Staré Hory 12. mája (TASR) - Kým listnaté stromy v horských lesoch nad 1000 metrov nad morom sa tohto roku zaodeli asi o 5 až 7 dní neskôr ako obyčajne, kvety v týchto oblastiach v porovnaní s minulými rokmi rozkvitli skôr. Sírovožlté kvietky prvosienky alpínskej a fialové kalichy horcokveta Clusiovho sa i v nehostinnom vysokohorskom prostredí rozvili skôr o 7 až 10 dní. Rovnako tak začínajú rozkvitať aj konvalinky voňavé i črievičníky papučkové v podhorských a v horských lesoch. Ich kvitnutie urýchľuje počasie svojim letným charakterom.
Medzi takzvaným olisťovaním horských listnatých lesov a návratom sťahovavých vtákov do tohto typu biotopu, ako pre TASR uviedol pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga, existuje úzky vzťah. Vtáky živiace sa hmyzom vyvíjajúcim sa na listnatých stromoch obsadzujú hniezdne teritóriá postupne. V závislosti od nadmorskej výšky a podľa toho, ako na stromoch pribúda lístie. Kolibkárik sykavý, muchárik bielokrký a muchárik červenohrdlý obsadili svoje hniezdne teritóriá o 5 až 7 dní neskôr oproti strednému dátumu príletu do sledovaných stanovíšť.
Nástup extrémne teplého počasia však v priemere o rovnaký čas urýchlil zahniezdenie viacerých vtáčích druhov. V týchto dňoch preto už aj v horských lesoch zahrievajú svoje znášky sýkorky, brhlíky, červienky, drozdy a ďatle. V nehostinnom skalnom biotope nad hornou hranicou lesa zahniezdili i vzácne muráriky červenokrídle a vrchárky červenkavé.
mb pa