SME
Nedeľa, 1. október, 2023 | Meniny má Arnold

Helsinki – stopa minulosti Ruska a Fínska

Hlavné mesto Fínska a administratívne centrum provincie Uusimaa leží na brehu Baltského mora, pri Fínskom zálive. Mesto je postavené na malom skalnatom polostrove Estnes, ktorý je obklopený mnohými menšími ostrovčekmi. Priemerná nadmorská výška mesta ...

Hlavné mesto Fínska a administratívne centrum provincie Uusimaa leží na brehu Baltského mora, pri Fínskom zálive. Mesto je postavené na malom skalnatom polostrove Estnes, ktorý je obklopený mnohými menšími ostrovčekmi. Priemerná nadmorská výška mesta je 20 metrov nad morom, najnižší bod mesta má 0 m. n. m. a najvyšší 62 m. n. m. Ešte v 18. storočí malo mesto len 3000 obyvateľov. V roku 1900 takmer 100 000 a dnes dosahuje počet 532 000 obyvateľov.

Názov a symbol mesta

Meno Helsinki bolo odvodené od vodopádu Helsinge, v blízkosti ktorého bolo mesto vybudované. Z toho vznikol pôvodný švédsky názov mesta Helsingfors. Fors znamená po švédsky vodopád. V erbe mesta je zlatá koruna na modrom podklade, prevzatá zo švédskeho štátneho znaku. Pripomína švédskeho kráľa ako zakladateľa mesta. Vikinská loď umiestnená pod korunou zdôrazňuje postavenie Helsínk ako námorného prístavu.

SkryťVypnúť reklamu

Za oficiálny dátum vzniku Helsínk sa považuje rok 1550, keď dal švédsky kráľ Gustav I. Vasa príkaz na založenie prístavného mesta. To malo konkurovať dobre prosperujúcemu hanzovému Tallinnu na druhej strane Fínskeho zálivu, a malo kontrolovať jeho obchod s Ruskom. Krátko po založení získali Helsinki mestské práva.

Neskôr sa ukázalo, že pôvodne vytýčená poloha je nevýhodná pri obchodných stykoch, a tak mesto presunuli päť kilometrov južnejšie na skalnatý polostrov Estnes (Vironhiemi), aby bolo bližšie k moru. Stavba sa začala podľa projektu Andersa Thorstena v barokovom slohu (1641), no drevené mesto čoskoro vyhorelo (1657).

V 18. storočí mesto vyplienila švédska armáda a krátko na to ho z mora dobyl cár Peter Veľký. Po obnovení poriadku ho ruská armáda opäť zničila. Švédi sa snažili udržať Fínsko čo najdlhšie pod svojou kontrolou, no v roku 1809 mesto a krajinu opäť dobyli a ruský cár vydal pre Fínsko dekrét závislého veľkokniežatstva a Helsinki sa stali hlavným mestom namiesto Turku. V tom čase bola vytvorená prvá fínska vláda.

SkryťVypnúť reklamu

V priebehu 19. storočia sa obchodné spojenie medzi Ruskom a Fínskom upevňovalo, k čomu prispela aj železnica postavená medzi Petrohradom a Helsinkami.

Začiatkom roku 1918 dostalo Fínsko od Ruska možnosť odtrhnúť sa a Helsinki sa tak stali aj hlavným mestom samostatnej krajiny.

Počas druhej svetovej vojny, v ktorej bolo Fínsko na strane fašistického Nemecka, bolo mesto značne zničené bombardovaním. Po vojne vyhlásilo neutralitu a vďaka tomu sa stali Hesinki dejiskom mnohých udalostí na obranu mieru. Krátko po vojne sa tu konali aj XV. letné olympijské hry (1952), na ktorých sa stal ústrednou postavou vtedajší reprezentant Československa Emil Zátopek.

