SME
Pondelok, 25. september, 2023 | Meniny má Vladislav

SPRIEVODCA PO KRAJINÁCH EURÓPY

Albánska republika

Medzinárodný preukaz, zelená karta

Zastupiteľský úrad:

Ambasada Slovačke Republike, Bulevar umetnosti 18, 111 50 Novi Beograd, Savezna Republika Jugoslavija, skembg@eunet.yu

Núdzové telefónne čísla

Polícia 19, 24 529

Rýchla zdravotná služba 17, 222 235

Hasiči: 222 222, 222 223

Cestná sieť je zlá, za použitie sa neplatí.

Rátajte s tým, že aj keď sa bezpečnostná situácia v Albánsku od roku 1997 zlepšuje, ešte stále nezodpovedá bežnému štandardu, preto to nie je najideálnejšie miesto na individuálnu turistiku. Väčšie mestá a hlavné trasy spájajúce krajinu s Macedónskom a Čiernou Horou sú celkom bezpečné. No niektoré provinčné oblasti, hlavne na hraniciach s Kosovom, sú stále rizikové. Infraštruktúra nie je vybudovaná. Poskytované služby sú na nízkej úrovni. Použitie bankomatových kariet je minimálne. Ak vymieňate peniaze na ulici, dávajte si pozor na falošné bankovky. Hotel stojí od 40 do 120 dolárov.

SkryťVypnúť reklamu

Na hraničnom priechode treba prihlásiť finančnú hotovosť, fotoaparát, videokameru. Ak cestujete autom a individuálne, pri odchode motorového vozidla z Albánska budú od vás na hraniciach žiadať poplatok za každý deň strávený v krajine.

Zdravotná starostlivosť je na nízkej úrovni, preto si pre istotu zoberte vlastnú lekárničku.

Naše odporúčanie: Bezpečnostné podmienky nie sú vyhovujúce na celom území krajiny s výnimkou Tirany. Po krajine, okrem väčších miest, sa neodporúča cestovanie bez policajného sprievodu, zvlášť nebezpečné je to pre ženy, ktoré cestujú samy. Niektoré časti krajiny (najmä hornatá časť severného Albánska) stále nie sú pod kontrolou štátu, resp. polície. Neodporúčame ani horskú turistiku, pretože niektoré oblasti neboli dosiaľ preskúmané. Hrozí, že vás napadnú divé šelmy.

SkryťVypnúť reklamu

BELGICKO

Vodičský alebo medzinárodný vodičský preukaz, zelená karta, medzinárodné označenie vozidla

Zastupiteľské úrady: Consulat de la République Slovaque, Ankerrui 26-30 b-16 B-2000, Antwerpen, tel.: 003/232 80 15

Ambassade de la République Slovaque, 195, Avenue Moliére, 1050 Bruxelles, Royaume de Belgique

pmsreul@pophost.eunet.be

Núdzové telefónne čísla

Lekárska pohotovosť a požiarnická služba 100

Polícia 101

Letisko 02 753 39 13

Autobusy 02 203 07 0

Diaľničné poplatky nie sú zavedené.

Minimálny finančný limit je 50 eur na osobu a deň pri ubytovaní v hoteli, 38 eur pri ubytovaní v súkromí. Kontroluje sa len sporadicky, postačí aj kreditná karta. Do 8 dní sa treba prihlásiť na úrade pre cudzincov v mieste pobytu. V Belgicku platia prísne pravidlá na dovoz a vývoz rastlín a živočíchov, ale napríklad aj na mäsové výrobky.

SkryťVypnúť reklamu

Návesné tabule a značenia sú v jazyku daného regiónu. Bezpečná turistika, treba rátať s drahšími poplatkami za ubytovanie a stravu. Železničná doprava pokrýva celé územie štátu. Pri cestovaní možno využiť množstvo zliav, informácie o nich sú k dispozícii na železničných staniciach. Počas turistickej sezóny premávajú osobitné turistické vlaky priamo k moru a do Ardén.

Naše odporúčania: Pozrite si nielen Brusel, ale hlavne malebné flámske mestečká (Brugge, Gent, Leuven, Ostende) s typickými kaviarničkami, zámky a prírodné krásy v hornatej časti Valónska, či pozoruhodnosti v Bruseli a jeho okolí, napr. vo Waterloo.

BIELORUSKÁ REPUBLIKA

Zelená karta neplatí. Za používanie hlavných ciest sa platia tranzitné a ekologické poplatky.

Zastupiteľské úrady: Generaľnoje konsuľstvo Slovackoj Respubliki, Prospekt Puškina, P.O.Box 83, 220092 Minsk

SkryťVypnúť reklamu

Posoľstvo Slovackoj Respubliki, ul. Volodarskogo 6, 220050 Minsk

slovemb@nsys.by

Núdzové telefónne čísla

Polícia 02

Záchranná služba 03

Informácie 09

Pri vstupe do Bieloruska potrebujete víza

Občania SR musia byť pri cestách do Bieloruska poistení a mať o tom doklad. Poistenie si možno kúpiť v poisťovni Belingosstrach na hraničných priechodoch. Zdravotné poistenie stojí 4,8 eura na 15 dní. Odporúča sa poistiť aj auto.

Každý cudzinec sa musí do 48 hodín po príchode na miesto určenia (okrem dní pracovného pokoja) prihlásiť na príslušnom oddelení cudzineckej polície. Pri ubytovaní v hotelových zariadeniach túto povinnosť zabezpečuje hotel. V prípade porušenia tejto povinnosti hrozí pokuta.

Pozor, čerpacie stanice sú vo väčších mestách alebo na hlavných cestách vzdialené od seba 60 - 80 km.

SkryťVypnúť reklamu

Základné potraviny možno bežne kúpiť, ich ponuka a kvalita je rôzna Spôsob predaja potravín je pre našinca nezvyčajný - najmä balenie napríklad do novín. Hotely sú len vo väčších mestách. Ceny za ubytovanie sa pohybujú od 40 do 80 USD. V Bielorusku platia trochu prísnejšie colné predpisy ako u nás. Zakázaný je dovoz audiovizuálnych kaziet, hlavne s pornografickým obsahom a „materiály, ktoré môžu mať negatívny vplyv na obraz Bieloruska v zahraničí“.

Cudzinec je povinný vyplniť vstupné colné vyhlásenie, predovšetkým v otázke dovozu finančnej hotovosti vo voľne zameniteľnej mene. Cudzinec si môže doviezť na individuálnu potrebu osobné veci a spotrebný tovar do hodnoty 1 000 USD. Do Bieloruska môže cudzinec bez platenia cla doviezť 3l alkoholu, 200 kusov cigariet, 5 výrobkov z drahých kovov, 3 výrobky z pravej kože alebo kožušín a jeden výrobok audio-video techniky.

SkryťVypnúť reklamu

Naše odporúčanie: Pri cestovaní autom treba rátať s veľkým počtom policajných hliadok, ktoré skôr ako pokutu očakávajú úplatok. Bezpečnosť je veľmi nízka, neodporúča sa stopovať ani brať stopárov, a to ani ženy.

Bosna a Hercegovina

zelena karta

Zastupiteľský úrad: Veleposlanstvo Slovačke Republike, Prilaz Gjure Deželića br. 10, 10 000 Zagreb, Republika Hrvatska

velep-rep-slovacke-u-rh@zg.tel.hr

Núdzové telefónne čísla

Prvá pomoc: 94

Polícia: 92

Hasiči: 93

Podmienky na vstup

Občania SR sa môžu v krajine zdržiavať bez víz od 1. apríla o 30. októbra 2003.

Pracovníci štátnej hranice nepožadujú preukazovanie finančných prostriedkov na zabezpečenie pobytu. Colné predpisy o dovoze a vývoze sú veľmi podobné našim. Upozorňujeme však na nejednotnosť v zákonoch v jednotlivých častiach krajiny.

SkryťVypnúť reklamu

MZV neodporúča túto krajinu na turistické cestovanie, aj keď v súčasnosti je situácia v krajine pokojná.

Naše odporúčanie: Najväčším rizikom je trvalé zamínovanie terénu ako pozostatok vojny. Komunikácie sú stále v dezolátnom stave. Cestujte radšej cez deň a po hlavných komunikáciách. Najnovším nebezpečenstvom je výskyt horúčky Q abrucelózy. Nákazu doviezli prostredníctvom rumunských oviec.

Bulharská republika

Zelená karta

Zastupiteľský úrad: Posolstvo Slovackoj Respublik, Bulvar Janko Sakazov 9, 1000 Sofia

svkemba@ttm.bg,

Dôležité telefónne čísla

Prvá pomoc 150

Úrazy na cestách 02/5153310

Požiarnici 160

Dopravná polícia 165

Polícia 166

Havarijná pomoc 1296, 02/883978

Hraničné orgány dôsledne kontrolujú, či majú vodiči motorových vozidiel tzv. ze lenú kartu. Bez zelenej karty colné orgány nevpustia vozidlo na svoje územie. Poistku si možno kúpiť aj na hranici, ale jej cena je v porovnaní so Slovenskom asi 30-násobne vyššia - za 1 týždeň 50 USD. Na hraniciach sa vyberajú cestné poplatky - za osobné auto 10 USD. Pri vstupe treba nahlásiť vyššie finančné sumy, keďže pri výstupe colné orgány Bulharska kontrolujú vyvážané sumy. Ak by suma bola vyššia, turista musí dokazovať, ako finančné prostriedky získal.

SkryťVypnúť reklamu

V Bulharsku sa môžete stretnúť s prísnejšou hraničnou kontrolou, na deň je limit 40 USD na osobu.

Pri vstupe do Bulharska dostanete registračnú kartu, kde vám ubytovacie zariadenie potvrdí dĺžku pobytu. Registračnú kartu musíte pri výjazde vrátiť, ak ju stratíte, hrozí vám pokuta. Do 48 hodín sa treba zaregistrovať na miestnom Administratívnom úrade pre cudzincov. Niektoré hotely vykonajú túto povinnosť za vás.

Colné predpisy sú podobné našim.

Úroveň služieb, technického vybavenia a hygieny je na nižšej úrovni. Výhodou sú pre našinca slušné ceny.

Naše odporúčania: Pozor, v krajine sa kradne. Kradne sa na pláži, ale aj keď ste ubytovaný v súkromí. Pozor na stravu, hlavne na mäso. V žiadnom prípade necestujte v noci a nenocujte v aute. Dávajte si pozor aj na falošných policajtov. V prípade podozrivej prekážky na ceste sa nesnažte ju odstrániť, ale radšej vozidlo otočte a pokračujte v ceste opačným smerom.

SkryťVypnúť reklamu

Cyperská republika

Zastupiteľský úrad: Embassy of the Slovak Republic, 4 Kalamatas street, Acropolis, P.O. Box 1165, 2002 Nicosia, telefón: 00357-22-879 681

Núdzové telefónne čísla:

Polícia, požiarnici, prvá pomoc: 112

Pri vstupnej kontrole môže imigračný úrad vyžadovať spiatočnú letenku a hotovosť 150 USD/deň. Pas musí mať platnosť minimálne 6 mesiacov od vstupu do krajiny.

Pozor, platí absolútny zákaz dovozu strelných, bodných a sečných zbraní, pirátskych CD a audio-kaziet, mlieka, mliečnych výrobkov, mäsa, rastlín a zvierat. Vývoz starožitností bez povolenia Cyperskej archeologickej služby je prísne zakázaný.

V najbližšom čase sa nepredpokladá zvyšovanie napätia medzi oboma cyperskými komunitami - tureckou a gréckou. Kriminalita na ostrove je nízka. Cyperčania sú však mimoriadne prísni na prechovávanie omamných a psychotropných látok - dovoz či prechovávanie drog sa trestá vysokou pokutou alebo väzením, niekedy kombináciou oboch trestov.

SkryťVypnúť reklamu

Do severnej časti ostrova sa neodporúča cestovať, hoci sa dá prekročiť checkpoint v Nikózii, pričom na grécko-cyperskú časť ostrova sa musíte vrátiť do 17.00 h toho istého dňa. Prekročenie hranice z turecko-cyperskej hranice nie je možné, naopak takýto vstup sa považuje za nelegálne prekročenie hranice.

Naše odporúčanie: Pripravte sa na vysoké horúčavy a nepite vodu z vodovodov. Bez problémov sa dohovoríte po anglicky. Na Cypre sa jazdí trochu netradične - na ľavej strane.

DÁNSKE KRÁĽOVSTVO

Zastupiteľský úrad: Embassy of the Slovak Republic, Vesterled 26, DK-2100 Copenhagen, telefón: 0045/39209911-2

slovakiskamb@vip.cybercity.dk

Núdzové telefónne čísla

Polícia, prvá pomoc, hasiči 112

Požadovaný limit na hraniciach je minimálne 350 DKK na deň a osobu. Nie sú tu poplatky za cesty, platí sa však za trajekty (260 DKK vrátane cestujúcich.) Pozor, cena potravín je jedna z najvyšších v Európe, v mnohých prípadoch aj štvornásobne vyššia ako u nás. Ceny za ubytovanie sa v hoteli pohybujú od 400 DKK, v kempingu asi 80 DKK.

SkryťVypnúť reklamu

Naše odporúčanie: Dánsko je relatívne bezpečná krajina. Nezabudnite si pozrieť v Kodani posledné sídlo hippies na svete - štvrť v centre mesta Christiania. Na ulici nájdete stánky, kde sa predáva hašiš aj marihuana. Rátajte s poplatkami za mosty a trajekty, cestovať na čierno v MHD sa neodporúča.

ESTÓNSKA REPUBLIKA

Zastupiteľský úrad: Embassy of the Slovak Republic, Basteja bulvaris 14, LV 1050 Riga, LATVIA, telefón: 00371/7814280-1, mobil: + 371/ 6534 626

embassy@slovakia.lv

consular@slovakia.lv

Núdzové telefónne čísla

Tiesňové volanie (zdravotná pomoc a požiarnici) 112

Polícia 110

Autozväz ESRA Tallinn 430 330

Pri vstupe s motorovým vozidlom na estónske územie treba zaplatiť 150 EEK za povinné poistenie na 15 dní, ak nie je kryté medzinárodnou zelenou kartou.

SkryťVypnúť reklamu

Turista musí by vybavený prostriedkami „primeranými pobytu“. Pozor na kvalitu dokladov, v prípade porušenia fólie či krivej fotografie vás nemusia do krajiny pustiť.

Prihlasovacia povinnosť nie je stanovená.

Nesmú sa dovážať a vyvážať lieky, jedy, krvné a hormonálne prípravky, etikety a obchodné známky.

Ceny potravín sú podobne ako vo Fínsku dosť vysoké. Bez cla možno vyvážať tovar neprevyšujúci hodnotu 1000 EEK. Bezpečnostná situácia je podobná ako na Slovensku. Pozor si však dávajte v Tallinne - a to hlavne na okraji Starého Mesta, v okolí prístavu a stanice.

Naše odporúčanie: Cez víkend vás možno prekvapí priveľa opitých ľudí. Nie sú to vždy Estónci, do krajiny totiž chodia na pitné výlety trajektom Fíni, lebo doma majú prístup k alkoholu obmedzený a hlavne je drahý.

SkryťVypnúť reklamu

FÍNSKA REPUBLIKA

Zastupiteľský úrad: Embassy of the Slovak Republic, Annankatu 25, 00-100 Helsinki, telefón: 00358-9-6811-7814

skemb.hels@sci.fi

Núdzové telefónne čísla

Polícia, požiarnici, záchranná služba 112

Pri vstupe na fínske územie sa sporadicky vyžaduje preukázanie hotovosti: ak cestujete za známymi asi 20 eur na deň, v prípade, že máte dopredu zabezpečené ubytovania v hoteli, 80 eur.

Psy a mačky musia mať veterinárne potvrdenie o očkovaní proti besnote.

