Americká vláda chce pomôcť svojim leteckých spoločnostiam, Európa je nahnevaná
Düsseldorf/New York 20. marca (TASR) - Ak bude mať vojna
v Iraku negatívny vplyv na americké letecké spoločnosti, USA sú podľa
slov ministra dopravy ...
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Düsseldorf/New York 20. marca (TASR) - Ak bude mať vojna v Iraku negatívny vplyv na americké letecké spoločnosti, USA sú podľa slov ministra dopravy Normana Mineta pripravené letectvu pomôcť. Podľa informácií nemeckého denníka Handelsblatt by mali letecké spoločnosti získať prístup k ďalším 3 miliardám USD. "Budeme pripravení rýchlo konať, keď to bude potrebné," poznamenal N. Mineta.
Európsky zväz letectva AEA na to reagoval nahnevane. Nejde o to, že americkí dopravcovia bez rozlíšenia dostanú pomoc. "Európske letecké spoločnosti sú výrazne silnejšie poznačené vojnou v Iraku ako ich americkí konkurenti. Predsa však čakáme iba odškodnenie za vojnové následky." V USA sa naopak uvažuje o platbách, ktoré by umožnili sanáciu amerických spoločností. Nemecká Lufthansa kritizuje túto štátnu pomoc. "Ohrozené letecké spoločnosti nemôžu byť umelo držané pri živote prostredníctvom subvencií, ktoré skresľujú hospodársku súťaž," povedal hovorca spoločnosti.
Priamo po teroristických útokoch 11. septembra 2001 povolila americká vláda 5 miliárd USD ako priamu štátnu pomoc. Pri takomto skreslení hospodárskej súťaže nemajú ostatné spoločnosti šancu. Potrebujú férové podmienky a očakávajú, že Európska komisia bude na to reagovať. Štátnu pomoc kritizuje aj najväčšia britská letecká spoločnosť British Airways.
V prípade vojny v Iraku sa cíti veľa leteckých spoločností ohrozených. United Airlines poznamenala, že v najhoršom prípade nemôže vylúčiť svoju likvidáciu. Cestovné agentúry a letecké spoločnosti už dlhšie informujú o drastickom poklese rezervácií v USA. Podľa United Airlines klesol počet rezervácií pre medzinárodné lety v poslednom týždni o 40 %. Už dávnejšie znížili spoločnosti svoje letové poriadky a varovali pred ďalším prepúšťaním a znižovaním miezd. Viacerým ostáva už iba nádej, že americká vláda im opäť pomôže.
Vojna v Perzskom zálive spôsobila krach leteckých spoločností Eastern, Midway a PanAm. Letectvo je jednoznačne najviac postihnutou oblasťou v prípade vojny. Ich situácia je momentálne ešte horšia ako pri vojne v Perzskom zálive. Americké spoločnosti vypočítali, že 90-dňová vojna by spôsobila v tomto roku ďalšie straty v hodnote 10,7 miliardy USD. Ohrozených je aj 70 000 pracovných miest.
V prípade dlhšej vojny počítajú analytici s ďalšími bankrotmi amerických leteckých spoločností. Najlepšiu pozíciu podľa nich majú Delta Air Lines a Northwest Airlines, no i tie budú musieť v tomto roku vykázať vysoké straty.