Zaujímavosti mesta

Medzi najzaujímavejšie miesta patrí prístav a jeho trh Kauppatori, na konci ktorého stojí prezidentský palác, predtým sídlo cárov. Uspenská grécko-katolícka katedrála dominuje dolnému mestu nad trhom.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšou dominantou mesta je biela luteránska katedrála Tuomiokirkko, ktorá sa týči nad Senátskym námestím. Uprostred námestia je socha obľúbeného cára Alexandra II., ktorý je ukážkou dobrých vzťahov medzi Fínskom a Ruskom.

Ak sa vyberiete na sever po ulici Mannerheimintie, ktorá sa začína neďaleko hlavnej pošty sochou jazdca Mannerheima, uvidíte mnoho zaujímavých budov. Po ľavej strane sa ako prvý objaví fínsky parlament. Táto mohutná stĺpovitá budova bola postavená v rokoch 1927–1931. Ak zahnete za parlamentom doľava, o pár minút objavíte nenápadné Tempeliakiokirko. Je to skalný chrám, ktorého skvelú akustiku využívajú umelci na koncerty vážnej hudby. Ak sa vrátite na pôvodnú cestu a budete pokračovať po ulici Mannerheimitie, nemôžete obísť známu halu Finlandia, ktorá bola dejiskom svetových kongresov a konferencií. Vytvoril ju známy architekt Alvar Aalto.

SkryťVypnúť reklamu

Kúsok od nej stojí štátna opera a potom to je už len pár metrov k nádhernému a zmodernizovanému olympijskému komplexu.

Olympijský štadión

Ako vstupná brána pôsobia v blízkom parku sochy dvoch fenomenálnych vytrvalcov Lase Viréna a Paava Nurmiho. Štadión je verejnosti voľne prístupný, priamo v areáli, asi tri metre od tartanovej bežeckej dráhy je kaviareň. V zadnej časti areálu sa nachádza fínske olympijské múzeum, v ktorom nájdete mnoho cenných exponátov bohatej fínskej športovej histórie.

Nad celým komplexom sa týči 72 metrov vysoká veža, postavená v roku 1983 na počesť fínskeho oštepára Järvinena, ktorý dosiahol na domácej pôde počas prvých MS svetový rekord rovnakej dĺžky. Na vežu sa dá dostať výťahom a je z nej nádherný pohľad na celé mesto.

SkryťVypnúť reklamu

More

Napriek severnej zemepisnej šírke nájdete v Helsinkách krásne pláže, ktoré sú v lete za stálejšieho počasia plné. Fíni s obľubou vyhlasujú, že ak sa príroda umúdri a dopraje im počas leta niekoľkotýždňové slnečné počasie, nemajú dôvod cestovať za oddychom na juh. More majú vraj krajšie ako ktokoľvek iný. Teplota vody dosahuje na prelome júla a augusta aj 20 °C.

A ak zatúžite spoznať Helsinki z mora, zamierte do prístavu hneď oproti prezidentskému palácu. Takmer každú polhodinu odtiaľ vyráža niekoľko lodných spoločností na pravidelné okružné jazdy.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  2. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  3. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
  4. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  5. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  7. Všetkým lepí pred voľbami
  8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
  1. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
  2. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
  3. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
  4. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
  5. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
  6. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  7. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  8. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
  1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 21 360
  2. Všetkým lepí pred voľbami 12 924
  3. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 950
  4. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 6 727
  5. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 6 441
  6. Hladinka smeruje do Košíc! 5 146
  7. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 5 001
  8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 771
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

  1. Blanka Ulaherová: V Madride, tri minúty od Guerniky
  2. Matej Peluha: Podporuje svoje dieťa aby bol samovražedný atentátnik. Ako sme si sadli s Talibanom na čaj.
  3. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Klin (III)
  4. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Malé Zlievce
  5. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami: Čakanovce - Galamba
  6. Andrej Šverha: Rakúske Alpy, láska na prvý pohľad
  7. Dušan Király: Saigon s deravou topánkou
  8. Martin Majzlan: Nepál – kráľovstvo bohov
  1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 83 702
  2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 48 585
  3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 40 849
  4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 706
  5. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 472
  6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 19 504
  7. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď 15 541
  8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 15 134
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťZatvoriť reklamu