Pri cestách do Fínska sa odporúča vybavenie zdravotného poistenia v poisťovniach SR. Ceny za ošetrenie sú veľmi vysoké.

Colné predpisy sú podobné ako u nás.

So vzdialenosťou od Helsínk klesá počet čerpadiel a ceny sú vyššie. Diaľničné poplatky sa neplatia.

Naše odporúčanie: Fínsko je jednou z najdrahších krajín na svete. Preto, aj keď tam idete len na krátko, pre istotu si vezmite viac peňazí. Rátajte s chladnejším počasím, ešte v máji vás môže na severe krajiny zastihnúť sneh. Od novembra do konca marca sú povinné zimné pneumatiky. Na severe krajiny, hlavne v Laponsku, sa neodporúča cestovať po prírode bez sprievodcu.

SkryťVypnúť reklamu

FRANCÚZSKO

Všeobecne sa tzv. zelená karta nevyžaduje, ale ak bol slovenský vodič účastníkom dopravnej nehody, polícia môže predloženie karty vyžadovať.

Zastupiteľský úrad: Ambassade de la République Slovaque, 125 rue du Ranelagh, Paris, telefón: 00331/4414 5120, 4414 5600

paris@amb-slovaquie.fr

zuparis@wanadoo.fr

Núdzové telefónne čísla

Prvá pomoc 15

Polícia, pohotovostná služba 17

Požiarnici 18

Hraničná kontrola môže pri vstupe žiadať preukázanie finančných prostriedkov na pobyt a návrat domov, prípadne doklady o zabezpečení pobytu. Ak to odmietnete, môže sa vám stať, že vás hraničná polícia do Francúzska odmietne pustiť. Hraničné orgány sú oprávnené vykonávať vnútrozemskú kontrolu takmer na celom území krajiny.

Na diaľnicach sa platí poplatok po úsekoch. Pokuty za nesprávne parkovanie, nedostatočné doklady a pod. sú vysoké a platí sa v hotovosti.

SkryťVypnúť reklamu

Naše odporúčania: Francúzsko je mnohostranné, preto odporúčame dlhšiu cestu. Na ubytovanie odporúčame sieť lacných hotelov, ktoré nájdete na stránke www.accor.fr. Vo Francúzsku nezabudnite jesť syry a piť víno. Pozor, na cestách sa jazdí divo. Nevyhadzujte peniaze na platené diaľnice, dobré sú paralelné cesty označené RN.

GRÉCKO

Zastupiteľský úrad: Embassy of the Slovak Republic, 4 Georgiu Seferis, Paleo Psychico, Athens, telefón: 0030/210/6771 980

zuateny@compulink.gr

Núdzové telefónne čísla

Prvá pomoc 166

Lekárska pohotovostná služba 105

Polícia 100

Turistická polícia 171

Prístavná polícia 108

Požiarna služba 199

Podmienky na vstup

Na hraničnom priechode vás nemusia pustiť, ak nemáte doklady potvrdzujúce cieľ cesty, dostatočné finančné prostriedky potrebné na pobyt - 15 eur na osobu a deň. V cestovnom doklade je potrebné mať vstupnú pečiatku, aby bolo možné zistiť dĺžku pobytu v Grécku. Pri použití leteckej, železničnej a autobusovej dopravy je nutné mať spiatočný lístok, inak vás do krajiny nepustia. Grécke orgány postupujú v takýchto prípadoch nekompromisne. Ministerstvo zahraničia odporúča občanom, aby si pri prechode hranice skontrolovali, či im bola do cestovného pasu udelená vstupná pečiatka s dátumom. V opačnom prípade by mali požiadať o jej udelenie.

Colné predpisy

Pri vstupe do krajiny sa cennejšie veci (automobily, elektronika) zaznamenávajú do cestovných dokladov. Ak pri odchode z krajiny z akýchkoľvek dôvodov uvedenú vec nevyvážate, napríklad pre krádež, treba sa preukázať protokolom z polície. V opačnom prípade požadujú grécke orgány zaplatenie pomerne vysokého cla.

Voľné kempovanie je prísne zakázané. Pozor na pas. Prevoz a prechovávanie čo i len malého množstva drog sa často trestá doživotným väzením. Nosenie noža či slzného plynu sa považuje za nepovolené ozbrojovanie.

Vývoz akýchkoľvek historických premetov je prísne zakázaný. Pozor na návštevu náboženských centier, kde sa vyžaduje dostatočné zahalenie, v niektorých oblastiach budú mať pre ženy nachystané plachty či oblečenia na zahalenie. Návšteva mníšskeho štátu Ahthos je pre ženy zakázaná.

Naše odporúčanie: V žiadnom prípade sa nespoliehajte na to, že Grék príde na dohodnuté stretnutie včas. Heslo: Presnosť je výsadou kráľov, tu totiž vôbec neplatí. Ryby sú trochu drahšie, ale stoja rozhodne za to. Usmievajte sa na Grékov, budú k vám veľmi milí, pohostinní.

HOLANDSKÉ KRÁĽOVSTVO

Zastupiteľský úrad: Honorary Consulate of the Slovak Republic, Strawinskylaan 21, 1077 XW Amsterdam, telefón: 003120/575 31 31, alebo Embassy of the Slovak Republic, Parkweg 1, 2585 JG Den Haag

embslow@bart.nl

Núdzové telefónne čísla

Polícia, požiarny zbor, prvá pomoc 112

Podmienky na pobyt

Slovenskí turisti sú do troch dní povinní prihlásiť sa na cudzineckej polícii v mieste svojho pobytu. Na políciu sa treba dostaviť osobne, hotely ani ubytovacie zariadenia túto povinnosť nemajú. V Holandsku je používanie mäkkých drog povolené, no vývoz drog je zakázaný podobne ako v prípade zbraní, iných narkotík, ale aj nekonzervovaných mäsových výrobkov.

V krajine existuje asi 400 turistických informačných kancelárií označených VVV. Poskytujú všestranné informácie o vlastnom regióne aj o ostatných častiach Holandska.

Neodporúča sa nocovať voľne v parkoch, pod mostami.

Naše odporúčanie: V automobilovej doprave sa dôsledne dodržiava pravidlo pravej ruky. Je potrebné venovať zvýšenú pozornosť všetkým malým cestám a úzkym uliciam z pravej strany. Hlavné cesty sú označené len výnimočne.

CHORVÁTSKA REPUBLIKA

Zastupiteľský úrad: Veleposlanstvo Slovačke Republike, Prilaz Gjure Deželića br. 10, 10 000 Zagreb

slovak.emb@zg.hinet.hr

Núdzové telefónne čísla

Prvá pomoc 94

Požiarnici 93

Polícia 92

Občanom SR sa pri ceste do Chorvátska odporúča žiadať od hraničnej polície udelenie hraničnej pečiatky do pasu s uvedením dátumu príchodu. Pri vstupe do krajiny sa požaduje limit finančných prostriedkov vo výške 175 eur na osobu a na deň pobytu alebo zaplatené hotelové služby a 50 eur na osobu a na deň, resp. potvrdenie banky, šek alebo kreditné karty.

Turista sa musí prihlásiť na pobyt do 24 hodín od príchodu do krajiny. Pri dovolenke s cestovnou kanceláriou, alebo ak je turista ubytovaný v súkromí, povinnosť preberá hotel, prípadne ubytovateľ.

V hoteloch a v súkromných apartmánoch sa vyberá ubytovací poplatok vo výške 1 euro na osobu a na deň.

Podľa zákona o dani a cle je možné doviezť do Chorvátska osobné predmety neprekračujúce hodnotu 300 kún (1640 Sk). Pri odchode z krajiny môže cudzinec vyvážať zakúpený tovar, ktorý nemá obchodný charakter. Hodnota tovaru je neobmedzená. Z krajiny nemožno vyvážať kultúrne pamiatky.

Odporúčame ostražitosť v priestore a pohyb len po vyznačených miestach, platí najmä pre strednú a južnú časť Jadranu, kde sú ešte stále nebezpečné pozostatky vojny.

Naše odporúčanie: Peniaze si vymieňajte v zmenárňach, nie v bankách, lebo tie si účtujú poplatky. Na území celého Chorvátska je prísny zákaz nocovania vo voľnej prírode. Pri porušení tohto zákazu vám hrozí policajné stíhanie, súd, pokuta, dokonca aj väzenie.

ÍRSKA REPUBLIKA

Zastupiteľský úrad: Embassy of the Slovak Republic, 20 Clyde Road, Ballsbridge, Dublin 4, telefón: 003531/6600 012, 6600 008

slovak@iol.ie

Núdzové telefónne čísla

Polícia, požiarnici,

záchranná služba 999 alebo 112

Služba turistom v núdzi (01) 478 5295

Linka pomoci 1850 - 661 771

Podmienky na vstup

Občania SR musia pred vycestovaním do Írska vopred získať vízum na Veľvyslanectve Írskej republiky vo Viedni. Víza sa udeľujú bezplatne.

Držitelia víz podliehajú bežnej vstupnej kontrole na hraniciach a imigrační pracovníci sú oprávnení povoliť alebo zamietnuť vstup akejkoľvek osobe. Dĺžka pobytu závisí od rozhodnutia imigračných úradníkov. Požadovaná finančná hotovosť na osobu a deň je 38 eur, ak máte zabezpečené ubytovanie, ak nie 127 eur na osobu a deň.

Do Írska je zakázané dovážať pre osobnú spotrebu akékoľvek potraviny živočíšneho pôvodu pochádzajúce z nečlenských krajín únie. V Írsku neexistujú diaľničné poplatky.

Naše odporúčania: Nádherná príroda, domáci sú k turistom veľmi priateľskí.

ISLAND

Zastupiteľský úrad: Embassy of the Slovak Republic, Cort Adelers Gate 24, 0244 OSLO (Nórsko), telefón: 47/22 55 55 90

slovakr@online.no

Núdzové telefónne čísla

Polícia 5511166

Záchranná služba 112

Prvá pomoc (1) 525 1000

Podmienky na vstup

Neexistuje zvláštna prihlasovacia povinnosť. Na Island sa cestuje letecky alebo lodnými trajektmi z Nórska, Dánska, Škótska a Faerských ostrovov.

Za všetky ošetrenia sa platí ihneď v hotovosti. Cenová hladina tovaru i služieb je vysoká. Priemerná cena raňajok je 10 USD, obeda 10 - 20 USD, večere do 30 USD.

Robia sa prísne kontroly na dovoz alkoholických nápojov: dovolený je 1 l liehovín, 1 l vína alebo 6 l piva na osobu staršiu ako 20 rokov a 200 ks cigariet na osobu staršiu ako 15 rokov. Zakázaný je dovoz mäsa a mäsových výrobkov.

Islanďania väčšinou hovoria po anglicky a dánsky.

Podnebie je ovplyvnené Golfským prúdom, zimy sú relatívne mierne a leto býva chladné. Dochádza k rýchlym zmenám počasia. Často prší a je prudký vietor. Všetky vnútrozemské komunikácie majú štrkový povrch, preto treba jazdiť pomaly. Zvýšenú opatrnosť treba venovať i pri prejazde mostov, z ktorých má väčšina iba jeden jazdný pruh.

Pri jazde autom sa platí poplatok za cestu v prepočte okolo 1600 korún za každý začatý týždeň, v závislosti od triedy.

Naše odporúčania: Poriadne sa oblečte. Pre prípad požívania elektrických spotrebičov upozorňujeme, že na Islande sú zásuvky rozdielne.

LITVA

Zastupiteľský úrad: Embassy of the Slovak Republic, Basteja bulvaris 14, LV 1050 Riga, LATVIA, telefón: 00371/7814280-1, + 371/ 6534 626

embassy@slovakia.lv

Núdzové telefónne čísla

Požiarnici 01

Polícia 02

Prvá pomoc 03

Náklady na pobyt

Odporúčame ubytovať sa radšej v ubytovni ako v hoteli, rozdiely v cenách sú výrazné. Potravinárske obchody sú na dobrej úrovni. Kúpiť možno všetky druhy potravín, i zahraničnej výroby. Na slabšej úrovni sú obchodné domy.

Prvá pomoc sa poskytuje zadarmo. Ambulantné ošetrenie sa poskytuje za poplatok asi 25 USD.

Na čerpacích staniciach sa najprv platí príslušná suma, a potom je uvedené do funkcie čerpadlo. Diaľničné poplatky sa nevyberajú. Pri každom vstupe do historického jadra Vilniusu sa vyberá poplatok 1 USD. Pri vstupe do kúpeľných miest 10 USD. Veľmi často dochádza ku krádežiam áut. Tie sú hneď prevážané nelegálnymi priechodmi do Bieloruska a odtiaľ do Ruska.

Naše odporúčanie: Pozor na vývoz jantáru, potrebujete povolenie podobne ako pri iných kultúrnych predmetoch. Okrádanie turistov je veľmi časté.

LOTYŠSKÁ REPUBLIKA

Zastupiteľský úrad: Embassy of the Slovak Republic, Basteja bulvaris 14, LV 1050 Riga, LATVIA, telefón: 00371/7814280-1, + 371/ 6534 626

embassy@slovakia.lv

Núdzové telefónne čísla :

Požiarna služba 01, 112

Polícia 02

Prvá pomoc 03

Informácie o tel. číslach 118

Ubytovanie v hoteli B kategórie stojí asi 30 USD/noc. Chaty alebo hotely nižších kategórií sú o 50 % lacnejšie.

Rozrastajú sa prípady zneužitia platobných kariet, predovšetkým pri platbách v reštauráciách a kaviarňach. Preto treba mať svoju kreditnú kartu neprestajne pod dohľadom. Prvá pomoc sa poskytuje zadarmo. Za ďalšie lekárske ošetrenia treba platiť v hotovosti, a to niekoľkokrát vyššie sumy ako v Lotyšsku. V krajine je pomerne rozšírená TBC a encefalitída, pred príchodom do krajiny sa preto odporúča očkovanie. Vodu z vodovodu si treba pred použitím prevariť, odporúča sa kupovať si vodu v obchode.

Výber domácich i zahraničných potravín je veľký. Cenová hladina je v prepočte vyššia o 20 - 30 % ako na Slovensku.

Naše odporúčania: Turisticky je príťažlivá Riga, ale aj malé mestečko Jurmala a celé pobrežie Baltického mora.

LUXEMBURSKO

Zastupiteľský úrad: Ambassade de la République Slovaque 195, Avenue Moliere, 1050 Bruxelles-Ixelles, tel: 0032 2 346 40 45, 346 35 97, 0032 475 54 61 47

ambassade.slovaque@euronet.be

Dôležité telefónne čísla

Polícia, ambulancia, požiarnici 112

Podmienky na vstup

Pre každého cudzinca platí osemdňová prihlasovacia povinnosť. Návesné tabule a značenia sú v jazyku daného regiónu vo francúzštine, v nemčine alebo v luxemburčine.

Motocyklisti musia mať zapnuté svetlá aj počas dňa. Pokuty za priestupky sa pohybujú vo výške 13 až 100 eur, platia sa na mieste.

Naše odporúčania: Vyskúšajte agroturistiku - vínna oblasť v údolí pohraničnej rieky Moselle a farmy v ardenských horách. Z historických pamiatok art-deco, stredoveká architektúra, 79 hradov a zámkov, pamätníky I. a II. svetovej vojny.

MACEDÓNSKO

Zastupiteľský úrad: Ambasada Slovačke Republike, Bulevar umetnosti18, 111 50 Beograd

skembg@Eunet.yu , honorárny konzulát má sídlo na adrese: SKOPSKA CRVENA OPSTINA BB 91 000, SKOPJE, telefón 00389/91/137 095; 134 301

Podmienky na vstup

Občania SR potrebujú víza. Neudeľuje sa na hraniciach, požiadať oň možno na veľvyslanectve Macedónska so sídlom vo Viedni, v Budapešti alebo v Belehrade.

