
Bývalé nemecké vojenské zákopy boli súčasťou plánu zdržať Červenú armádu čo najdlhšie. Svoju funkciu však nesplnili a doteraz sú súčasťou najsevernejšej časti oravskej krajiny. FOTO - AUTORKA
Obec a jej cezhraničné aktivity sú neoddeliteľne späté s masívom Babej hory, kúpeľmi Slaná voda, tunajším turistickým chodníkom, Hviezdoslavovou horárňou, atď.
Žiadny turistický sprievodca však nespomína viac ako polstoročie starých a takmer sa nemeniacich nemých svedkov druhej svetovej vojny. Chodníkom poza oravskopolhorskú pílu vás domáci ochotne navigujú na stráne, k premyslene rozmiestneným a prístupným betónovým guľometným hniezdam s podzemnými vchodmi. Stavali ich tu počas fašistickej okupácie poľskí zajatci. Okrem toho kopali protitankové priekopy, tzv. pancegrapy a vojenské zákopy. Aj tie ešte stále dokresľujú tvár tunajšieho chotára.
Iba zdatný a vytrvalý turista však dokáže niekdajšími nemeckými zákopmi prejsť až do konca. Nevedie tadiaľto žiaden chodník, treba kráčať zákopmi alebo tesne popri nich. Je to pomerne náročný celodenný výlet s množstvom prírodných prekážok, dlhý približne 25 kilometrov. Kto ho zvládne, dostane sa do ďalšej malebnej oravskej obce Novoť, po ceste inak vzdialenej až 58 kilometrov.
Kolektivizácia slovenského poľnohospodárstva sa na tomto kúte našej krajiny nepodpísala do takej miery, ako na „dolniakoch“, takže staré vojenské zákopy sú stále takmer neporušené, sem-tam zarastené vďaka prirodzenému obnovovaniu sa oravských lesov. Vlniaca sa trasa zákopu približne kopíruje neďalekú slovensko-poľskú hranicu.
A ak sa vám zachce odskočiť si aj do Poľska, k dispozícii sú tu tri hraničné priechody: Boborov - Lipnica, Oravská Polhora - Korbielów, Novoť - Ujsoly. Do najbližšej poľskej turistickej oblasti v Oravských Beskydách sa dostanete aj slovensko-poľským turistickým chodníkom, vedúcim cez temeno Babej hory.