Čierni pasažieri, ktorých v bratislavskej MHD objavia revízori, musia zaplatiť pokutu 1400 korún. Vlani zaplatili cestujúci prichytení bez lístka dopravnému podniku 29 miliónov korún. Koľko mali zaplatiť všetci spolu, pracovníčka podniku prezradiť nechce
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
ILUSTRAČNÉ FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
la, pretože by to podľa nej mohlo narušiť morálku cestujúcich. Podnik vymáha dlhy ešte z roku 1990. Premlčacia lehota je totiž dlhšia ako desať rokov.
Prichytený môže pokutu zaplatiť bez ďalších poplatkov priamo v autobuse či v električke. Ak odmietne, preukáže sa revízorovi dokladom totožnosti a sumu spolu s cenou lístka môže zaplatiť do 30 dní u dopravcu.
Ak tak čierny pasažier nespraví, dopravný podnik postúpi vymáhanie pohľadávky advokátskej kancelárii, ktorá dlžníkovi pošle upomienku. Cena dlhu sa tým zvýši o pätnásť korún poštovného.
V prípade, že dlžník na upomienku nereaguje, advokát dopravcu podá na okresný súd v bydlisku cestovateľa návrh na vydanie platobného príkazu. Dlžnú sumu to zvýši najmenej o niekoľko sto korún, čo sú náklady na advokáta, súdny poplatok (minimálne 400 korún) a úroky z omeškania, ktoré sa môžu vyšplhať až na tritisíc korún.
Poslednou fázou vymáhania je exekúcia. Pokutu zvyšuje niekedy až na sedemtisíc korún.
Ak si cestujúci MHD svoj cestovný lístok s platnosťou dlhšou ako mesiac zabudol doma, pokuta ho vyjde stoštyridsať korún. Platný mesačný lístok musí do jedného mesiaca osobne ukázať v dopravnom podniku.