
Po nešťastí vítali návštevníkov lyžiarskeho strediska kytice na pamiatku obetí i pri vstupnej tabuli. FOTO – TASR/EPA
SALZBURG - V už dva roky trvajúcom procese v prípade požiaru koľajovej lanovky v alpskom stredisku Kaprun, pri ktorom v novembri 2000 zahynulo 155 ľudí, možno dôjde k nečakanému zvratu. Ako včera informovali rakúske oznamovacie prostriedky, prokuratúra začala vyšetrovať možnosť, že išlo o úmyselné podpaľačstvo.
Jeden z mála cestujúcich, ktorí katastrofu prežili - istý Thomas Krause z Nemecka - totiž vypovedal, že krátko pred odchodom súpravy videl niekoho vstúpiť do dolnej vodičskej kabíny lanovky, kde o niečo neskôr vypukol obrovský požiar. Minulý týždeň rakúski odborníci uskutočnili na mieste rekonštrukciu a pokusy s cieľom zistiť, či je úmyselné podpaľačstvo z hľadiska existujúcich dôkazných materiálov možné. „V tomto prípade sme dosiaľ žiadne indície na podpaľačstvo nemali. Ale výpoveď svedka musíme, pochopiteľne, vziať do úvahy a vyhodnotiť. Predstavuje pre nás dôvod dôkladne prešetriť, či je podpaľačstvo možné ako príčina nešťastia,“ povedal rakúskemu rozhlasu hlavný súdny znalec pre tento prípad Helmut Prader.
Predseda krajinského súdu v Salzburgu Walter Grafinger, kde proces prebieha, ale k možnosti zvratu odpovedal vyhýbavo. „Výpoveď svedka Krauseho je teraz súčasťou spisu a príslušní odborníci ju, samozrejme, náležite vyhodnotia,“ povedal podľa agentúry APA. Aj kriminalisti upozornili, že možnosť podpaľačstva sa automaticky preveruje pri všetkých požiaroch.
Dosiaľ proces vychádzal z toho, že požiar bol nehodou a že ho spôsobilo chybné ventilátorové kúrenie v dolnej kabíne vodiča, ktoré tam ale nemalo čo robiť. Okrem toho bolo vnútorné vybavenie lanovky vyrobené z vysoko horľavých plastových materiálov, hoci projekt predpisoval nehorľavé.
Pred súdom sa zatiaľ zodpovedá 16 obžalovaných - vedúcich predstaviteľov spoločnosti Gletscherbahnen Kaprun AG, ktorí lanovku prevádzkujú, zamestnancov firiem zapojených do jej výstavby i zástupcov rakúskych kontrolných orgánov. Proti 13 obžalovaným vzniesla prokuratúra žalobu z prečinu spôsobenia požiaru z nedbalosti a zvyšní traja sa zodpovedajú zo všeobecného ohrozenia z nedbalosti.
Tragická nehoda sa stala 11. novembra 2000, keď požiar zničil lanovku prepravujúcu lyžiarov k ľadovcu Kitzsteinhorn. Okrem Rakúšanov zahynuli aj turisti z Nemecka, Británie, Slovinska, Japonska, Holandska, USA a jedna Češka. Z plameňov uniklo iba 12 ľudí. Pokiaľ ide o počet obetí, išlo o najväčšiu katastrofu v Rakúsku po druhej svetovej vojne. (čtk)