Ostrov v tvare slzy v Indickom oceáne juhovýchodne od Indie býval až do pádu britskej nadvlády v roku 1948 známy ako Cejlón. Turisti ho niekoľko desaťročí dosť ignorovali. Nečudo. Takmer pätnásť rokov ho sužovala občianska voja, v roku 2004 zase časť pobrežia zničilo cunami. Zahynulo vtedy asi 5 000 ľudí.
Dnes tam však stretnete návštevníkov z celého sveta. Je to zásluha kombinácie dažďových lesov, vysokých hôr, národných parkov, nespočítateľných budhistických a hinduistických pamiatok (na ostrove je do Zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO zapísaných osem pamiatok), kilometre krásnych bielych pláží, dobrého jedla, najmä však milých usmievavých ľudí.

Príjmy z turizmu sú na štvrtom mieste hneď za drahými kameňmi, čajom a koreninami. Vlani navštívilo ostrov 12 miliónov turistov a sú medzi nimi aj Slováci. Napomáhajú tomu aj relatívne dostupné letenky s nízkonákladovou leteckou spoločnosťou, ktorá lieta z Bratislavy cez Dubaj do srílanskej metropoly Colombo.
Na čo treba pamätať?
- Pre vstup na Srí Lanku potrebujú Slováci víza. Dajú sa za 30 € kúpiť po prílete na letisku v Colombe. Ak sa chcete vyhnúť čakaniu v radoch, dá sa to aj elektronicky. Navyše tri eurá ušetríte.
- Domáci sa zdravia miernym úklonom a na prsiach spätými rukami. Podávanie rúk nie je obvyklé. Ak to urobíte, nikdy nepodávajte ľavú, ktorá sa považuje za nečistú.
- Cestujete síce do tropickej krajiny, ale pribaľte si aj flisovú mikinu, najmä ak sa chystáte do hôr. V mestách ako Kandy či Nuwara Elyia môže byť okolo nuly.
- Srílančania sú voči oblečeniu žien zo Západu tolerantní, pred vstupom do chrámov to neplatí. Musíte mať zahalené ramená a kolená. Postačí však šatka cez plecia či okolo pása alebo natiahnuť si sukňu sarong.

- Pred vstupom do chrámových komplexov sa treba povinne vyzuť. Pre citlivejších sa hodia ponožky. Obuv vám za mierny bakšiš postrážia.
- Srílanské elektrické zásuvky sú trochu iné ako naše, ale netreba si brať adaptér. Stačí zatlačiť "nulák" prepisovacou ceruzkou a do zásuvky vojde každá nabíjačka či sušič vlasov.
- Zverte sa do rúk profesionálneho šoféra, aj keď šoférovanie je váš koníček. Srí Lanke britskí kolonizátori zanechali jazdenie vľavo a hlavne sa na uliciach musíte predierať pomedzi tisíce chodcov, bicyklov, tuk tukov, motoriek, rikší, potulných psov a posvätných kráv. Diaľníc majú na ostrove len niečo vyše 120 km.
- Platí pravidlo, že predbiehať sa začína, keď ide auto či iné vozidlo oproti. Šofér ťa predsa vidí a uhne na krajnicu. Navyše ste v krajine blízko rovníka, kde sa stmieva už o šiestej a osvetlenia vozidiel či reflexné prvky sa tu veľmi nenosia.
- Všimné sa dáva neustále. V zásobe preto majte neustále drobné, teda aspoň 20 a hlavne 100 rupiové bankovky. Darčekom v podobe drobnej mince si podľa domácich zlepšíte karmu.
- Pred vstupom do chrámov sa patrí kúpiť kytičku obetných lotosových kvetov, čo je národný kvet Srí Lanky, či vonné tyčinky.

- Srílančania sú usmievaví a rozčuľovanie sa je pre nich niečo neznáme. Dokonca sa považuje za neslušnosť. Zvyšovanie hlasu vám pomôže iba na zvýšenie vlastného tlaku.
- Kuchyňa na Srí Lanke je silne ovplyvnená Indiou. Očakávajte veľa korenených a ostrých jedál. Základom je ryža či rezance s karí, čo je vlastne mäso, ryba, zelenina a alebo zemiaky v žltej karí omáčke.
- Kto túži po niečom neutrálnejšom, dá si jednoduchú placku roti z ryžovej a kokosovej múky. Sladkého tropického ovocia, najmä banánov, manga, ananásov a iných druhov sa tam možno doslova objesť.
- Na ostrove čaju sa pije najmä čaj, majú tam ale aj dobrú kávu a slušné pivo z domácej produkcie. Alkohol aj svetových značiek kúpite v špeciálnych wine shopoch. Najobľúbenejšia je kokosová pálenka Arak. Majú niekoľko druhov cenovo rozlíšenej podľa rokov zrenia.
- Pozor na drogy. Ich dovoz je prísne zakázaný.
- Repelent sa vždy zíde.
Dovolenka na Srí Lanke.
Ostrov zaradili Slováci medzi päť najlákavejších exotických krajín. Navštívte Srí Lanku aj vy.
Vašu dovolenku na Srí Lanke pre vás zabezpečíme na portáli www.dovolenka.sme.sk.