SME

Top 10 turistických atrakcií v Londýne

Britská metropola pravidelne boduje ako najobľúbenejšia turistická destinácia. Nič na tom nezmení ani výsledok referenda o vystúpení z EÚ.

Big Ben a London Eye poslúžili pred olympiádou v roku 2012 na propagáciu Londýna. (Zdroj: TASR)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Chystáte sa napriek výsledku referenda toto leto navštíviť metropolu Veľkej Británie? Bez ohľadu na tamojšie počasie či brexitu nesmiete vynechať týchto desať hlavných turistických atrakcií.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Westminsterské opátstvo

Westminsterské opátstvo  (Westminster Abbey) je tradičné miesto korunovácií i posledného odpočinku anglických panovníkov.

Súčasnú podobu dostalo v rokoch 1245 až 1272 pri gotickej prestavbe starého opátstva. Neskôr budovu ešte rozšírili. Okrem anglických panovníkov tu sú pochovaní aj Sir Isaac Newton, Charles Darwin, Charles Dickens a mnoho ďalších slávnych ľudí.

V roku 1986 bolo opátstvo spolu s palácom a kostolom sv. Margaréty zapísané na zoznam svetového dedičstva UNESCO

Prečítajte si tiež: TOP destinácia pre rok 2016 je Londýn Čítajte 

Westminsterský palác

Westminsterský palác (Palace of Westminster) je dokonalým príkladom viktoriánskej novogotickej architektúry priamo na brehu Temže.

Sídlo britského parlamentu získalo dnešnú podobu po požiari v roku 1834, keď oheň pôvodnú budovu úplne zničil.

Britský parlament formálne tvoria dve komory a ich interiér sa líši farbou koženého čalúnenia, volenú Dolnú snemovňu (House of Commons) zdobí zelená farba, Snemovňu lordov (House of Lords) červená.

Siluetu Westminsterského paláca dotvárajú tri veže, najvyššia z nich Victoria tower meria 98,5 metra.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

 

Katedrála sv. Pavla

Katedrála sv. Pavla (St. Paul’s Cathedral) je najväčšou protestantskou katedrálou na svete a sídlom londýnskeho biskupa. Barokovú stavbu navrhol na mieste pôvodného kostola architekt Christopher Wren po Veľkom londýnskom požiari v roku 1666.

Katedrála inšpirovaná Chrámom sv. Petra v Ríme bola oficiálne dokončená 20. októbra 1708. Je vysoká 108 metrov, v anglických mierach 365 stôp - ako dní v roku. Slúži ako miesto kráľovskej korunovácie, svadieb a iných ceremónií.

Britské múzeum

Britské múzeum je múzeum s najbohatšími zbierkami na svete. Bolo založené v roku 1753 na začiatku hlavného rozmachu britského impéria so zameraním na umenie, kultúru a históriu.

Počet exponátov v jeho zbierkach prekročil sedem miliónov kusov. Prípadný návrat niektorých vzácnych predmetov pôvodom z bývalých britských kolónii je centrom búrlivých diskusií.

Trafalgárske námestie

Trafalgárske námestie (Trafalgar Square) je najživším priestranstvom v centre Londýna. Jeho názov pripomína historické víťazstvo lorda Nelsona nad Napoleonovým loďstvom pri myse Trafalgar v Španielsku v roku 1805. Admirál má na námestí svoju sochu na vysokom stĺpe.

Od roku 1947 tu býva tradičné rozsvecovanie vianočného stromu, slávi sa tu však aj čínsky Nový rok či deň sv. Patrika.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Pozrite si 11 najznámejších námestí na svete Čítajte 

Londýnske oko

Najväčšie ruské koleso v Európe má priemer 120 metrov a stojí na južnom brehu Temže ako pripomienka na miléniové oslavy.  Londýnske oko (London Eye) slávnostne otvoril vtedajší premiér Tony Blair 31. decembra 1999.

Koleso nesie 32 presklených kapsúl, ktoré ponúkajú dokonalú panoramatickú vyhliadku na mesto. každoročne to priláka viac ako 3,5 milióna ľudí.

Buckinghamský palác

Buckinghamský palác (Buckingham Palace) síce nie je osobným majetkom britskej kráľovnej, napriek tomu slúži ako jej sídlo a aj hlavné pracovisko. V jeho priestoroch a záhradách sa konajú akcie štátneho významu a oficiálne uvítania hláv iných štátov.

Obľúbená turistická atrakcia je tiež miestom, kde sa Briti zhromažďujú v období osláv či národných kríz. Od roku 1993 bývajú v priebehu augusta a septembra reprezentačné priestory otvorené pre verejnosť.

Tower of London

Londýnsky hrad je jednou z najstarších pamiatok v meste, ktorá hrala veľmi dôležitú úlohu aj v britskej histórii.

Vežu z bieleho mramoru nechal postaviť Viliam Dobyvateľ v roku 1078, neskôr okolo nej pribudli priekopy a ďalšie hradné budovy, ktoré dal počas revolúcie Oliver Cromwell zbúrať.

Hradná pevnosť bola sídlom kráľov, neskôr väzením aj popraviskom. Od roku 1303 Tower of London slúži aj ako klenotnica pre britské korunovačné klenoty.

Tower Bridge

Most cez rieku Temžu je jedným z hlavných ikonických symbolov Londýna. Meno dostal podľa neďaleko stojacej pevnosti Tower of London.

Rozhodovanie o víťazovi verejnej súťaže na jeho výstavbu bolo rozporuplné a trvalo sedem rokov. Napokon sa rozhodlo o návrhu mestského architekta Horáca Jonesa. Most po 8 rokoch výstavby slávnostne otvorili v roku 1894.

Prečítajte si tiež: 12 najznámejších mostov na svete Čítajte 

Tower Bridge má dve hlavné veže, ktoré sú prepojené dvoma chodníkmi  34 metrov nad mostovkou a asi 42 metrov nad hladinou.

Mostovky z jedného i druhého brehu medzi vežami spájajú zdvíhacie rámy, ktoré sa otvárajú do uhla 86 stupňov zhruba 500-krát do roka, podľa frekvencie lodnej dopravy.

Samotná konštrukcia mosta je v skutočnosti oceľová, vizuálne kamennú podobu má vďaka obkladu z cornwallskej žuly  a portlandského kameňa.

Big Ben

Vežu so svetoznámymi hodinami, ktorú takmer každý návštevník Londýna familiárne volá Big Ben sa v skutočnosti volá Alžbetina veža, meria 96 metrov. Big Ben sa volá jej najväčší zvon.

Veža stojí na severnom konci Westminsterského paláca od roku 1858. V súčasnosti ju čaká rekonštrukcia pri ktorej sa zmení aj farebnosť ciferníka.

Prečítajte si tiež: Big Ben stíchne. Vežu aj zvon čaká oprava Čítajte 

Namiesto čiernej a zlatej farby, ktorú použili pri rekonštrukcii v roku 1980, sa reštaurátori chcú vrátiť k pôvodnej zelenej a zlatej farbe z viktoriánskeho obdobia. 

 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu