SME
Piatok, 22. september, 2023 | Meniny má Móric

Najfarebnejšie mestá, ktoré by ste mali toto leto navštíviť

Farebné kombinácie fasád domov či striech robí z mnohých mestečiek po celom svete obľúbené turistické destinácie.

Očarujúca pestrofarebnosť Burana dopĺňa historické skvosty Benátok. (Zdroj: flickr/cc/Zoltán Vörös)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Burano, Taliansko

Ostrov Burano v benátskej lagúne je známy pre dve veci: krajkársku tradíciu a pestro pomaľované domy, ktoré lemujú smaragdovozelené vodné kanály.

Miestni rybári sa podľa miestnej legendy pre žiarivé farby rozhodli, aby svoj dom lepšie videli pri pohľade z mora.

Procida, Taliansko

Pastelovo farebné domy pozdĺž nábrežia vytvárajú charakteristickú podobu Procida, turisticky obľúbeného ostrova v Neapolskom zálive, neďaleko známejšej Ischie.

Idylický prístav hlavného mesta a modré, ružové a žlté historické budovy vyzerajú ako vystrihnuté z pohľadnice.

Cinque Terre, Taliansko

Taliansku riviéru v Ligúrii preslávili rybárske dediny vybudované na útesoch nad morom v Cinque Terre.

Pri pohľade z vody pestrofarebné domy v dedinách Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola a Riomaggiore doslova žiaria na pobrežných útesoch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Girona, Španielsko

Katalánske mesto Girona leží na polceste medzi známejšou Barcelonou a francúzskou hranicou a turistom ponúka viacero atrakcií.

Okrem jednej najzachovalejších židovských štvrtí v Španielsku a mosta postaveného autorom Eiffelovej veže, Gustavom Eiffelom je obľúbené aj pre pestrofarebnú zmes fasád domov stojacich na nábreží rieky Onyar.

Júzcar, Španielsko

Dedina Júzcar s asi 200 obyvateľmi mala kedysi rovnako, ako každá španielska dedina domy s bielymi stenami.

Všetko sa zmenilo v roku 2011, keď manažéri spoločnosti Sony Pictures hľadali kulisy ku filmu Šmolkovia. Obyvateľov presvedčili, že zmena farby bude prínosom nielen pre Sony Pictures, ale belasé domy uprostred malebných zelených kopcov budú neskôr aj dobrý reklamný ťah pre turistov.

Nemýlili sa.

Costa Nova, Portugalsko

Costa Nova býva prezývané aj ako portugalské Benátky. Nachádza sa južne od Porta v ústí rieky Aveiro do Atlantiku.

Obľúbenou plážovou destináciou sa stalo už v polovici 19. storočia, keď sem začali prúdiť umelci a intelektuáli.

Zaujímavosťou Costa Nova palheiros - tradičné drevené domčeky natreté farebnými pruhmi, ktorými sa inšpirovala aj moderná zástavba.

Načítavam video...

Águeda, Portugalsko

Pestrofarebné dáždniky sa v uliciach Águeda (lepšie povedané nad nimi), objavili v roku 2012 ako súčasť Ágitagueda Art Festival.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

S nápadom prišla v rámci Umbrella Sky Projekt umelecká skupina Sextafeira Produções. Stovky dáždnikov vždy v júli vytvárajú nad vybranými ulicami optickú farebnú strechu.

Dodávajú inak bežnému mestu (približne na polceste medzi Portom a mestom Coimbra) farebnú atraktivitu a v horúčavách poskytujú aj príjemný tieň.

Ribeira, Porto, Portugalsko

Na návštevu Porta si treba vyhradiť niekoľko dní a počas nich vás určite očarí návšteva malebnej štvrte Ribeira na brehu rieky Duoro.

Historická štvrť Ribeira je spleť úzkych uličiek, od roku 1966 zapísaná na zoznam svetových pamiatok UNESCO. Farebné domy sa tiahnu popri rieke a na svahu nad ňou a najlepšie si pohľad na ne vychutnáte z promenády alebo z druhej strany rieky.

Nyhavn Canal, Kodaň, Dánsko

Kedysi tu bola štvrť so zlou povesťou a vykričanými podnikmi pre námorníkov. Dnes sa malebná pestrofarebnosť domov popri kodanskom Nyhavn Canal stala jednou z najlepších adries v meste.

A pre pestrofarebné fasády sa stala obľúbenou aj medzi turistami z celého sveta. A pri návšteve Kodane ju nemôžu vynechať.

Stortorget, Štokholm, Švédsko

Historické námestie Stortorget v hlavnom meste Švédska býva obľúbeným miestom tamojších vianočných trhov.

