Hamburg 9. apríla (TASR) - Viac ako 50 rokov po začiatku dlhej série britských atómových pokusov možno považovať oblasť testov, austrálsku Maralingu, konečne za dekontaminovanú, píše najnovšie vydanie nemeckého spravodajského magazínu Der Spiegel.
Približne 360.000 metrov kubických ožiarenej zeme bolo do roku 1995 zakopaných 15 metrov pod zemský povrch, viac ako 20 hektárov skál očistili osobitné záchranárske jednotky pomocou cestných mechanizmov.
Ekológovia však upozornili na to, že 22 kilogramov plutónia, ktoré mali byť zaliate do skla, vojaci len zahrabali do červenkastého piesku, pokrývajúceho povrch Maralingy.
Dôvodom na takýto postup boli finančné náklady - ekologická likvidácia plutónia by bola o tri milióny eúr drahšia. Celá dekontaminačná akcia stála dovedna 60 miliónov eúr, polovicu nákladov uhradil Londýn, informuje Der Spiegel.
Na území Maralingy odpálili Briti v rokoch 1956-63 sedem atómových bômb, ďalšie pokusné výbuchy sa udiali na severovýchodnom pobreží Austrálie a nad Vianočnými ostrovmi.
Vplyv rádioaktívneho žiarenia na ľudský organizmus testovali na vlastnej koži nič netušiaci vojaci z Austrálie, Veľkej Británie a Nového Zélandu, v oblasti Maralingy boli účinkom atómových bômb vystavení aj tamojší aborigéni, pôvodní obyvatelia Austrálie.
Jeden pilot, ktorý medzičasom umrel, dokonca tvrdil, že účinky atómových výbuchov v Maralinge sa testovali na skupine postihnutých osôb, ktorú sem príslušné miesta nechali dopraviť osobitným lietadlom, uzatvára Der Spiegel.