
Americký astronaut Ken Bowersox z vesmírnej stanice ISS krátko po tom, čo sa ich pristávací modul dve hodiny po pristátí našiel v kazašskej stepi. FOTO - REUTERS
MOSKVA - Návrat trojčlennej rusko-americkej posádky Medzinárodnej kozmickej stanice (ISS) na Zem sprevádzalo napätie a nervozita. Americkí astronauti Kenneth Bowersox a Donald Pettit a ruský kozmonaut Nikolaj Budarin, ktorí strávili na ISS 161 dní, sa v sobotu ráno nakoniec úspešne vrátili na Zem.
Namiesto pohodlného návratu v raketopláne sa kozmonauti museli uspokojiť so stiesneným pristávacím modulom s rozmermi dvakrát dva metre. Členovia ich posádok počúvali rozhlasové správy o postupnom klesaní raketového systému Sojuz, ktorý niesol modul s kozmonautmi, a zdalo sa, že všetko prebieha hladko.
V určený čas pristátia však nebolo na blankytnej oblohe ani na plochej holej stepi, tiahnucej sa k obzoru, po padákoch alebo module ani stopy. Aj rádiové spojenie medzi kozmonautmi a pozemným kontrolným strediskom sa prerušilo.
V kontrolnom centre nahradil eufóriu z návratu kozmického tímu zmätok. Šírili sa rozporné správy o mieste pristátia modulu a o tom, či sa podarilo s kozmonautmi obnoviť spojenie alebo nie. Nakoniec kontrolné stredisko oznámilo, že modul pristál v kazašskej stepi severne od Aralského jazera. Miesto pristátia sa nachádzalo asi 460 kilometrov juhozápadne od miesta určenia.
Trojica kozmonautov obchádzala okolo modulu a kývala na pátracie lietadlá prelietavajúce nad ich hlavami.
Všetci traja kozmonauti sa podrobili krátkej lekárskej prehliadke a potom odleteli do Hviezdneho mestečka pri Moskve, kde ich privítali predstavitelia amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA). Kozmonauti priviezli so sebou aj výsledky rôznych experimentov, ktoré potom ruskí a americkí vedci vyhodnotia.
Ide o prvé pristátie kozmickej misie po havárii amerického raketoplánu Columbia 1. februára. Posádka ISS sa mala vymeniť už v marci, ale v dôsledku tragédie raketoplánu Columbia americká strana pozastavila všetky lety. Sojuz je momentálne jediným dopravným prostriedkom, ktorý je k dispozícii na udržanie posádky na ISS a jej zásobovanie.
(čtk)