
Ludia sa v Tchaj-peji neodvažujú používať hromadnú dopravu.
FOTO - REUTERS
t lekárov, než sa uistila, že má len chrípku a netrpí SARS.
„Som vydesená, hlavne keď idem do nemocnice a vidím všetkých tých ľudí s rúškami, ako stoja čo najďalej od seba,“ hovorí Liová. Okrem horúčky, ktorá medzitým opadla, sa u Liovej neobjavili žiadne ďalšie symptómy SARS. Napriek tomu žije v strachu z vírusu.
Podľa prieskumov denníka United Daily žije v rovnakých obavách 73 percent Taiwančanov. Rúška nosia takmer na všetkých verejných priestranstvách aj napriek tomu, že viac než 90 percent prípadov choroby vzniká nakazením sa v nemocniciach.
Niektorí ľudia hromadia chirurgické rúška a zdravotníci ich majú nedostatok. Ďalší taja svoj možný kontakt s pacientmi v obave, že sa ocitnú na okraji spoločnosti. Ľudia odmietajú chodiť do obchodov a reštaurácií a spôsobujú šok ekonomike. Jedna rodina dokonca inštalovala elektrický vetrák do dverí svojho domu, aby odháňal baktérie. Ulice Tchaj-peja sú upchaté, odkedy platí nariadenie, že v metre a vo vlakoch sa musia nosiť rúška. Všetci sa vyhýbajú hromadnej doprave.
Za šírenie paniky odsudzujú niektorí lekári vládu. Príliš drastické protiopatrenia podľa nich vyvolali hystériu. Starosta hlavného mesta Tchaj-pej napríklad navrhol, aby sa do karantény na tri dni uzavrel automaticky každý, kto dostane teplotu. Ministerstvo zdravotníctva zakázalo lekárňam predávať prášky na znižovanie teploty bez predpisu, aby nositeľov vírusu prinútilo vyhľadať lekára.
„Činitelia v zdravotníctve dezorientovali ľudí,“ povedal epidemiológ Ruey Lin. „Mali by poskytovať presné informácie, aby ľudia vedeli, že riziko šírenia infekcie je veľmi nízke,“ dodal.
Napriek tomu, že včera na Taiwane hlásili rekordný nárast nakazených o 65 ľudí a zomrelo ďalších osem osôb, vírus na ostrove zatiaľ usmrtil iba 60 ľudí. Je tak menej vražedný než tuberkulóza alebo dopravné nehody. Tuberkulóza sa prenáša kýchaním alebo slinami - na Taiwane sa ňou ročne nakazí 15-tisíc ľudí a desatina z nich umrie. (čtk/reuters)