SME

Tripadvisor: Machu Picchu je TOP pamätihodnosť roku 2016

Cestovateľský server Tripadvisor zverejnil rebríček naj pamätihodností pre rok 2016 podľa hodnotenia svojich čitateľov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Machu Picchu, Peru

Machu Picchu leží v Peruánskych Andách v nadmorskej výške 2430 metrov, asi 100 kilometrov od hlavného mesta inkskej ríše. 

Zabudnuté mesto pre modernú dobu objavil americký archeológ Hiram Bingham v roku 1911. Od roku 1983 je na Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, od roku 2007 patrí medzi sedem nových divov sveta. 

Peruánske úrady v snahe obmedziť jeho poškodzovanie obmedzili návštevnosť na 2 500 ľudí denne. 

2. Veľká mešita šejka Zajída, Abú Zabí, SAE

Moderný Tádž Mahál a jedna z najkrásnejších stavieb moderného sveta. Takýmito superlatívami oprávnene volajú Veľkú mešitu šejka Zajída v metropole Spojených arabských emirátov. Stavali ju v rokoch 1996 až 2007 a vďaka prakticky neobmedzenému rozpočtu si vyslúžila niekoľko rekordov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Koberec v hlavnej sále je najväčší na svete - meria 5 627 metrov štvorcových, váži 47 ton. Pôvodných 9 častí spájali priamo v mešite tak, aby spoje neboli vidieť.

Ďalším magnetom je 12-tonový luster pozlátený a vyzdobený miliónmi krištáľov od Swarovského s priemerom 10 a výškou 15 metrov. Celá mešita je obložená bielym mramorom, steny sú zdobené perleťou, polodrahokamami a zlatom. 

Pozrite si tiež aktuálné last minute ponuky do Abu Dhabí. 

3. Angkor Wat, Siem Reap, Kambodža

Chrámový komplex na severozápade Kambodže je hlavný symbol Kambodže. Bývalé hlavné mesto ľudia opustili a postupne ho zarástla tropická džungľa. Na Západe sa stal známy v polovici 19. storočia vďaka francúzskemu cestovateľovi Henrimu Mouhotovi.

Odstraňovanie vegetácie trvalo dlhé desaťročia a prerušila ho občianska vojna a vláda Červených Khmérov. Od roku 1992 sa chrám obnovuje a zároveň slúži ako jeden z hlavných zdrojov príjmov krajiny z turistického ruchu.


4. Chrám sv. Petra, Vatikán

Bazilika svätého Petra je najznámejším kresťanským kostolom. Barokovo-renesančný a dlhý čas aj najväčší kostol na svete dokončili v roku 1626. Na jeho plánovaní, výstavbe a výzdobe pracovali Michelangelo, Bramante či Bernini.

Kupola chrámu má 136 metrov, tridsať oltárov a zmestí sa sem 60-tisíc ľudí. Vnútornú výzdobu tvorí množstvo nádherných umeleckých diel, od Michelangelovej Piety až po Berniniho drevený pápežský baldachýn. Pod podlahou je „Vatican grotto“, miesto posledného odpočinku pápežov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Baziliku dopĺňa jedno z najkrajších námestí sveta, ktoré dostavali v roku 1667. Barokové námestie v tvare elipsy zdobí stoštyridsať sôch svätcov a impozantná kolonáda s 285 dórskymi stĺpmi.

5. Tádž Mahál, Agra, India

Tádž Mahál je najznámejšou architektonickou pamiatkou Indie. Postavil ju Šáhdžahán z dynastie Veľkých Mogulov po smrti svojej manželky Mumtáz Mahál ako hrobku a symbol nesmrteľnej lásky k nej. Stavalo ju v rokoch 1632 až 1654 20-tisíc ľudí.

Tádž Mahál stojí v blízkosti mesta Agra. Ohromuje nielen zvonka, ale aj výzdobou vo vnútri. Okolitý park symbolizuje rajskú záhradu, hlavnými chodníkmi je rozdelený na štyri časti, ktoré symbolizujú život. Vyvýšené chodníky ho rozdeľujú na 16 častí. Cez jeho stred sa tiahne vodný kanál, v ktorom sa mauzóleum zrkadlí.

6. Mešita-katedrála v Cordobe, Španielsko

Veľkolepá mešita v Cordobe vznikla na mieste kresťanského chrámu po jej dobytí arabskými kalifmi v stredoveku. Charakterizuje ju priam bludisko tisícok stĺpov, ktoré mali údajne kalifom pripomínať palmy v ďalekej Sýrii.

Po dobytí mesta a návrate kresťanských panovníkov ju kráľ Ferdinand III. venoval Katolíckej cirkvi. Mešita sa vďaka tomu nezbúrala, ale prestavala na katedrálu so zachovaním väčšiny maurských detailov architektonického klenotu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Zostala tak ornamentálna mozaika na podlahe aj výzdoba stien. Pristavané kaplnky a kopule jej dodali veľkoleposť a mohutnosť. Magnet Andalúzie vďaka tomu každoročne priťahuje vyše jeden a pol milióna turistov.

7. Chrám Kristovho vzkriesenia - Spasiteľ na krvi, Petrohrad, Rusko

Chrám stojí v Petrohrade pri Gribojedovom kanáli na mieste, kde v roku 1881 na cára Alexandra ll. spáchali atentát. Na následky zranení neskôr zomrel.

Na pamiatku otca dal 81 metrov vysoký chrám postaviť cár Alexander III. Jeho architektúra pripomína chrám Vasilija Blaženého v Moskve.

V rokoch komunistickej diktatúry kostol vydrancovali, ikony zničili a slúžil ako sklad zeleniny. Dlho chátral a s obnovou sa začalo až po páde boľševikov. Pre verejnosť ho otvorili v roku 1997, pravoslávna liturgia sa v ňom slávila až v roku 2004.

8. Alhambra, Granada, Španielsko

Alhambra (Červený hrad) je stredoveký komplex palácov, ktorý si počas svojej vlády nechali vybudovať maurskí panovníci Andalúzie v arabskom štýle.

Po opätovnom dobytí kresťanskými španielskymi panovníkmi ju niekoľkokrát prestavovali a získala renesančný štýl. Zámer Napoleona celú pevnosť zničiť sa našťastie nepodaril, do vzduchu vyhodili len niekoľko pevnostných veží.

Náhorná plošina, kde bývalá pevnosť stojí, ponúka rozhľad na mesto a planiny Granady.

Pozrite si tiež aktuálne zájazdy do Granady v Španielsku.

9. Lincolnov pamätník, Washington DC, USA

Pamätník v podobe antického chrámu postavili  v rokoch 1915 až 1922  na počesť  prezidenta Abrahama Lincolna, ktorý nechal zrušiť otroctvo. Od roku 1966 je kultúrnou pamiatkou USA. 

Dominantou je v eľká  mramorová  socha  sediaceho Lincolna, 36 stĺpov symbolizuje počet amerických štátov počas jeho vlády. Pamätník bol miestom viacerých slávnych prejavov vrátane „I Have a DreamMartina Luthera Kinga v auguste 1963. 

Lincolnov pamätník stojí v zelenom washingtonskom parku National Mall, kde je viacero ďalších významných budov a pamätníkov. Napríklad s menami padlých v ll. svetovej, kórejskej či vietnamskej vojne.

10. Milánsky dóm, Taliansko

Milánsky dóm (Katedrála Narodenia Panny Márie) je hlavná dominanta mesta, ktorá každoročne priťahuje státisíce turistov. Gotická katedrála a štvrtý najväčší chrám na svete stavali od roku 1386 vyše 500 rokov. Jeho najvýraznejším architektonickým prvkom je 135 vežičiek a špirál. 

O dokončenie sa najviac pričinil Napoleon Bonaparte, ktorý v nej chcel byť korunovaný za talianskeho kráľa v roku 1805.

Obľúbenou atrakciou je výstup na strechu, odkiaľ je  nádherný pohľad na mesto a zložitú architektúru celej stavby.

11. Most Golden Gate, San Francisco, Kalifornia

Visutý most s charakteristickou farbou a dvoma piliermi na brehoch sa klenie nad prielivom Golden Gate, ktorý spája Sanfranciský záliv s Tichým oceánom.

Vďaka na svoju dobu výnimočnej konštrukcii bol Golden Gate Bridge až do roku 1964 najdlhší visutým mostom na svete. Dnes je spolu s električkami a pozemnými lanovkami najznámejšia pamätihodnosť v San Franciscu

12. Hagia Sophia, Istanbul, Turecko

Chrám Božej Múdrosti Istanbule na Zlatom rohu je jedna z najznámejších sakrálnych stavieb na svete. Pôvodne kresťanský chrám prestavali po obsadení Konštantinopolu v roku 1453 tureckí dobyvatelia na hlavnú mešitu Istanbulu.

Prvý prezident moderného Turecka Mustafa Kemal Ataturk rozhodol o jej premene na múzeum. Pôvodná podoba kresťanského chrámu mala vplyv na architektúru kostolov východného kresťanského obradu.

Pozrite si aktuálné ponuky zájazdov do Istanbulu.

13. Grand Place, Brusel, Belgicko

Dnešná atraktívna podoba hlavného bruselského námestia vznikla po roku 1695, keď stred mesta zničili francúzski delostrelci.

Nové domy po obvode námestia v talianskom a flámskom barokovom štýle vytvorili harmonický celok. Dominantou Grand Place (po flámsky Grote Markt) je gotická radnica s vežou.

Každé dva roky koncom augusta vytvárajú kvetinári a záhradníci na ploche námestia obrazce z rôznofarebných kvetov.

14. Eiffelova veža, Paríž, Francúzsko

Dnešná hlavná dominanta Paríža vznikla v roku 1889 ako súčasť Svetovej výstavy pri príležitosti stého výročia Francúzskej revolúcie na Marsových poliach v blízkosti Seiny. Pôvodne mala 300 metrov vysoká veža stáť 10 až 15 rokov. Pyramídovú stavbu z ocele navrhli hlavní inžinieri spoločnosti Eiffel už v lete 1884.

 Vo februári 1887 vyšla v novinách Le Temps petícia vplyvných umelcov, ktorí „zdochlinu bez duše“ a „gigantický čierny komín“ v Paríži nechceli. Ich protest zamietli.

Veža sa napriek ich odporu stala jedným z najkrajších príkladov technickej architektúry a stojí dodnes. Na jej vrchol vedie 1 665 schodov a spolu s anténami meria 324 metrov.

15. Katedrála Notre Dame, Paríž, Francúzsko

Gotická katedrála Notre-Dame v Paríži (aj Chrám Matky Božej) stojí v centre mesta v île de la Cité.

Katedrálu začali stavať v roku 1163, oficiálne bola dokončená v roku 1345. Napriek svojmu významu a krásnemu gotickému štýlu s klenbami na mohutných stĺpoch, farebnými rozetovými oknami a kamenárskymi ozdobnými prvkami sa v čase Veľkej francúzskej revolúcie nevyhla chátraniu. Súčasnú podobu získala až v 20. storočí .

16. Veľký čínsky múr

Veľký čínsky múr podľa niektorých odhadov meral až 8 800 kilometrov. V murovanej podobe s množstvom veží a pevnými hradbami, ako ho poznáme z jeho zrekonštruovanej časti neďaleko Pekingu, však mal omnoho menej.

V niektorých úsekoch sa tiahol vo viacerých líniách. Niekde si jeho múry ľudia rozobrali na stavbu domov, niekde to boli len valy zeme, ktoré do dneška zanikli. Spolu s čínskym písmom to je hlavný symbol Číny a najväčšia turistická atrakcia.

17. Akropola, Atény, Grécko

Akropola a pahorok, ktorému dala meno, bola v minulosti hlavným kultúrnym a náboženským centrom Atén. Spájala sa s bohyňou múdrosti Aténou, patrónkou mesta.

Do dnešných dní je obľúbeným turistickým miestom so zachovalými komplexami antických budov, ktoré tvorí vstupná brána Propyleje, chrám Atény Niké, ústredný chrám Partenón a Erechteion.

Pod Akropolou je zachovalý divadelný amfiteáter Heroda Attika.

Pozrite sa na Last minute zájazdy do Atén v Grécku.

18. Socha Krista Spasiteľa, Rio de Janeiro, Brazília

Obrovská železobetónová socha Krista stojí na kopci Corcovado (710 m) od roku 1931. V pôvodnom projekte mal mať Kristus Spasiteľ ruky zložené, ľudia však rozhodli, aby ich mal rozpažené. Socha je vysoká 30 metrov, stojí na osemmetrovom podstavci, vo vnútri ktorého je kaplnka.

Kristus však nie je len cirkevným symbolom, spolu s Copacabanou je symbolom celého Rio de Janeira. Otvorená náruč by mala charakterizovať prívetivosť a pohostinnosť Brazílčanov.

Krista ročne navštívi milión turistov, na vrchol Corcovada vedie stará zubačka. Z vrcholu kopca, ktorý je súčasťou národného parku Tijuca je nádherný výhľad na mesto a jeho pobrežie. 

19. Big Ben, Londýn, Veľká Británia

Vežu v novogotickom slohu ako súčasť Westminsterského paláca dokončili v roku 1858, obrovské hodiny začali pre britské impérium oficiálne merať čas 31. mája 1859. 

Dominanta Londýna sa do roku 2012 oficiálne volala Hodinová veža, podľa zvonu sa jej ľudovo hovorí Big Ben. Pri príležitosti 60. výročia nástupu na trón a diamantového jubilea panovania kráľovnej Alžbety ll. ju oficiálne premenovali na Alžbetinu vežu.

20. Pyramída v Chichen Itza, Mexiko

Najznámejším stavebným dielom Chichén Itza, ktoré v predkolumbovskom období založili Mayovia a po nich Toltékovia je 30 metrov vysoká pyramída Kukulkán. Má deväť stupňov a na každej zo štyroch strán schodištia s 91 schodmi až na vrchol.

Archeologické nálezisko je známe aj astronomickým observatóriom, chrámami, kolonádou tisícich stĺpov a posvätnou studňou Cenote. 

Pozrite si tiež možnosti dovolenky v Mexiku.

21. Chrám Wat Pho (Ležiaceho Budhu), Bangkok, Thajsko

Jedným z najnavštevovanejších budhistických chrámov v Bangkoku je Wat Pho (Chrám ležiaceho Budhu), najstarší v meste. Samotná Budhova socha má viac než 47 metrov, na výšku 15 metrov.

Chrám leží v blízkosti Grand palace, oficiálnom sídle siamskych kráľov. Dodnes sa tu odohrávajú niektoré oficiálne kráľovské ceremónie.

Kompletná ponuka zájazdov do Bangkoku. 

22. Burdž Chalífa, Dubaj, SAE

Burdž Chalifa (Chalifova veža) je najnavštevovanejšia budova v Spojených Arabských Emirátoch. Stavať ju začali v januári 2004 a stále jej patrí niekoľko rekordov: najvyššia budova (828 metrov) či budova s najväčším počtom poschodí (162) či najvyššie položený otvorený bazén na 78. poschodí.

Na výhľady z jej terás je najatraktívnejší čas pred západom slnka. Do budovy sa dostanete cez najväčšie nákupné centrum sveta Dubaj Mall.

Pozrite si aktuálne last minute zájazdy do Dubaja.

23. Austrálsky vojnový pamätník, Canberra

Austrálsky vojnový pamätník postavili v roku 1941 na pripomenutie pamiatky austrálskych vojakov bojujúcich počas l. svetovej vojny vo Francúzsku či na tureckom Gallipolli.

Postupom času sa jeho záber rozšíril na všetky dovtedajšie vojny. Jeho súčasťou múzeum, mapujúce austrálsku vojenskú históriu.

24. Budova opery, Sydney, Austrália

Spolu s neďalekým Prístavným mostom je Budova opery hlavným vizuálnym symbolom Sydney.

Extravagantnú budovu, ktorá sa stala architektonickou ikonou, postavili v roku 1973 podľa projektu dánskeho architekta Jørna Utzona. V roku 2003 za svoj návrh inšpirovaný tvarom mušle získal prestížnu Pritzkerovu cenu

25. Svätyňa Fušimi Inari Tajša, Kjóto, Japonsko

Fušimi Inari Tajšha je hlavnou svätyňou bohyne plodnosti Inari Ókami v Japonsku a najstaršia šintoistická svätyňa v meste Kjóto.

Hlavná časť pochádza z 15. storočia. Tvoria ju rómon (vežová brána) a go-honden (hlavná svätyňa) na úpätí hory Inari. Ku okumija (vnútornej svätyni) vedie pútnický chodník cez tisícku oranžovočervených torii (brán). Postavené sú za sebou tak nahusto, že vizuálne vytvárajú tunel.

 

 

 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu