SME

Zákopy v Gallipoli dýchajú katastrofou

Na romantických plážach tureckého polostrova Gallipoli vám dnes hrozí maximálne úpal. Pred sto rokmi sa tu však dalo kúpať v krvi. Všadeprítomné zákopy vás prenesú z 21. storočia rovno do pekla prvej svetovej vojny.

Z najvyššej kóty Chunuk Bair je skvelý výhľad na celé bojisko. V týchto miestach zranili aj budúceho tureckého prezidenta.Z najvyššej kóty Chunuk Bair je skvelý výhľad na celé bojisko. V týchto miestach zranili aj budúceho tureckého prezidenta. (Zdroj: SME - MICHAL MIRONOV)

Chcete vidieť na vlastné oči najväčší omyl Winstona Churchilla? Navštívte turecký polostrov Gallipoli - strážnu vežu medzi Európou a Áziou a bránu do Čierneho mora. Z kopcov nad uzučkým Dardanelským prielivom aj bez námorných máp zistíte, že poslať ťažké vojnové lode a pýchu britského námorníctva do týchto končín, si koleduje o katastrofu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po prílete do Istanbulu milovníci histórie radšej zamieria do bájnej Tróje či neďalekého Pergamonu. Ak však chcete spoznať, odkiaľ pramení povestná národná hrdosť Turkov, návštevu bojiska pri Gallipoli rozhodne nevynechajte. Odmenou vám budú nádherné prírodné scenérie i geografické kuriozity.

SkryťVypnúť reklamu

Do Ázie na kávičku

Hoci sa bojisko nachádza v Európe, púť je vhodné začať v ázijskom mestečku Canakkale. Najužšie miesto Dardanelského prielivu nespája žiaden most, použiť musíte trajekt alebo čln. Získate výbornú predstavu o zákernosti tých končín. Strmé brehy, silné prúdy, šírka len čosi vyše kilometra. Práve tu v marci 1915 rozstrieľali niekoľko spojeneckých lodí.

Kto očakáva ázijskú exotiku, hneď po vylodení bude sklamaný - Canakkale vyzerá ako typické európske prímorské mestečko. Hneď za prístavom objavujeme námestie s renesančnou zvonicou, obchody so suvenírami a kaviarne. Samozrejme, ani tu nemôže chýbať všadeprítomná Atatürkova socha.

can.jpg

Námestie Canakkale exotikou príliš nedýcha.

Aj keď delá z Canakkale kedysi striehli na britskú flotilu, dnes mesto pohlcuje boj o turistu. Do Tróje je to odtiaľto len 30 kilometrov, preto môžete bývať v hoteli Helena, piť „trójske" víno z amfory, či obdivovať originál dreveného koňa z filmu s Bradom Pittom.

SkryťVypnúť reklamu

Canakkale má ale jednu výhodu - dá sa tu naplánovať akýkoľvek výlet, získať informácie, sprievodcu alebo požičať auto. Poučení sa plavíme späť na európsku stranu - rovno na bojisko.

at.jpg

Krčma v Canakkale je plná Atatürkových portrétov. Kultu osobnosti sa nedá uniknúť.

Guľky, pláže a sfinga

Zelené vŕšky polostrova vyzerajú dnes príliš mierumilovne, preto je vhodné pripomenúť si peklo prvej svetovej vojny v malom múzeu, kde zároveň získame základnú orientáciu v teréne. Na výšine pred budovou stojí delostrelecká batéria, odkiaľ máme vyloďovacie pláže ako na dlani.

V múzeu nachádzame okrem obvyklých ton vojenského šrotu a vražedných nástrojov aj morbídne kuriozity. O intenzite bojov svedčia najmä guľky, ktoré vo vzduchu trafila iná guľka, či viacnásobné priestrely ľudských kostí. Dojemne pôsobí najmä množstvo posledných listov domov, často zablatených, pokrčených, so zaschnutou krvou.

SkryťVypnúť reklamu

gul.jpg

Skrížené guľky v múzeu svedčia o intenzite prestreliek.

Je 24. decembra a tešíme sa, že bojisko máme iba pre seba. Vtom sa do múzea nahrnie takmer stovka mladých mužov. Záhadu vysvetlia dva zaparkované armádne autobusy pred bránou. Budúci tureckí branci práve dostávajú lekciu z vlastenectva a morálky, preto sa presúvame ďalej.

K pobrežiu je to autom len kúsok, hoci cesty na svahoch sú úzke a kľukaté. Po desiatich minútach sa ocitáme na najznámejšej pláži, kde sa vylodili Austrálčania s Novozélanďanmi.

Pláž Anzac, ako ju dnes nazývajú, je príjemným, čistým miestom v tvare podkovy so svahmi stúpajúcimi do vnútrozemia. Vojenské cintoríny tvoria pravidelné rady bielych kameňov na zelených lúkach s výhľadom na more. Medzi padlými je málo detí. Vek 25 - 30 rokov prezrádza zrelších profesionálov Austrálsko-novozélandského armádneho zboru. Hoci pobrežie bez turistov pôsobí priestranne, masu 14 000 mužov si vieme predstaviť len s pomocou dobových fotiek. Terénu dominuje „sfinga", ako pomenovali v Egypte cvičení vojaci bizarný kus erodujúceho svahu, ktorý aj dnes trochu pripomína ľudskú tvár. Od mora sa presúvame do vnútrozemia na frontovú líniu.

SkryťVypnúť reklamu

plaz.jpg

Pláž ANZAC kedysi a dnes

Desať metrov od smrti

Miesta najzúrivejších bojov sú ľahko rozpoznateľné podľa najvyšších kopcov, ktoré obe armády logicky využívali ako pozorovateľne a obranné kóty. Cestou nahor sa zastavujeme v malom lesíku. Medzi stromami sa celkom zreteľne kľukatia autentické spojenecké zákopy z 1. svetovej vojny. Sú už plytké a vymyté dažďom, hlboké sotva po pás, no ťahajú sa donekonečna. Pod napadaným ihličím sa vraj stále dá nájsť množstvo guliek, my však to šťastie nemáme.

Na druhej strane asfaltky sa nachádzajú turecké zákopy - protivníkov oddeľovalo len desať metrov. Turci v snahe vyhnúť sa spojeneckému bombardovaniu budovali opevnenia čo najbližšie k nepriateľovi. To malo za následok obrovské straty na životoch , ale aj možnosť výmenného obchodu počas bojových prestávok. Ten fungoval jednoduchým hádzaním potravín, tabaku či novín cez územie nikoho.

SkryťVypnúť reklamu

zak.jpg

Vchod do spojovacieho zákopu v lesíku.

Pokračujeme smerom k najvyššej kóte. Bránu tureckého cintorína stráži socha hrdinu v turbane, zvierajúceho britskú pušku. Je to buď nevedomosť, alebo zámer autora, ktorý tak zlomyseľne pripomenul popularitu technologicky vyspelejších ukoristených zbraní medzi tureckými vojakmi.

Stálo to za to?

Konečne stojíme na kopci Chunuk Bair, ktorý kontroluje celý polostrov. Až sem sa prebilo niekoľko Novozélanďanov, kým ich Turci krvavo neodrazili späť k plážam. Majú tu pamätník, ktorému sekunduje neodmysliteľná Atatürkova socha v nadživotnej veľkosti. Výhľad je úchvatný: na jednej strane Egejské more a zátoka Suvla, na druhej Dardanely, Ázia a Marmarské more. Kľúč k ovládaniu svetového obchodu s Áziou nám leží pri nohách - každých 15 minút vstúpi do úžiny jedna veľká loď. Najnavštevovanejšiu vyhliadku bojiska zlepšujú tureckí robotníci, ktorí prehlbujú staré zákopy, vykladajú ich drevom a naťahujú ostnatý drôt.

SkryťVypnúť reklamu

Nazad do Istanbulu odchádzame unavení; návšteva bojiska nám zabrala niekoľko hodín. Dojmy sú výborné, aj keď množstvo vytesaných mien s krížikom na človeka predsa len doľahne.

A ak dovolenku trávite v civilizovanom pohodlí hotela, nájdená guľka vám možno pripomenie, ako ťažko sa rodilo moderné Turecko a ako blízko môže číhať katastrofa. Tá gallipolská nám ešte dýcha na chrbát, veď posledný vojak bitky pri Gallipoli zomrel len v roku 2002.

cint.jpg

Austrálsky cintorín pri mori. Na pozadí vľavo výbežok "sfingy".

Bitka o Gallipoli

(apríl 1915, január 1916)

Keď vypukla prvá svetová vojna, chceli Briti a Francúzi obnoviť spojenie s Ruskom a uľahčiť transport strategických surovín z Ázie. Voľba padla na prieplavy Bospor a Dardanely, čím by získali prístup do Čierneho mora a priamo ohrozili hlavné mesto Osmanskej ríše Istanbul.

SkryťVypnúť reklamu

Za operáciou stál vtedajší britský minister námorníctva Winston Churchill, ktorý presadil vyslanie ťažkých vojnových lodí do úzkeho Dardanelského prielivu. Po zlyhaní operácie to spojenci skúsili ešte z pevniny, vylodením Austálsko-novozélandského armádneho zboru (ANZAC) na polostrove Gallipoli. Výsadok sprevádzalo množstvo chýb, ktoré uľahčili situáciu tureckým obrancom na čele s budúcim tureckým prezidentom Mustafom Kemalom (Atatürkom).

Krvavé boje si vyžiadali dohromady viac ako pol milióna mŕtvych a zranených bez toho, aby nejaká strana získala významnejšie územie či strategickú výhodu. V januári 1916 sa spojenci z pobrežia evakuovali. Churchillovo vojenské fiasko umožnilo Kemalovi po prvý raz zažiariť a položilo základy jeho budúcej legendy a kultu osobnosti.

SkryťVypnúť reklamu

(mm)

Autor: FOTO: autor

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 438
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 112
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 020
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 688
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 076
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 930
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 594
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 533
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  2. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  3. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  4. Irena Šimuneková: Rozhľadňa pod Klenovou
  5. Blanka Ulaherová: Pokakalsapeter, veselý cintorín, plno kaktusov a hmyz na zožratie (Mexiko 2024/2)
  6. Martin Majzlan: Icefields Parkway – Najkrajšia cesta na svete
  7. Ladislav Kucharik: Thajsko Krabi Maya Bay
  8. Dada Vozáriková: Človek by nepovedal, aké krásne sú albánske hory
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 101 080
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 988
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 296
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 328
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 635
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 867
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 844
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 10 148
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťZatvoriť reklamu