Colné orgány na hraničných priechodoch nevyžadujú od cudzincov presne stanovenú finančnú hotovosť, môžu však žiadať jej preukázanie. Najlepšie je mať pri sebe eurá, lebo možnosť výberu peňazí z bankomatov neexistuje a použitie platobných kariet je zatiaľ možné iba obmedzene.

Bezpečnostná situácia je komplikovaná hlavne v oblastiach susediacich s Kosovom. V oblasti Kumanova, cez ktoré vedie hlavná komunikačná trasa severným smerom. Cestujte podľa možnosti len cez deň. V noci nezastavujte na odľahlých parkoviskách. Časté sú cestné kontroly, v prípade, že vodič nechce, či nemôže zaplatiť pokutu, spravidla mu nekompromisne zadržia cestovný doklad a potom môže nasledovať aj priestupkový súd.

Pozor na omamné látky - tresty sú vysoké.

Naše odporúčanie: Pripravte sa na vymáhanie bakšiša - žiadosti o úplatok v akejkoľvek podobe - cigarety, fľaša alkoholu či peniaze v cudzej mene. V porovnaní so Srbskom je to však údajne podstatne nižšie.

MAĎARSKO

Zastupiteľský úrad: Embassy of the Slovak Republic, Stefánia út. 22-24, H-1143 Budapest XIV, telefón: 0036 1/251 1700, Konzulárne oddelenie: Embassy of Slovak Republik, Gervay u. 44, Budapešť, telefóny: 00361/2733 500, 00361/2733 502, 06/302/695 997

slovakembhu@ibm.net

Núdzové telefónne čísla

Polícia 107

Prvá pomoc 104

Požiarnici 105

Podmienky na vstup

Pri hraničnej kontrole je občan SR na požiadanie povinný preukázať finančné zabezpečenie na pobyt vo výške 1000 HUF na osobu a deň.

Služby sú svojím rozsahom na podobnej úrovni ako u nás, ale drahšie.

Diaľničné poplatky nie sú stabilné. V súčasnosti týždenný diaľničný poplatok (platí 9 dní) na diaľnici M1 a M3 je 1 500 HUF; diaľničný poplatok na diaľnici M5 (Budapešť - Szeged) za každú cestu je 2500 HUF. Pokuty za dopravné priestupky sú vysoké, pohybujú sa od 5000 do 50 000 HUF.

Ceny za ubytovanie v hoteloch sú dosť vysoké a výhodnejšie sú rôzne penzióny. Ak cudzinec cez územie Maďarska len prechádza a má tovar na preclenie, musí zložiť colnú kauciu, ktorej výšku určia colné orgány pri vstupe do krajiny. Pri výstupe bude kaucia vrátená.

Naše odporúčania: Policajné orgány Maďarska neriešia dopravné priestupky na mieste napr. pokutou, ale predvolávajú cudzincov na najbližší pracovný deň pred priestupkový orgán, pričom zadržia cestovný pas.

MALTA

Zastupiteľské úrady: Consulate of the Slovak Republic, New Bridge Street, Mellieha SPB 19, telefón: 00356/520022, 520026, 411046, alebo Ambasciata della Repubblica Slovacca presso la Santa Sede, Via dei Colli della Farnesina 144, ROMA, telelefón: 0039/6/3630.8741-5

Núdzové telefónne čísla

Polícia 112

Hasiči 199

Prvá pomoc 196

Na Malte je pri prílete či pri vylodení treba vyplniť vyhlásenie. Krajina je na cestovanie relatívne bezpečná.

MOLDAVSKO

Zastupiteľský úrad: Ambasada Republicii Slovace, Str. Otetari nr. 1-3, Sector 2, Bukuresti (Rumunsko)

Pre občanov Slovenska platí vízová povinnosť. Žiadosť o vízum sa podáva na veľvyslanectve Moldavskej republiky so sídlom vo Viedni alebo v Budapešti. Občania SR nemusia preukazovať potrebnú sumu na zabezpečenie pobytu v Moldavsku.

Vzhľadom na častý výskyt krádeží sa odporúča byť počas pobytu veľmi ostražitý. Typ elektrickej zásuvky v Moldavsku nie je totožný so zásuvkami používanými v západnej Európe.

NEMECKO

Zastupiteľský úrad: Botschaft der Slowakischen Republik, Pariser Strasse 44, Berlin, telefón: 0049-30-88 92 6-20

presse@ botschaft-slowakei.de

Núdzové telefónne čísla

záchranná služba 110

polícia 110

požiarnici 112

prvá pomoc 112

Na žiadosť hraničných orgánov sú cudzinci povinní preukázať sa pri vstupe na územie Nemecka dostatočným množstvom finančných prostriedkov - 25 eur na osobu a na deň. Turista ich nemusí mať v hotovosti, môže to byť kreditná karta či cestovné šeky.

V prípade ubytovania na súkromí je cudzinec povinný prihlásiť sa na miestne príslušnej policajnej stanici (Meldestelle). V prípade ubytovania v ubytovacích zariadeniach stačí registrácia v samotnom zariadení.

Ak cudzinca vyhostia z územia Nemecka, znáša náklady spojené s vyhostením.

Technický stav vozidiel sa dôsledne kontroluje. Množstvo diaľničných úsekov je pod stálou radarovou kontrolou. Vozidlo odstavené dlhší čas na okraji vozovky sa posudzuje ako predmet brániaci premávke a býva odtiahnuté a často zošrotované.

Pri cestách do SRN motorovým vozidlom treba mať zelenú kartu.

NÓRSKO

Zastupiteľský úrad: Embassy of the Slovak Republic, Thomas Heftyes gate 24, N-0244 Oslo, telefón: 0047/2204 9470

slovak@ online.no

Núdzové telefónne čísla

požiarnici 110

polícia 112

zdravotná služba 113

informácie 180

Ceny tovaru i služieb sú vysoké. Pri vchodoch do miest, tunelov, na mosty platia mototuristi poplatok.

Nóri rozprávajú takmer bez výnimky po anglicky. Pre prípad používania elektrických spotrebičov upozorňujeme, že v Nórsku sú rozdielne zásuvky a zástrčky.

Rýchle zmeny atmosferického tlaku a počasia môžu u citlivých ľudí viesť k zhoršeniu zdravotného stavu.

Alkoholické nápoje sú zaťažené vysokými daňami, a preto sú veľmi drahé. Alkohol sa nesmie požívať na verejnosti ani vo väčšine turistických ubytovní. Značné obmedzenia platia aj pre fajčiarov. Dovoz potravín podlieha prísnym reštrikciám.

Nórsko je jednou z mala európskych krajín, kde sa nevyskytuje besnota, preto sú v krajine zavedené prísne ochranné opatrenia. Ak má cudzinec záujem doviezť so sebou domáce zviera, musí mať veterinárne osvedčenie a povolenie od Štátneho úradu pre karanténu zvierat Nórskeho kráľovstva. Zviera musí v Nórsku stráviť najmenej 4 mesiace v karanténe.

Naše odporúčania: Upozorňujeme vodičov na rýchle a neočakávané zmeny počasia, sneženie je v letných mesiacoch typické. Odporúčame, aby mal vodič vo výbave vozidla i počas letných mesiacov minimálne zimné reťaze a teplé oblečenie.

PORTUGALSKÁ REPUBLIKA

Zastupiteľský úrad:

emslovak@ mail.telepac.pt

Adresa pre SR:

Veľvyslanectvo PR v SR so sídlom vo Viedni

Operngasse 20B/8

A-1040 Vienna

Austria

Tel.: 00431/5867536

Núdzové telefónne čísla

prvá pomoc (spoločný dispečing polície,

zdravotníckej a požiarnej služby) 112

Pri vstupe na územie Portugalska je cudzinec povinný preukázať sa sumou 25 000 PTE na osobu a sumou 9000 PTE na každý deň pobytu alebo kreditnou kartou. Do troch dní od vstupu ste povinní vyplniť vstupnú deklaráciu v jednom z oddelení nasledujúcich policajných zložiek: cudzinecká a hraničná polícia, Republiková národná garda a Polícia verejnej bezpečnosti.