Do dejín sa zapísalo tzv. štokholmským krvavým kúpeľom, keď tu dánsky kráľ Kristián ll. nechal popraviť svojich 80 švédskych odporcov a Nobelovým múzeom v budove bývalej burzy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Oko turistov však väčšmi potešia Grillska a Schantzka Huset (Grillov dom a Schnatzov dom), a niekoľko ďalších domov v ich susedstve, vďaka výraznej okrovožltej, červenej a zelenej fasáde.

Telč, Česko

Mesto Telč je preslávené zámkom a historickým Námestím Zachariáša z Hradca, ktoré lemujú gotické a renesančné meštianske domy.

Okrem arkád, ktoré chránili chodcov pred nepriazňou počasia sú domy na romantickom námestí výnimočné aj pestrofarebnými a bohato ozdobenými štítmi.

Vďaka tomu je od roku 1992 zapísané aj na na Zoznam svetového kultúrneho dedičtva UNESCO.

Wroclaw, Poľsko

Wroclav je štvrté najväčšie poľské mesto a ponúka príjemnú kombináciu starosvetského šarmu a modernej kozmopolitnej atmosféry.

Návštevníkov však láka aj na rôznofarebnosť fasád na Trhovom námestí v Starom Meste, so zmesou architektonických štýlov od gotiky a baroka až po secesiu.

Whitby, North Yorkshire, Anglicko

Červené, modré, zelené a žlté. Striedanie týchto farieb charakterizuje rad plážových chatiek na West Cliff Beach pri meste Whitby a vďaka tomu sa stalo kultovým miestom britského North Yorkshire.

Ich popularita sa datuje od 50. rokov 20. storočia, kedy sa opaľovanie stalo populárnym trendom aj v chladnejšom podnebí anglického pobrežia.

Notting Hill, Londýn, Anglicko

Ulice londýnskej štvrte Notting Hill priťahujú turistov pestrými fasádami domov a rovnomennou romantickou komédiou s Hughom Grantom a Juliou Robertsovou, ktorá sa odohrávala práve tu.

Turistov, ktorí počas londýnskeho pobytu hľadajú v tomto kozmopolitnom meste aj iné atrakcie, sem však láka aj Notting Hill Carnival, trhy Portobello Road Market, či veľký výber kníhkupecteiv, kaviarní a nezávislých butikov.

Willemstad, Curaçao

Ostrov Curaçao leží v Karibiku neďaleko pobrežia Venezuely. Formálne ste ale stále na území Európskej únie, jeho obyvatelia sa v referende rozhodli ostať voľnejšiou súčasťou Holandského kráľovstva.

Metropola Willemstad je obľúbeným prístavom výletných lodí. Rozdeľuje ho zátoka Svätej Anny na dve časti – Otrobanda a Punda. Práve nábrežie Punda s pestrofarebnými fasádami domov dodáva Willemstadu veselú karibskú atmosféru.

Chefchaouen, Maroko

Obľúbený cieľ turistov leží vo vnútrozemí Maroka, blízko Tangeru a Ceuty, španielskej enklávy na pobreží Stredozemného mora.

Charakteristická belasá farba na fasádach tunajších domov sa datuje až od tridsiatych rokov minulého storočia. V meste vtedy našli útočisko židovskí utečenci najmä zo Španielska a Chefchaouen dali neobvyklý farebný ráz.

Dnes vďaka belasej farbe nebeskej čistoty láka Chefchaouen do svojich krivoľakých uličiek turistov z celého sveta.

Guanajuato, Mexiko

Stredomexické Guanajuato bolo kedysi bohaté banícke mesto, dnes láka turistov na oranžové, žlté, zelené, tyrkysové a modré domy stojace na strmých úbočiach okolitých kopcov.

Boo Kaap, Kapské mesto, JAR

Boo Kap je historická štvrť juhoafrického Kapského mesta so strmými ulicami, kde sa usídľovali moslimovia a dodnes tu preto znejú spevy muezínov v tamojších mešitách.

Okrem rovnomenného múzea je však populárna najmä kvôli pestrofarebne pomaľovaným domom na ulici Wale

Nuuk, Grónsko

Grónska metropola Nuuk je jedným z najmenších hlavných miest na svete. Vplyv urbanizácie v tejto krajine je však pomerne silný a z maličkých osád lovcov tuleňov sa sem sťahuje čoraz viac ľudí.

Negatívnym dôsledkom zmeny životného štýlu a málo inšpiratívnej krajine naokolo sa snažia dodať aspoň trocha veselosti prestrofarebnými stenami domov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu