V Nemecku otvorili prvý závod na výrobu veľkopriestorového lietadla Airbus 380
Hamburg 21. mája (TASR) - V nemeckom výrobnom kolose
francúzskej firmy Airbus oficiálne otvorili prvú z troch montážnych
hál, kde sa bude vyrábať najväčšie ...
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Hamburg 21. mája (TASR) - V nemeckom výrobnom kolose francúzskej firmy Airbus oficiálne otvorili prvú z troch montážnych hál, kde sa bude vyrábať najväčšie prepravné lietadlo na svete - A380. Na ceremónii v hamburskej mestskej časti Finkenwerder bol okrem iných prítomný aj spolkový kancelár Gerhard Schröder. Nový model, ktorého štandardná kapacita je 555 sedadiel, predstavuje novú dimenziu cestovania.
Lietadlo má tri poschodia a bude schopné pojať maximálne až 850 cestujúcich. Doteraz Airbus dostal objednávky na 103 lietadiel od šiestich leteckých spoločností. Najväčšiu objednávku na 22 lietadiel predložila spoločnosť Emirates Airlines, 15 lietadiel si objednala Lufthansa.
Nové lietadlo neprekvapuje iba svojou veľkosťou, ale aj inovatívnymi technológiami a novými materiálmi, vďaka ktorým je ľahšie a stabilnejšie. Ako zdôrazňuje denník Handelsblatt, v porovnaní s typom Boeing 747 by mali byť pri A380 prevádzkové náklady nižšie o 20 %.
Veľkou výhodou je nižšia hmotnosť lietadla. Vrchná vrstva trupu lietadla je prvýkrát sériovo vyrobená z kompozitného materiálu pod názvom Glare. Použitie tohto materiálu znamená odľahčenie každého lietadla o pol tony.