Za nevyplnenie deklarácie je pokuta 10 000 - 25 000 PTE, v opačnom prípade hrozí riziko zápisu do zoznamu nežiaducich osôb. Za občanov, ktorí sa ubytujú v oficiálnom ubytovacom zariadení, plní prihlasovaciu povinnosť ubytovacie zariadenie. Občania prichádzajúci letecky, resp. loďou cez vonkajšie hranice Schengenu vyplňujú deklaráciu priamo na hraničnom priechode, druhá časť deklarácie ostáva v cestovnom pase a odovzdá sa pri odchode z krajiny. Platná legislatíva povoľuje predĺženie pobytu len v odôvodnených prípadoch o ďalších 60 dní, maximálne dvakrát.

Úroveň štátnych zdravotníckych zariadení v Portugalsku je nižšia ako u nás.

Naše odporúčanie: Zakázané je vyvážať neautorizované vydania kníh z fondu národného kultúrneho bohatstva, esencie na výrobu portugalských vín a lieky a potraviny škodiace zdraviu. Colné orgány môžu zakázať dovoz predmetov (knihy, tlačoviny, fotografie, filmy, obrazy a písomnosti), ktoré by mohli byť namierené proti oficiálnym inštitúciám Portugalska. Pozor, autá turistov sú lákadlom pre zlodejov, nerobte z nich výkladnú skriňu.

POĽSKO

Zastupiteľský úrad: Veľvyslanectvo Slovenskej republiky, ul. Litewska 6, Warszawa, telefón: 0048/22/6284051-4

slovakia@ waw.pdi.net

Núdzové telefónne čísla

polícia 997

prvá pomoc 999

požiarnici 998

cestná pomoc 981

Výška finančných prostriedkov na vjazd a pobyt cudzinca v Poľsku je stanovená: osoba staršia ako 16 rokov - na každý deň pobytu 100 Pzl, najmenej 500 Pzl, osoba do 16 rokov - na každý deň pobytu 50 Pzl, najmenej 300 Pzl .

Prihlasovacia povinnosť musí by splnená do troch dní po príchode. Na základe vzájomnej dohody je zdravotnícka starostlivosť bezplatná. Zväčša sa to však týka len poskytnutia prvej pomoci.

Pomerne často dochádza ku krádežiam áut predovšetkým značiek AUDI, BMW a Mercedes, ako aj autorádií. V tejto súvislosti sa odporúča parkovať na strážených parkoviskách. Časté sú krádeže peňazí, dokladov a cenností.

Naše odporúčania: Spôsob okradnutia je často nečakane tvrdý, spojený s fyzickým napadnutím. Pri spisovaní policajného protokolu treba požiadať o prítomnosť tlmočníka, resp. nadviazania kontaktu s konzulárnym oddelením nášho veľvyslanectva.

RAKÚSKO

Zastupiteľský úrad: Botschaft der Slowakischen Republik, Armbrustergasse 24, A-1190 Wien, telefón: 00 43 1 318 90 55-9

zuwien@ telecom.at

Núdzové telefónne čísla

polícia 133

prvá pomoc 144

lekárska rádioslužba 141

požiarnici 122

služby automobilistom 120

Na požiadanie rakúskej hraničnej kontroly musí turista preukázať minimálne 40 eur na osobu a deň pobytu. Nesplnenie uvedených povinností je dôvodom na vyhostenie z krajiny.

Pri pobyte dlhšom ako tri dni sa treba prihlásiť (v prípade súkromného ubytovania) na polícii alebo obecnom úrade vmieste, kde sa plánujete zdržiavať. Pri ubytovaní v ubytovacích zariadeniach postačuje registrácia v knihe hostí.

V mestách sú zavedené tzv. modré zóny (parkovanie na obmedzený čas 1/2 - 3 h). V prípade autonehody treba ihneď oboznámiť políciu, lebo neoznámenie nehody by mohlo byť chápané ako pokus o útek.

Vo vysokohorských oblastiach je bezpodmienečne potrebné sa pred túrami oboznámiť s predpoveďou počasia a rešpektovať varovania.

Naše odporúčanie: Pri porušení rakúskych zákonov sú stanovené sankcie vždy naplnené. Týka sa to hlavne dopravných priestupkov. Ak nemá cestujúci dostatok finančných prostriedkov na úhradu stanovenej pokuty na mieste, zadržia mu akýkoľvek cenný predmet. O tejto skutočnosti je vystavený doklad a následne po zaplatení pokuty zadržaný predmet vrátia.

RUMUNSKO

Zastupiteľský úrad: Ambasada Republicii Slovace, Str. Otetari nr. 1-3, Sector 2, 702 06 Bukuresti, telefón.:00 40 21 312 6822-3, 6825, 0040 744 372 825

zusrbuh@ fx.ro

Núdzové telefónne čísla

polícia 955

záchranná služba 961, 969

požiarnici 981

autozväz 927

V Rumunsku sa pri hraničnej kontrole nevyžaduje preukazovať finančnú hotovosť na zabezpečenie pobytu v krajine. Prihlasovacia povinnosť neexistuje. Bezplatne je poskytovaná iba prvá lekárska pomoc.

Pri pobyte treba počítať s tým, že ceny v ubytovacích zariadeniach, ako aj za rôzne služby sú diferencované pre cudzincov a tuzemcov. Rozdiely sú asi 5-násobné.

Ceny za ubytovanie v jednoposteľovej izbe v hoteli sa pohybujú v rozmedzí 150 - 220 USD. Pri platení v lei treba preukázať ich oficiálnu výmenu v banke a pri vývoze, že tovar bol zakúpený za legálne zmenenú valutu vo výške dvojnásobku ceny tovaru. Z krajiny je zakázané vyvážať koberce, látky a nábytok.

Na hraničných priechodoch treba rátať s neúmerne dlhým čakaním. Vozovky po celej krajine sú vo veľmi zlom stave, ale vodičov čaká platenie množstva miestnych cestných poplatkov. Ministerstvo zahraničia odporúča vodičom, aby trvali na predložení písomného dokladu o zaplatení požadovanej sumy a dôsledne hneď na mieste skontrolovali uvádzanú výšku zaplatenej sumy.

Naše odporúčanie: Rumunsko má veľmi zlé cesty, preto jazdite s výrazným časovým predstihom. Na „diaľnici“ treba počítať aj s chodcami, cyklistami a neosvetlenými autami. Po Rumunsku sa pohybuje veľa túlavých psov. Buďte opatrní, hryzú. Zásadne neprespávajte na parkoviskách či neosvetlených miestach. Nestopujte.

RUSKÁ FEDERÁCIA

Zastupiteľský úrad: Posolstvo Slovackoj Respubliki, ul. J. Fučíka 17-19, 123 056 Moskva D-47

skem@ col.ru

Núdzové telefónne čísla

polícia 02

prvá pomoc 03

požiarnici 01

Pre občanov SR platí vízová povinnosť.

S účinnosťou od 10. februára 2003 treba pri vstupe na územie Ruskej federácie vyplniť vstupnú migračnú kartu. Migračnú kartu zároveň treba uchovať a odovzdať ju pri výstupe z krajiny na hraničnom priechode.

Do 48 hodín sa treba zaregistrovať u miestnych policajných orgánov alebo prostredníctvom ubytovacieho zariadenia.

Mimo územia Moskvy treba počítať s nedostatkom pohonných látok. Kvalita ciest je veľmi zlá.

Ceny zahraničného tovaru sú v porovnaní s ostatnými európskymi krajinami podstatne vyššie.

Colná kontrola sa pri prekračovaní hraníc zameriava predovšetkým na dovoz valút, narkotík a zbraní.

Ubytovanie v Moskve a Petrohrade je veľmi drahé, v štandartných podmienkach stojí od 150 do 300 USD.

Z potravín kupujte skôr dobre zabalené potraviny, v žiadnom prípade nekupujte alkohol v stánkoch, v mnohých prípadoch je vyrobený podomácky.

