
Živelné pohromy na zemeguli:
11. 8. – 17. 8. 2001
Pokračujúce erupcie ekvádorskej sopky Tungurahua spôsobili veľké škody na úrode, keď na farmy a pasienky spadla hrubá vrstva sopečného popola. Niekoľkodňové výbuchy z hĺbky vysokej hory spôsobili padanie vytrvalého popolového dažďa.
* Filipínski geológovia pripravili návrh na vysekanie úseku do krátera sopky Pinatubo, aby sa tak vysušilo rýchlo sa zväčšujúce jazero na vrchole hory, ktoré ohrozuje dolné oblasti rozsiahlymi záplavami. Odborníci sa domnievajú, že podľa tohto projektu stečie po úbočí sopky približne 15 miliónov kubických metrov vody za päť hodín. Obyvateľov plánujú evakuovať, pretože nie sú si istí, ako bude voda striekať.
Zhromaždenie žralokov
V plytkých vodách pri floridskom pobreží, severne od Tampy, sa objavili stovky žralokov. Úrady preto plavcov a rybárov varovali, aby obmedzili kúpanie a lov v oceáne. Predstavitelia úradu šerifa v okrese Pasco pozorovali zo vzduchu obrovské kŕdle žralokov pri ostrove Anclote Key. Informovali, že v kŕdľoch sú aj žraloky dlhšie než tri metre. Riaditeľ Strediska pre výskum žralokov Bob Hueter povedal, že zhromažďovanie žralokov v tejto oblasti nie je nič nezvyčajné. „Čo však nie je bežné, je zachytiť ich na video a pozorovať tak zblízka,“ dodal.
Kanadu sužuje sucho
Zdá sa, že dlhotrvajúce sucho v Kanade bude ešte horšie než katastrofálne suchá v roku 1961, predpovedá David Philips, šéf klimatológov kanadského Úradu životného prostredia. „Nespomínam si na rok, keď sme mali takéto rozsiahle suchá v celej krajine,“ hovorí Philips. Vo vysmädnutej krajine majú zelenú požiare a suchá ohrozujú aj úrodu.
Zemetrasenia
Najmenej štyria ľudia zomreli v juhoperuánskych oblastiach Antamba a Mollebambai, po tom, ako tam 8. augusta zaznamenali zemetrasenie o sile 5 stupňov Richterovej stupnice. Predstavitelia štátu teraz oznámili, že v odľahlej časti Peru sa počas otrasov zrútilo 75 percent domov.
* Pohyby Zeme pocítili aj v severnom Japonsku, na Taiwane, Sumatre, severných a východných častiach Indie, v juhovýchodnom Turecku, východnom Bulharsku, strednom Tunisku a v Sierra Nevade na severe Kalifornie.
Tropické cyklóny
Desiateho augusta sa na pobrežie Vietnamu prihnala tropická búrka Usagi. V prudkých vetroch a prívalových dažďoch zahynulo takmer 100 ľudí, vyskytli sa aj rozsiahle záplavy. Zosuvy pôdy a prílivové vlny, ako pozostatky búrky, zaznamenali až vo vnútrozemí, v severnom Thajsku.
* Nad západným Pacifikom sa vytvoril tajfún Pabuk, ktorý koncom týždňa ohrozoval južné Japonsko.

Zaplavená ulica v Naí Dílli po prudkých monzúnových dažďoch.
FOTO – TASR/AP
Výbuch ľadovca
Voda z roztápajúceho sa ľadovca Mount Rainier v americkom štáte Washington sa spolu s miliónmi kilogramami bahna a s balvanmi veľkosti auta valila dolu do rieky Nisqualla. Strážcovia parku museli uzavrieť obľúbený turistický chodník a turistov zadržať, aby nedošlo k úrazu. Podľa odborníkov spustil príval bahna príchod teplého počasia.
Prietrž mračien v Indii
Minimálne 10 ľudí zabil blesk v severnej Indii a hlavné mesto Naí Dílli zmáčali najvýdatnejšie monzúnové dažde za posledných štyridsať rokov. Väčšina ulíc mesta bola zaplavená a doprava sa takmer zastavila. Rieka Yamuna, ktorá tečie popri východnej hranici mesta, dosiahla nebezpečnú hladinu a zaplavila niektoré domy.
* Po prvý raz vo svojej histórii sa hlavné mesto USA Washington obrátilo so žiadosťou o pomoc na federálne úrady, pretože stovky domov zaplavili prívaly vody a nespracovaných kanalizačných splaškov.
Invázia čiernych vdov
Pavúky – čierne vdovy – zaplavili mesto Pavlodar v severovýchodnom Kazachstane. Obyvatelia mesta sú vydesení najmä po tom, čo dva týždne po útoku hmyzu zomrela 81-ročná žena. Nález pavúčích hniezd vo vetracích šachtách panelákov vyvolal u ľudí paniku. Podľa slov miestneho odborníka na hmyz, entomológa Olega Ljachova, prvý raz sa v tejto oblasti čierne vdovy objavili už v roku 1983. Potom, až do rokov 1998 a 1999, keď dlhotrvajúce sucho v tomto stredoázijskom štáte prilákalo aj mračná kobyliek, ich výskyt nezaznamenali. Aj studené počasie, aj suchá zaháňajú pavúky do obytných budov.
STEVE NEWMANThe Los Angeles Times Syndicate