SME
Štvrtok, 24. jún, 2021 | Meniny má JánKrížovkyKrížovky

Čo si môžete priviezť z dovolenky?

Kým pasovú kontrolu zaujíma hlavne vaša osoba, colníka to, čo prevážate alebo z krajiny vyvážate.


ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR

Aj on má však právo požiadať vás o predloženie cestovného dokladu, aby preveril totožnosť vašej osoby alebo sa spýta, či ste majiteľom firmy a čím sa firma zaoberá.

Bežný turista môže cez hranice prevážať podľa zákona tovar, ktorý mu slúži na vlastnú potrebu alebo potreby členov rodiny, zákon však obsahuje množstvo zákazov.

Podľa zákona je občan povinný prihlásiť na hraniciach každý tovar, ktorý cez hranice preváža, a to nielen ten, ktorý podlieha clu, ale aj ten, ktorý patrí do bezcolného limitu. Ak tak neurobíte a colník zistí, že nejaký tovar prevážate, podľa zákona sa dopúšťate colného priestupku a colník vám môže udeliť pokarhanie alebo aj pokutu. Jej výška závisí od posúdenia colníka.

Čo všetko je oslobodené od dovozného cla

Od dovozného cla je oslobodený tovar neobchodného charakteru, ktorý je vzhľadom na charakter a množstvo určený na vaše súkromné použitie alebo členov vašej domácnosti, alebo je určený ako dar.

Oslobodenie od dovozného cla sa vzťahuje u jedného cestujúceho na toto množstvo tovaru:

‹ a) tabak a tabakové výrobky (limity sa oproti minulosti nezmenili)

200 cigariet

100 cigarillos (cigary s hmotnosťou

najviac 3 g na kus),

50 cigár

250 g tabaku na fajčenie alebo úmerná kombinácia týchto výrobkov

‹ b) alkoholické nápoje

- 1 l destilátu alebo liehovín s obsahom alkoholu nad 22 %, alebo

- 2 l destilátov, liehovín a aperitívov na vínovej, alebo alkoholovej báze, tafie, saké, alebo podobných nápojov s objemom alkoholu do 22 %, šumivého vína, alebo likérového vína,

- alebo úmerná kombinácia týchto výrobkov a 2 l nešumivého vína

‹ c) 50 g parfumu alebo 0,25 l toaletnej vody

Oslobodenie od dovozného cla v prípade alkoholu a tabakových výrobkov sa neprizná cestujúcemu mladšiemu ako 18 rokov.

Oslobodenie od dovozného cla sa vzťahuje aj na iný tovar, ako je vyššie uvedený. Zvýšil sa peňažný limit na dovoz tovaru, ktorý je oslobodený od cla, zo 6-tisíc korún na výšku 175 eur (asi 7000 Sk) pre dospelú osobu a pre dieťa do 15 rokov na 90 eur (3600).

Limit peňazí, ktorý môžete prevážať cez hranice je 150 000 korún v hotovosti, alebo v adekvátnej hodnote v inej mene. Pri kreditných kartách žiadne limity neexistujú.

Čo je zakázané zo Slovenska vyvážať?

Kultúrne pamiatky, veci múzejnej a galerijnej hodnoty a archívne dokumenty

Ak sa predsa len rozhodnete ich vyviesť, tak potrebujete povolenie štátnych orgánov.

Ak veziete čo i len detské obrazy, napríklad na medzinárodnú výstavu, musíte mať povolenie ministerstva kultúry. Podobne je to aj v prípade, ak sa rozhodnete známemu zo Slovenska priniesť do daru plastiku či dokonca staré zrkadlo, ktoré ste našli na pôjde u starých rodičov. Potrebujete na to povolenie pamiatkového úradu, ak prevážate staré listiny potrebujete povolenie ministerstva vnútra. Ak tak neurobíte, hrozí vám, že vám colný orgán tieto veci na hranici zadrží.

Aký súhlas potrebujete pri prevoze:

G kultúrne pamiatky - súhlas vydaný komisiou na ochranu kultúrneho dedičstva pri Slovenskom ústave pamiatkovej starostlivosti.

G veci múzejnej hodnoty a galerijnej hodnoty súhlas vydaný ministerstvom kultúry

G archívne dokumenty súhlas na vývoz vecí vydaný ministerstvom vnútra.