Naše odporúčanie: Rusko je krajina extrémov, v jednom meste nájdete krásne centrá s blikajúcimi reklamami s kopou turistov na ulici, za rohom narazíte na žobrákov, ktorí majú nohy omotané len novinami. Obrovské turistické príležitosti. Veľké rozdiely sú medzi Moskvou a okolím. Sídliská sú ošarpané. Ľudia sú veľmi pohostinní.

Veľká Británia

Zastupiteľský úrad: Embassy of the Slovak Republic, 25 Kensington Palace Gardens, London W8 4QY, telefón: 0044/171/2430803

skemb@ netcomuk.co.uk

Núdzové telefónne čísla

polícia, prvá pomoc, požiarnici 999

informácie 192

Občania Slovenska potrebujú pri ceste Británie vízum, to sa týka aj tranzitov - britská strana žiada aj letiskové tranzitné víza. Spojené kráľovstvo veľmi prísne sleduje nelegálnu imigráciu do krajiny a predovšetkým nelegálne pobyty za účelom zamestnania bez pracovného povolenia.

Pri vstupe do krajiny môže imigračná služba požadovať preukázanie finančných prostriedkov. Minimálna požadovaná suma je okolo 20 GBP na deň, avšak môže byť odlišná podľa charakteru a trvania cesty.

V prípade cesty za príbuznými alebo známymi je vhodné mať so sebou tiež pozývací list obsahujúci ich adresu a telefón.

Pri úrazoch a akútnych ochoreniach, s výnimkou stomatologického ošetrenia je poskytovaná bezplatná zdravotnícka pomoc.

Hotely sú vo Veľkej Británii veľmi drahé. Veľmi vhodné je ubytovanie typu „bed & breakfast“, t. j. ubytovanie v súkromí s raňajkami. MHD je i na západoeurópske pomery veľmi drahá. V Londýne je možné zakúpiť si výhodnejšie denné, týždenné alebo mesačné cestovné lístky. Ceny potravín sú na podobné ako v západnej Európe. Od februára je zavedený poplatok 5 GBP za vjazd motorových vozidiel do centra Londýna.

Naše odporúčanie: Londýn musíte navštíviť. Na návštevu počítajte s poriadne veľkým rozpočtom, je tu draho a navyše - v obchodoch sú skvelé výpredaje, takže určite niečo miniete aj na oblečenie.

Srbsko a Čierna Hora

Zastupiteľský úrad: Ambasada Slovačke Republike, Bulevar umetnosti 18, 110 50 Beograd, Srbija i Crna Gora

skembg@ eunet.yu

Núdzové telefónne čísla

polícia 92

požiarnici 93

zdravotnícka pomoc 94

odťahovacia služby (servis) 987

Pri vstupe do krajiny potrebujete víza alebo turistickú priepustku, môžete sa s ním pohybovať po celom území. Vízum na hraničnom priechode nemožno dostať. Pri vstupe cudzincov do krajiny nie je predpísaná výška finančných prostriedkov na zabezpečenie pobytu, colné orgány však môžu požadovať preukázanie minimálnej sumy finančných prostriedkov na deklarovaný účel pobytu.

Občania SR môžu vstúpiť na územie Čiernej Hory na základe platného cestovného pasu a priepustky zakúpenej na hraničnom priechode. Priepustka je platná 30 dní. Policajné orgány sú oprávnené kontrolovať zakúpenie priepustky, v opačnom prípade hrozí udelenie pokuty.

Pre cudzincov platí prihlasovacia povinnosť na oddelení polície podľa miesta prechodného pobytu, do troch dní po vstupe do krajiny. Potvrdenie o prihlásení k pobytu (tzv. biela karta) sa vydáva bezplatne. Pred odchodom sa treba na polícii odhlásiť.

Pri tranzite cez územie Srbska a Čiernej Hory je cudzinec povinný prihlásiť na hraničnom priechode finančnú hotovosť vyššiu ako 500 eur, o čom dostane potvrdenie.

Kontroly dopravnej polície na celom území sú veľmi časté a pokuty za dopravné priestupky sú na miestne pomery vysoké.

ŠPANIELSKO

Zastupiteľský úrad: Embajada de la República Eslovaca, c/ Pinar 20, 280 06 Madrid, telefón: 0034/91/5903 861, alebo Consulado Honorario de la República Eslovaca, Plaza Urquinaona 6, planta (poschodie) 19, 080 10 Barcelona, telefón: 0034/93/3179 465

re-emb@ dimasoft.es

Núdzové telefónne čísla

polícia 062

lekárne 098

požiarnici 080, 085

prvá pomoc 061

Nepreukázanie finančných prostriedkov (30 eur na osobu/deň) a nepreukázanie zaplatenia spiatočnej cesty môže byť dôvodom na nevpustenie do Španielska.

V prípade krátkodobých pobytov nie je zavedená prihlasovacia povinnosť. V Španielsku je zakázané cestovať stopom. Parkujte na platených parkoviskách - v Španielsku sa kradne. Známe turistické centrá v okolí Barcelony, resp. na pobreží Stredozemného mora, ktoré turisti zo Slovenska najčastejšie navštevujú, neboli v minulosti predmetom záujmu teroristických aktivít ETA.

Naše odporúčania: Naučte sa niekoľko základných španielskych fráz, určite sa vám zídu. Pozor si dávajte aj na peniaze aj na doklady. Kradne sa všade - aj na plážach aj v mestách. Španieli to radi zvaľujú na prisťahovalcov z Afriky.

ŠVAJČIARSKO

Zastupiteľský úrad: Ambassade de la République Slovaque (Botschaft der Slowakischen Republik), Thunstrasse 99, 3006 Bern, telefón: 0041/31/3523646

Núdzové telefónne čísla

polícia 117

požiarnici 118

prvá pomoc 144

informácie 111

Podmienkou vstupu do Švajčiarska je dostatok finančných prostriedkov (dospelá osoba 100 CHF, študenti a deti 30 CHF na deň) a zaistený návrat do SR.

Švajčiarsko je pomerne drahá krajina. Stopovanie tu nie je v móde, málo kto vám totiž zastaví.

Ubytovanie v jednoduchších hoteloch stojí asi 60 CHF/noc, v zariadeniach Jugendherberge asi 30 CHF/noc, štvorčlenná rodina so stanom a automobilom zaplatí za noc v kempingu vysokej úrovne 25 - 30 CHF.

Naše odporúčanie: Obľúbené, tradičné a cenovo prijateľné je ubytovanie na poľnohospodárskych usadlostiach Bauernhof.

ŠVÉDSKO

Zastupiteľský úrad: Embasy of the Slovak Republic, Arsenalsgaten 2/3 TR, P.O.Box 7183, S-10388 Stockholm, telefón: 00468/6119005

press@ slovakemb.se

Núdzové telefónne čísla

polícia, záchranná služba (na celom území Švédska) 112

Na hraniciach sa požaduje finančná suma, v praxi sa vyžaduje približne 700 SEK osoba/deň a spiatočný cestovný lístok alebo pozvanie osoby s trvalým pobytom vo Švédsku.

Švédsko má veľmi dobre vybudovanú sieť diaľnic, železníc, námornú i leteckú dopravu. Mýtne sa neplatí. V krajine je hustá sieť ubytovacích zariadení rôznych cenových skupín. Pozor podobne ako v ostatných škandinávskych krajinách aj tú sú ceny potravín vysoké.

Odporúča sa dodržiavať švédske predpisy, hlavne pri parkovaní. Pokuty za zlé parkovanie a neplatenie parkovného sú veľmi vysoké. Odporúča sa nekúpať v mori mimo vyhradených miest.

Naše odporúčanie: Osobitný zákon umožňuje vo Švédsku voľné stanovanie v prírode (vrátane súkromných pozemkov) a neobmedzené zbieranie lesných plodov. Na mnohých miestach, napríklad v okolí Stockholmu, ryby možno chytať aj bez rybárskeho lístka.

