BRUSEL – Chcete jazdiť autom po Európe? Vyhnite sa Grécku, Lotyšsku a Litve. Podľa európskeho štatistického úradu Eurostat bolo v roku 1998 v týchto oblastiach najviac automobilových havárií so smrteľnými následkami. V prepočte na milión obyvateľov má najväčšiu úmrtnosť na dopravné nehody Lotyšsko – asi 258 mŕtvych. Nasleduje Litva s približne 225 obeťami, tretie je Grécko so zhruba 210 mŕtvymi na jeden milión. Najmenej smrteľných nehôd – 60 na milión obyvateľov – je vo Švédsku.
Vysoký počet smrteľných nehôd v Lotyšsku, Litve a Grécku je podľa Eurostatu spôsobený aj tým, že tam rýchlo rastie počet áut, cestná infraštruktúra však zostáva stará a nevyhovujúca. Napríklad v Lotyšsku sa za posledné desaťročie zvýšil počet áut o 61 percent a v Grécku o 77 percent.
Najnebezpečnejšou je z tohto hľadiska Sterea Ellada v Grécku s 2587 smrteľnými nehodami na milión súkromných áut a lotyšské regióny Vidzeme a Zemgale. V roku 1998 tam bolo 2152, respektíve 2083 smrteľných nehôd na milión súkromných áut. Vysokú nehodovosť so smrteľnými následkami má celé Grécko okrem Peloponézu. Dôvodom je podľa Eurostatu tiež tamojší vysoký počet cyklistov, pre ktorých sa zrážka s automobilom často končí fatálne.
Z prieskumu vyplýva, že najmenej smrteľných autonehôd sa stane vo veľkých európskych mestách, ako je Hamburg, Viedeň, Štokholm alebo Berlín. Vodiči jazdia po osídlených aglomeráciách s veľkou prevádzkou pomalšie a ľudia viac využívajú hromadnú dopravu. Napríklad v Berlíne klesol v rokoch 1994 až 1998 počet smrteľných nehôd o 43 percent, v Prahe o 48 percent.
Počet smrteľných nehôd v rokoch 1988 až 1998 sa v Európskej únii znížil o pätinu napriek tomu, že počet áut na obyvateľa vzrástol o tretinu.
(čtk)