Managua 23. mája (TASR) - V nikaragujskej džungli objavili španielski a domáci archeológovia stopy doteraz neznámej indiánskej kultúry. Nálezy, medzi nimi osídlený areál s jasnými mestskými štruktúrami, siahajú až do predklasickej mayskej epochy pred vyše 2500 rokmi.
Od roku 1998 odkrývajú archeológovia z Universidad Nacional Autonoma de Nicaragua a Universitat Autonoma de Barcelona (UAB) nálezisko El Cascal de Flor de Pino neďaleko atlantického pobrežia Nikaraguy. Už prvé vykopávky naznačovali, že sa tu kedysi nachádzalo centrum mesta. Postupne vyšlo najavo, že ho vybudovali príslušníci úplne novej kultúry.
Okrem pozostatkov mestskej monumentálnej architektúry sa odkryli viaceré satelitné osady s veľkými skládkami monolitov a početné kresby na skalách. Najstaršie nálezy datoval Octavi Lopez Coronado z UAB do roku 750 pred naším letopočtom.
Tieto dávne svedectvá tak spadajú do obdobia predchodcov predklasickej kultúry Mayov, ktoré sa nachádzajú severnejšie v Guatemale, Hondurase a Mexiku.
Asi pred 2500 rokmi sa rozvinuli medzi týmito národmi pozdĺž atlantického pobrežia Strednej Ameriky intenzívne kontakty. Nálezy dokazujú, že na "regionálnej globalizácii" sa podieľal aj El Cascal de Flor de Pino.
No zatiaľ čo vývoj na severe pokračoval smerom k vzniku klasických mayských centier ako Tical a Palenque, proces v Nikarague sa zrazu prerušil. Okolo roku 450 nášho letopočtu ľudia oblasť El Cascal de Flor de Pino z neznámych príčin opustili a osady čiastočne spálili.
Coronada a jeho kolegov najviac zaujíma toto náhle zmiznutie kultúry na prechode k vysoko rozvinutej kultúre. Na jeseň sú plánované ďalšie vykopávky v oblasti El Cascal de Flor de Pino.