Čo je zakázané na Slovensko dovážať

Zoznam vecí, ktoré je zakázané na Slovensko dovážať, je mimoriadne dlhý. Z bezpečnostných a ekologických dôvodov je medzi ne zaradená použitá elektronika, ale aj použité oblečenie, a to najmä z hygienických dôvodov. Zákaz sa, samozrejme, neuplatňuje pri veciach osobnej potreby, ktoré sú vaším majetkom a veziete si ich napríklad na dovolenku alebo prevážate tieto veci v súvislosti so sťahovaním zo zahraničia na Slovensko. Zákaz dovozu sa tiež neuplatní, ak ide o veci preukázateľne získané v zahraničí dedením.

V prípade, že prevážate použité odevy určené na charitatívne účely, je potrebný doklad z krajiny vývozu o dezinfekcii alebo o odbornom vyčistení vecí a súhlas na ich dovoz od príslušného orgánu hygieny Slovenskej republiky.

Použitá elektronika, nábytok, textil, obuv a iný tovar spotrebného charakteru

‹ výbušniny, pyrotechnické výrobky (tento zákaz sa neuplatní pri dovoze zápaliek a pištoľových kapslí do detských pištolí),

‹ chladničky, mrazničky kompresorové, aj absorbčné na elektrický a plynový pohon, klimatizačné zariadenia, aj zabudované, napr. v automobiloch, pretože môžu obsahovať látky poškodzujúce ozónovú vrstvu,

‹ použité elektroprístroje a výrobky spotrebnej elektrotechniky, napr. televízne prijímače, rádioprijímače, magnetofóny, videorekordéry, videoprehrávače, záznamové prístroje, fotokopírovacie prístroje, počítače a ich komponenty, rezačky, kosačky, drviče papiera, šijacie a žehliace stroje,

‹ použité chladničky a mrazničky, použité kuchynské roboty, práčky a umývačke riadu,

‹ ojazdené pneumatiky, ktoré nespĺňajú požiadavky podľa všeobecného právneho predpisu,

‹ použitá spodná bielizeň, nočné košele a pyžamy, použitá posteľná bielizeň, použitý pančuchový tovar, či iné použité textilné výrobky, ktoré sa dostávajú priamo do kontaktu stelom,

‹ použitá obuv,

‹ použitý čalúnený nábytok,

‹ použité hračky.

Zvieratá potrebujú medzinárodný očkovací preukaz

Ak sa rozhodnete cestovať so psom, mnohé európske krajiny požadujú potvrdenie o zaočkovaní proti besnote či niekoľkomesačnú karanténu., Aby ste predišli možným komplikáciám colná správa vám odporúča zadovážiť si medzinárodný očkovací preukaz, v ktorom sú vyznačené všetky vykonané očkovania zvieraťa. Súčasťou preukazu je aj veterinárne osvedčenie od veterinárneho lekára, v ktorom potvrdzuje zdravotný stav zvieraťa. Nesmie byť staršie ako 3 dni pred vycestovaním.

So zvieraťom iba cez vyhradené priechody

Dovoz a vývoz živých živočíchov na Slovensko je možný len cez hraničné priechody, kde sa vykonáva veterinárna kontrola.

1) Nepretržitá služba v12-hodinových pracovných zmenách je na hraničných priechodoch Bratislava-Rusovce, Bratislava-Rusovce diaľnica, Bratislava-Petržalka, Kúty D/2, Kúty D/2, Kúty-železnica, Drietoma, Makov, Svrčinovec, Trstena, Vyšné Nemecké, Milhosť, Šahy, Komárno a Medveďov.

2) Pracovný čas od 7.00 do 19. 00 hod.

Čadca, Plaveč, Vyšný Komárnik, Čierna nad Tisou a Šiatorská Bukovinka

Zbrane, strelivo

Aj prepravu zbraní a streliva je možné vykonávať iba cez hraničné priechody, na ktorých pôsobia príslušníci cudzineckej polície. Vývoz či dovoz zbraní a streliva je dovolený len ak máte zbrojný sprievodný list, ktorý na žiadosť vydáva príslušné okresné oddelenie policajného zboru.

