V lietadle zabudnite na pitie z vlastnej veľkej fľaše. Na letisku ju pred odletom buď zahodíte alebo vypijete. S plnou fľašou vás cez kontrolu na palubu nepustia.
Obmedzenia sú prehnane prísne
Podľa Petra Šveca, pilota a konzultanta pre leteckú bezpečnosť sú predpisy pre tekutiny na palube lietadla prehnane prísne. Z vlastnej skúsenosti pilota hovorí, že niektoré krajiny sú v tomto smere benevolentnejšie, čo považuje za rozumný prístup. Pomôcť k zmene by mohol aj tlak verejnosti.
“„Riziko je veľmi malé a ak chceme lietať, musíme ho akceptovať. Miera opatrnosti sa preto podľa mňa preháňa. Kým však takéto predpisy platia, každý na palube lietadla ich musí dodržiavať."
„
Menej tekutín, menšie riziko
Obsah príručnej batožiny obmedzili pokusy o teroristické útoky. Americké úrady sa obávali, že zmiešaním dvoch inak neutrálnych tekutín vznikne výbušná zmes a ohrozí lietadlo. Preto na minimum obmedzili množstvo akejkoľvek tekutiny v príručnej batožine.
Podľa rozhodnutia Európskej komisie sú obmedzenia v prípade tekutín na palube na každom európskom letisku rovnaké. Ak však poletíte do zámoria a budete prestupovať, vopred sa informujte, čo ktorý prepravca povoľuje.

Tekutiny len v malom balení
K tekutinám sa počíta aj kozmetika: lak na nechty, odlakovač či zubná pasta a tiež látky pastovitej povahy. Podľa Veroniky Ševčíkovej, hovorkyne bratislavského letiska medzi ne patrí napríklad med, nutela alebo aj bryndza.
Objem každej nádobky smie byť najviac 100 ml. Všetky musia byť v jedinom priehľadnom a opätovne uzatvárateľnom vrecku s obsahom 1 liter (20x20 cm).
Tip pre cestujúcich
Nič vám nebráni mať so sebou prázdnu fľašu. Na európskych letiskách býva k dispozícii pitná voda, fľašu si preto môžete neskôr naplniť. Ušetrí vám to peniaze a dehydratáciu. Na mimoeurópskych letiskách to však nemusí platiť.

Veľa ľudí si preleje povolené množstvo šampónu do fľaštičky bez etikety. Chyba. Práve chýbajúca etiketa pri kontrole najviac zaujme inšpektorov. Použite preto nádobky s etiketou, aj keď obsah môže byť úplne iný.
Na kontrolu cez röntgenové zariadenie sa vrecúško s nádobkami vkladá samostatne a musí byť uzatvorené.
S bezcolným alkoholom nie je problém
Bezcolné tekutiny kúpené na letisku za bezpečnostnou kontrolou sa môžu prenášať ako príručná batožina, ak zostanú spolu s účtom zapečatené v bezpečnostnej taške s červeným okrajom. Zapečatia vám ju pri predaji.
Pri kontrole so sebou môžete mať aj dôležité lieky s objemom nad 100 ml. Potrebujete však predchádzajúci súhlas leteckej spoločnosti a odletového letiska a dokumentáciu od lekára. Dodatočné lieky môžete mať v zapísanej batožine.
Na palubu môžete vziať nad povolené množstvo aj detskú stravu postačujúcu na celú cestu. Kontrola však môže požiadať, aby ste ju ochutnali.
Veľkosť batožiny je obmedzená
Do príručnej batožiny si nedávajte ani manikúru, príbor či vreckový nožík. Zakázané sú aj zbrane a ich makety či pyrotechnika.
Príručná batožina môže mať maximálne 56x45x25 centimetrov, aby sa zmestila do odkladacieho priestoru nad cestujúcich. Koľko má vážiť, záleží na prepravcovi.
Chystáte sa letieť za teplom?
Vyberte si vašu dovolenku na dovolenka.sme.sk