
Niektorí z dobrodružných turistov sa vybrali do púšte na motocykloch. Krátko po začiatku výletu zmizli bez stopy. FOTO - TASR/EPA
Alžírska armáda vyhlásila, že turistov zadržiavala radikálna moslimská Salafistická skupina pre kázanie a boj, ktorá je podozrivá z kontaktov s teroristickou sieťou al-Káida Usámu bin Ládina.
Akcia sa uskutočnila v utorok 150 kilometrov severne od juhoalžírskeho mesta Illizi. Na slobode je desať Rakúšanov, šesť Nemcov a jeden Švéd.
„Všetci sú v dobrom stave,“ oznámila rakúskemu rozhlasu ministerka zahraničia Benita Ferrerová-Waldnerová.
Na vyslobodenie stále čaká 15 nemeckých občanov. Únoscovia vyzbrojení kalašnikovmi totiž rukojemníkov rozdelili do dvoch skupín. Druhá skupina je uväznená v odľahlej horskej oblasti severne od Illizi, tvrdia alžírske zdroje.
Vo februári a v marci postupne zmizlo v saharskej púšti 16 Nemcov, desať Rakúšanov, štyria Švajčiari, jeden Švéd a jeden Holanďan. Turisti cestovali bez sprievodcov, na motorkách aj peši. Spoľahli sa na príručné satelitné orientačné prístroje. Satelitný navigačný systém práve v čase ich výletu nečakane vypadol.
Do záchrany turistov úrady zapojili 7000 ľudí. Prečesávali obrovský trojuholník púšte medzi mestami Kuarla, Tamanrasset a Džanet na ťavách, džípoch, pomocou helikoptér aj detektorov tepla.
Identitu únoscov alžírske úrady celé týždne tajili „v záujme príbuzných a priateľov rukojemníkov“. To sa stalo úrodnou pôdou pre najrôznejšie špekulácie o záhadnom zmiznutí Európanov v púšti. Šepkalo sa o púštnej smrti pre nedostatok vody, havárii uprostred pustatiny aj o vyčíňaní pašerákov drog.
V polovici apríla našli členovia záchranného tímu v púšti neporušenej stopami po topánkach či pneumatikách odkaz. Znel: „Sme živí.“ O záhadné zmiznutie sa začali zaujímať vlády domovských krajín rukojemníkov.
Ešte v pondelok do Alžíru zavítal nemecký minister zahraničných vecí Joschka Fischer v sprievode agentov nemeckej tajnej služby. Naliehal na alžírskych kolegov, aby „nepoužili silu pri oslobodzovaní rukojemníkov“.
Podľa prvých správ si alžírski agenti vzali prosbu Joschku Fischera k srdcu a unesených oslobodili „bez použitia sily na základe vyjednávania“. Čoskoro však na povrch presiakla presnejšia informácia: pri prestrelke pred oslobodením zastrelili najmenej deväť únoscov, zahynúť mohli však i niektorí vojaci a rukojemníci. Dráma dobrodružných turistov sa ešte neskončila.
(zo, čtk)