TALIANSKO

Zastupiteľský úrad: Ambasciata della Repubblica Slovacca, presso la Santa Sede, Via dei Colli della Farnesina 144, 00194 Roma, telefón: 0039/6/3630.8741-5, alebo Consolato Generale della Repubblica Slovacca, Via Citolo da Perugia 37, 35138 Padova, telefón: 0039/49/664313, 663599, 663948

gkpadova@ tin.it

Núdzové telefónne čísla

polícia 112

požiarnici 115

autoklub 116 (pomoc motoristom)

Pri vstupe sa vyžaduje finančné zabezpečenie. Prísne kontroly sú hlavne na letiskách, kde pohraničné orgány vyžadujú spiatočnú letenku, písomnú garanciu pozývajúcej osoby o zaistení ubytovania a stravy a poistenie pre prípad choroby a úrazu. Pozvanie musí byť overené políciou. Orgány pasovej kontroly môžu na talianskych hraničných priechodoch vyžadovať od turistov okrem pasu aj lekárske potvrdenie o tom, že netrpia nákazlivými chorobami. Pri vstupe do kostolov sa vyžaduje od žien zahalenie ramien a nie sú dovolené krátke sukne.

Naše odporúčania: Ku krádežiam dochádza na celom území Talianska a najčastejšie v oblastiach turistického ruchu. Nie sú však výnimočné ani prípady krádeží v strážených objektoch, ako sú letiská, hotelové izby, reštaurácie. Peniaze si preto treba rozdeliť a dobre strážiť.

TURECKO

Zastupiteľský úrad: Embassy of the Slovak Republic, Atatürk Bulvari 245, Kavaklidere, 066 92 Ankara, alebo

Consulate General of the Slovak Republic, Aci Su Sokak, Arzu Ap. Np. 15/3, 7, 806 80 Macka, Istanbul

slovakya@ optima.net.tr

gkistanbul@ superonline.com

Núdzové telefónne čísla

polícia 155, 527-4503

prvá pomoc 112

požiarnici 110

Podmienky vstupu

Ministerstvo zahraničia hovorí, že treba vízum. To môže byť vydané i na tureckých hraniciach za poplatok 10 USD. Jedinou podmienkou na vydanie víza je platný cestovný pas. Vízum možno získať aj na Veľvyslanectve TR v Bratislave (poplatok 895 Sk, za obojsmerné tranzitné 1240 Sk) alebo na ktoromkoľvek tureckom hraničnom priechode alebo tureckom medzinárodnom letisku.

Na pobyt na Ararate treba zvláštne povolenie.

Lekári a zdravotnícke zariadenia očakávajú okamžitú hotovostnú platbu za poskytnuté služby. Pred cestou sa odporúča uzavrieť zdravotné poistenie. Vhodné je i prípadné očkovanie. V tureckých provinciách sa môžu vyskytovať zdroje nákazlivých chorôb ako dyzentéria, týfus, meningitída a pod. Ubytovacie možnosti sú veľké. Najlacnejšie ubytovanie je na hranici najjednoduchšieho európskeho štandardu a cena sa pohybuje okolo 10 USD za osobu a noc, cenu je potrebné dohadovať. Vývoz starožitných predmetov (starších ako 100 rokov) je zakázaný. Pri vývoze novovyrobeného koberca je potrebný doklad o jeho kúpe.

Vo všetkých verejných priestoroch (vrátane hotelov a reštaurácií) platí zákaz požívania alkoholických nápojov. V prípade porušenia tohto zákazu môže byť turista napomenutý a pri opakovanom porušení zákazu pokutovaný až do výšky 100 USD.

Naše odporúčania: Voda vo vodovodoch nie je považovaná za pitnú. Zdravotne neškodlivú vodu možno kúpiť v obchodoch. Pozor, Turci nedodržiavajú pravidlá cestnej premávky.

Ukrajina

Zastupiteľský úrad: Posolstvo Slovackoj Respubliki, ul. Jaroslavov val č. 34, 010 34 Kyjev

slovak@ i.kiev.ua

Núdzové telefónne čísla

požiarnici 01

polícia 02

prvá pomoc 03

Pre občanov SR platí vízová povinnosť. Registrácia cudzincov sa uskutočňuje na hraničných priechodoch pri vstupe na Ukrajinu. Základná lekárska starostlivosť je poskytovaná zadarmo, ale niekde napriek tomu žiadajú platbu v hotovosti.

Ceny hotelov sa pohybujú od 80 do 250 USD za noc. Napriek tomu služby ani v drahých hoteloch nedosahujú bežný štandard s výnimkou Krymu. Ubytovanie v kempingoch je absolútne nevhodné.

Príplatky za používanie diaľnic, ktoré sú v zlom stave, nie sú zavedené. Relatívne na lepšej úrovni je 200 km úsek cesty medzi Kyjevom a Odessou a 140 km medzi Kyjevom a Žitomirom. Miestni vodiči nedodržujú dopravné predpisy. Vzhľadom na černobyľskú haváriu sa neodporúča turistom konzumovať ryby, hríby a piť vodu z vodovodov v okolí Kyjeva. Spôsob predaja a hygiena nie sú vždy vyhovujúce.

Naše odporúčania: Turistom sa z bezpečnostných dôvodov neodporúča jazdi v noci - prepadnutie, fingované havárie a policajné kontroly. Na cestách sa veľmi často objavuje voľne pobehujúci dobytok. Colné predpisy sú neujasnené. Jednotliví náčelníci colníc si ich vykladajú po svojom. Zaznamenané sú prípady vymáhania neopodstatnených poplatkov v USD vo veľkých výškach. Cudzinci sú často obeťami krádeží a prepadov.

VATIKÁN

Zastupiteľský úrad: Ambasciata della Repubblica Slovacca, presso la Santa Sede, Via dei Colli della Farnesina 144, 00194 Roma, telefón: 0039/6/3296507

slovakemvat@ libero.it

Vatikán je malým mestský štát v centre Ríma, ktorý má približne len 850 obyvateľov. Sídli v ňom tzv. ústredná vláda katolíckej cirkvi latinského obradu Svätá stolica. Hlavou štátu je pápež Ján Pavol II.

S Talianskom má Vatikán colnú a menovú úniu. Vatikán má vlastnú mincovňu, v ktorej sa razia vatikánske líry (do hodnoty 500 lír) a rôzne pamätnémedaily.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

 1. Potrebujeme sa zbaviť nálepky montážnej dielne
 2. Také veľké kníhkupectvo ako na Obchodnej už neotvoríme
 3. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
 4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy?
 5. Via Pribina spúšťa súťaž INOVÁTOR1
 6. Zamestnanci Mecomu súťažili na športových dňoch
 7. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka
 8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát
 1. OMV Slovensko rozvíja svoju stratégiu pre elektromobilitu
 2. Helping business on a global scale
 3. The visionary origins and global ambitions of the FMCU
 4. Samostatná volebná miestnosť pre jeden byt v Rači
 5. Skupina BizPartner Group presúva svoje služby pod jednu strechu
 6. 9. stredoeurópsky popáleninový kongres združil špecialistov
 7. Potrebujeme sa zbaviť nálepky montážnej dielne
 8. Zamestnanci Mecomu súťažili na športových dňoch
 1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 15 698
 2. Hladinka smeruje do Košíc! 7 249
 3. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 6 837
 4. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 091
 5. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 3 658
 6. Také veľké kníhkupectvo ako na Obchodnej už neotvoríme 2 192
 7. 50-tisíc dovolenkárov si kúpilo zájazd cez SME 2 172
 8. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 2 166
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Blanka Ulaherová: V Madride, tri minúty od Guerniky
 2. Matej Peluha: Podporuje svoje dieťa aby bol samovražedný atentátnik. Ako sme si sadli s Talibanom na čaj.
 3. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Klin (III)
 4. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Malé Zlievce
 5. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami: Čakanovce - Galamba
 6. Andrej Šverha: Rakúske Alpy, láska na prvý pohľad
 7. Dušan Király: Saigon s deravou topánkou
 8. Martin Majzlan: Nepál – kráľovstvo bohov
 1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 64 437
 2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 36 984
 3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 36 432
 4. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 30 642
 5. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 193
 6. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 14 504
 7. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 13 807
 8. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 13 296
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťZatvoriť reklamu