
Hŕstka západných turistov sa zhromaždila na sudánskej púšti, aby začala prehliadku zabudnutých kráľovských pyramíd v Meroé, ležiacom asi 300 kilometrov severne od hlavného mesta Chartúm. Zatiaľ čo egyptské pyramídy obliehajú turisti z celého sveta, pri ich južnejšie položených sudánskych sestrách v Meroé
je turistov oveľa, oveľa menej. Najviac za to vraj môže povesť štátu, o ktorom sa referuje len v súvislosti s hladomorom a nekonečnou občianskou vojnou.
Strážca týchto sudánskych pyramíd Hámid Abdalláh však tvrdí, že v posledných rokoch počet turistov značne vzrástol. "Pred piatimi rokmi sme dlhé mesiace nevideli ani živú dušu, minulé leto tu nebol nikto len pár dní v týždni, ale teraz k nám prichádzajú turisti prakticky každý deň," dodáva Abdalláh, ktorý sa o kráľovské pyramídy stará už od roku 1977. Asi 40 pyramíd v Meroé môžete nájsť neďaleko brehov Nílu 40 kilometrov severne od mestečka Šendi, kde sa v púšti osamelo týčia ako vylámané zuby. Sú v nich pochovaní králi a kráľovné z
obdobia ríše Meroé (850 rokov pred Kristom 350 rokov po Kristovi), ktorí boli podobne ako v Egypte považovaní za "žijúcich bohov".

Meroé bolo hlavným mestom núbijského kráľovstva (nazývaného aj Kúš), ktoré sa osamostatnilo po asýrskom vpáde do Egypta, ktorý zmietol etiópsku dynastiu. Ríšu, ktorá existovala asi 1200 rokov, hlboko ovplyvnila egyptská kultúra. Kráľovstvo zničila okolo roku 350 n. l. aksumská vojenská výprava.
Pyramídy v Meroé sú mladšie než egyptské, nie sú také veľkolepé, ale podľa odborníkov značne ovplyvnili stavby kaplniek vplyvnej dynastie Ptolemaiovcov v Egypte (323 30 p. n. l.). Pyramídy sú z čiernej žuly a majú useknuté vrchy. Pred najimpozantnejšími pyramídami, ktoré dosahujú tri rôzne výšky, sa dá nájsť schodisko. Najvyššie pyramídy patria bohom, niekoľko desiatok menších, ktoré stoja v rade, zase vysokým úradníkom.
Zabudnutie je výsledkom negatívneho obrazu Sudánu, ktorý sa už 18 rokov zmieta v občianskej vojne na juhu a východe krajiny. Už dve talianske cestovné kancelárie však sem začali voziť turistov. A že sú práve z Talianska, nie je prekvapením, i keď návšteva talianskeho cestovateľa Ferliniho nebola pre pyramídy žiadnym požehnaním. Prišiel sem po roku 1820 s turecko-egyptskou
armádou Muhamada Alího a poškodil pri hľadaní pokladov mnoho pamiatok.
Hoci prístup k pyramídam v Meroé nie je ľahký a cestovanie v lete ťažko znesiteľné, toto miesto by mohlo byť pre Sudán z hľadiska budúceho rozvoja cestovného ruchu dobrodením. Už len preto, že zohnať povolenie na návštevu napríklad Núbijského pohoria v strede krajiny, ktoré svojimi fotografiami preslávila Nemka Leni Riefenstahlová, je prakticky nemožné.