
Na televíznom zábere čínski horolezci smerujú k miestu, odkiaľ uskutočnili prvý priamy prenos z Mount Everestu. FOTO-ČTK/AP
Televízny výstup na Everest vyvolal malé preteky. Prvenstvo si chceli pripísať aj Američania. Ich horolezecký tím to však nestihol. Čínska výprava sa na vrchol vo výške 8848 metrov nad morom dostala severnou stranou za desať dní. Američania by mali na vrchol doraziť dnes.
Stámilióny Číňanov včera na obrazovke Čínskej ústrednej televízie (CCTV) sledovali, ako vyčerpaní horolezci jasajú a oddychujú na vrchole v žltých, červených a purpurových bundách. Niektorí v kyslíkových maskách a lyžiarskych okuliaroch.
„Vietor je silný, mimoriadne silný. My prvý tím tu stojíme a želáme všetko najlepšie čínskemu ľudu,“ povedal jeden horolezec do kožušinou obaleného mikrofónu. V ruke zvieral lem trepotajúcej sa čínskej vlajky. Keď dohovoril, opäť si nasadil kyslíkovú masku.
Američania sa nádejali, že to budú oni, kto vstúpi do dejín. Káblová stanica Outdoor Life Network plánovala zmapovať osemhodinovú konečnú fázu výstupu amerického horolezeckého tímu v rámci dokumentárneho dobrodružného programu Global Extreme Challenge (Svetová extrémna výzva), ktorý mal premiéru začiatkom tohto roku.
Na rozdiel od predošlých expedícií, ktoré boli zachytené na film, čínski horolezci ako prví vysielali naživo televízne zábery z vrcholu. Ich výstup zaznamenávali tri kamery na trase a dve, ktoré niesli sami účastníci výpravy.
Na živom prenose pracovalo 83 zamestnancov televízie, vysielali ho na piatich kanáloch CCTV dve hodiny denne po celých 10 dní výstupu. Včera v záverečnej fáze mohli diváci sledovať horolezcov šesť hodín.
Čínska televízia využila ako kameramanov na vrchole troch študentov Tibetskej horolezeckej školy. Tí predtým absolvovali trojmesačné školenie s profesionálnymi kamerami.
Mount Everest v týchto dňoch vyzerá ako turistické centrum. O týždeň uplynie presne 50 rokov od prvého výstupu sira Edmunda Hillaryho a jeho nepálskeho Šerpu Tenzinga Norgaya. Pod strechou sveta, ako horu prezývajú, sú preto stovky horolezcov. Čínska televízia okrem toho postavila v tábore vo výške 6500 metrov nad morom satelitnú prijímaciu stanicu. (reuters)