Dovoz a vývoz liekov

Dovoz a vývoz liekov nie je obmedzený, ak ide o primerané množstvo zodpovedajúce dĺžke pobytu. Lieky pre potrebu inej osoby na území SR je možné dovážať na základe povolenia ošetrujúceho lekára adresáta, ktorý je zodpovedný za jeho terapiu. Potvrdenie ošetrujúceho lekára je potrebné aj pri prevoze liekov s obsahom omamných a psychotropných látok. Môže sa vám však stať, že ani toto potvrdenie nemusí byť v niektorých štátoch akceptované, niekde je dovoz istých liekov zakázaný.

Pozor na korytnačky, rybičky či krokodílie čižmičky

Ak sa rozhodnete obohatiť si zbierku domácich živočíchov o nejakého exotického miláčika, môžete sa dostať do vážnych problémov. Dovoz či vývoz ohrozených druhov voľne žijúcich živočíchov (opice, korytnačky, rybičky), rastlín (palmy, orchidee), ale aj uhynutých či ich častí (zvyšky kostí, morský koral, skameneliny) alebo výrobkov z nich (sošky so slonoviny, krokodílie kabely) je zakázaný.

Vo väčšine krajín platí medzinárodný dohovor CITES (Dohovor o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín), ktorý zakazuje prevoz ohrozených druhov živočíchov a rastlín, ale aj ich častí cez hranice. Naša krajina tento dohovor podpísala v roku 1992.

Ak si však predsa len v chcete zo zahraničia priviesť nejaké zviera či rastlinu, musíte si zohnať na slovenskom ministerstve životného prostredia dovozné povolenie. Často však potrebujete aj vývozné povolenie zo štátu vývozu, a to ešte skôr, ako vycestujete. Rovnako je to aj v opačnom prípade.

Dovoz a vývoz uvedených rastlín a živočíchov je možný len cez tieto hraničné priechody

Preprava chránených živočíchov a exemplárov:

‹ Cestné colné priechody: Bratislava - Berg ,Bratislava - Marchegg, Milhosť, Komárno, Medveďov, Čunovo, Vyšné Nemecké, Trstená, Brodské, Drietoma, Makov, Makov - Bílá, Svrčinovec

‹ Železničné colné priechody: Čaňa, Komárno, Rusovce, Čierna nad Tisou, Kúty, Čadca

Preprava chránených rastlín a exemplárov

‹ Cestné colné priechody: Bratislava - Berg, Milhosť, Komárno, Čunovo, Vyšné Nemecké, Vyšný Komárnik, Brodské

‹ Železničné colné priechody: Komárno, Kúty

Zelené linky colnej správy

Ak sa dostanete do konfliktu s pracovníkom colnej správy, máte právo sa naň sťažovať na tomto čísle: 02 4342 67 87. Mali by ste si opísať jeho osobné číslo, môžete však požiadať, aby vám zavolal svojho nadriadeného.

0820 110 110 - na tejto linke colná správa prijíma akékoľvek informácie o preprave omamných látok a osobách, ktoré sa na nej podieľajú.

Prílohu pripravila Mirka Horobová

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 2. Holenie je umenie. A vy môžete byť jeho majstrom
 3. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 4. Pôžička s výraznou zľavou z úroku? Vieme, kde ju nájdete
 5. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 6. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 7. Čo by som urobil inak, keby som znovu staval dom?
 8. Vážení poslanci, to naozaj?
 9. Česi vynašli revolučné tričká, na ktorých nie je vidieť pot
 10. Viete, prečo by nás mala zaujímať ochrana biodiverzity?
 1. Pôžička s výraznou zľavou z úroku? Vieme, kde ju nájdete
 2. Vážení poslanci, to naozaj?
 3. Koniec čakania na kuriéra
 4. Čo by som urobil inak, keby som znovu staval dom?
 5. Prvé mesiace 2021 vzrástol počet susedských sporov
 6. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 7. Václav Vydra: Ako nedostať pokutu v úseku kde je meraná rýchlosť
 8. Česi vynašli revolučné tričká, na ktorých nie je vidieť pot
 9. Holenie je umenie. A vy môžete byť jeho majstrom
 10. Od 1. septembra je predprimárne vzdelávanie povinné
 1. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 11 510
 2. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 8 642
 3. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 6 910
 4. Stiahnite si stovky e-kníh 5 863
 5. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 5 157
 6. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 3 698
 7. Crème de la crème po slovensky 3 212
 8. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto 2 966
 9. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania 2 870
 10. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou 2 632
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu