Kremnica 23. mája (TASR) - Pod názvom Líce a rub peňazí - Peniaze a medailérstvo v dejinách Slovenska otvorili dnes v Múzeu mincí a medailí v Kremnici novú rozsiahlu numizmaticko-historickú expozíciu. Podáva komplexný pohľad na dejiny peňazí a medailérskej tvorby na území Slovenska od najstarších čias po súčasnosť, ako aj na vyše tisícročné dejiny kremnického zlatého baníctva.
Prvá časť expozície umiestnená v unikátnych podzemných priestoroch vytesaných priamo do skaly približuje rôzne druhy výstuží, pracovných postupov a nástrojov používaných pri ťažbe zlatonosnej rudy, až po jej povrchové spracovanie a získavanie vzácneho kovu. V ďalšej časti sú obsiahnuté dejiny mesta s dôrazom na kremnické remeslá, ktoré boli po baníctve a mincovníctve tretím najdôležitejším hospodárskym odvetvím.
Výtvarne nápaditá nosná časť expozície komplexne oboznamuje s dejinami peňazí na území Slovenska, v ktorých má osobitné miesto činnosť kremnickej mincovne. Medzi najstaršími vystavenými predmetmi sú rozmanité podoby predmincových platidiel i prvé Keltmi razené mince na Slovensku. Z neskoršieho obdobia sú to početné mincové rady drobných denárov, strieborných grošov a najmä svetoznámych kremnických dukátov.
Výstavu dopĺňajú papierové platidlá, nechýbajú inflačné peniaze vydávané počas napoleonských vojen, rakúsko-uhorské a československé bankovky a dokumenty, pripomínajúce okolnosti vzniku súčasnej slovenskej meny. Súčasťou expozície je i kolekcia medailí od uhorských, najstarších vyrábaných liatím, až po razené diela prezentované slovenskou, rakúskou, nemeckou, maďarskou a českou medailérskou školou.
Pre verejnosť novú expozíciu sprístupnia 30. mája 2003.