisa

Magické dedinky v kopcoch Cinque Terre majú unikátnu atmosféru. Každá je iná, aj napriek tomu, že sa vizuálne podobajú.

Navnadia vás na Florenciu, ktorá je kolískou talianskej renesancie a hlavné mesto umenia v Európe. S Florenciou sa spájajú mená významných osobností stredoveku (napr. Botticeli, Dante, Galileo, Michelangelo, Machiavelli, Mediciovci), ktorých odkaz nás inšpiruje aj v súčasnosti. Záver bude patriť Pise a (nielen) šikmej veži, ktorá priťahuje pozornosť celého sveta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu