Big Ben, slávny zvon na Alžbetinej veži britského parlamentu v Londýne stíchne. Vežu aj hodinový stroj čaká generálna oprava. Pre britskú metropolu charakteristické odbíjanie nebude počuť asi štyri mesiace.
V jeho 157-ročnej a takmer nepretržitej činnosti to bude len po tretíkrát, keď sa odbíjanie na dlhší čas odmlčalo. Prvýkrát to bolo deväť mesiacov v roku 1976 a druhýkrát šesť týždňov v roku 2007. Celkové náklady na opravu sa odhadujú na 29 miliónov libier (37,4 milióna eur).
Technický stav veže je veľmi vážny. Podľa britských médií sa môžu hodiny hocikedy zastaviť, niektoré médiá strašia tým, že by z hodín mohli odpadnúť ručičky.
S opravou sa preto nemôže čakať na koniec desaťročia, kedy je naplánovaná celková rekonštrukcia Westminsterského paláca, kde parlament sídli.

Big Ben
Pôvodný zvon z roku 1856 vážil 16 ton, počas skúšok praskol a museli ho nahradiť. Nový vážil 13,8 tony. Aj ten po necelom mesiaci praskol. Po pootočení a zmenšení srdca sa používa dodnes. Neznie už v čistom tóne E. Medzi jednotlivými údermi zvonu je 5 sekúnd.
Vo zvonici je aj štvorica menších zvonov, ktoré odbíjajú štvrťhodinu. Sú naladené na tóny Gis-mol, Fis-mol, E a B. Melódia, ktorú vyzváňajú sa volá Westminster Quarters (Westminster Chimes).
"Máme povinnosť zabezpečiť opravu a zachovať túto pamiatku pre budúce generácie. Voči našim predkom máme dlh obnoviť ich dielo do pôvodnej slávy," povedal pre BBC poslanec Tom Brake, hovorca komisie zodpovednej za údržbu parlamentných nehnuteľností.
V rámci rekonštrukcie by sa mala zmeniť aj farebnosť ciferníka. Namiesto čiernej a zlatej farby, ktorú použili pri rekonštrukcii v roku 1980 by sa reštaurátori chceli vrátiť k zelenej a zlatej farbe z viktoriánskeho obdobia.
Vežu v novogotickom slohu dokončili v roku 1858, hodiny boli hotové už skôr. Oficiálne však začali merať čas 31. mája 1859.
V 20. storočí sa ich odbíjanie stalo symbolom presného času vďaka rozhlasovému vysielaniu BBC a geografickej rozsiahlosti vtedajšieho britského impéria.
Štvrtý rozhlasový kanál BBC doteraz pri ohlasovaní presného času vysiela údery zvonu v priamom prenose. Jeho pracovníci však v auguste 2015 zistili, že hodinový mechanizmus spúšťa odbíjanie zvonu s asi šesťsekundovým predstihom a o problémoch s hodinami sa začalo verejne diskutovať.
Technická obsluha Big Benu sa podobné problémy dokáže riešiť zmenou závaží a nastavení mechanizmu hodinového stroja. Napríklad na závažie kyvadla sa kladú drobné mince. Jediná penny navyše dokáže kyvadlo zdržať o 0,4 sekundy denne.
Problém sa však ukázal ako omnoho závažnejší, aby ho riešili len drobnými úpravami. Veža má totiž poškodené aj murivo a skorodovaná je aj strešná konštrukcia. Jej zatekanie ohrozuje konštrukciu hodinového mechanizmu.
Opraviť musia aj kovovú konštrukciu ciferníkov, ktorá spája 312 kusov opálového skla podobným spôsobom ako vo vitrážových oknách kostolov. Svetlá osvetľujúce ciferník nahradia nízkoenergetickými LED diódami. V rámci rekonštrukcie tiež moderný výťah doplní 334 schodov na vežu.
Dominanta Londýna a súčasť Westminsterského paláca sa do roku 2012 oficiálne volala Hodinová veža, podľa zvonu sa jej však ľudovo stále hovorí Big Ben.
Pri príležitosti 60. výročia nástupu na trón a diamantového jubilea panovania kráľovnej Alžbety ll. ju oficiálne premenovali na Alžbetinu vežu.









