Sestrička z Nemocnice princa z Walesu v Hongkongu tlačí pacienta na vozíku. Pred záhadnou chorobou sa snažia chrániť chirurgickými maskami.
FOTO - TASR/AP
Prvé prípady záhadného zápalu pľúc sa objavili už v novembri 2002 v Číne. Nákaza si teraz našla cestu za hranice Číny. Záhadný vírus sa preniesol do sveta práve cez ľudí cestujúcich na medzinárodných leteckých linkách.
Letiská v pohotovosti
Zdravotnícke organizácie sú v pohotovosti. V Číne, Hongkongu, Indonézii, Singapure, Thajsku, Vietname a na Filipínach už zaregistrovali viac ako 150 prípadov novej formy prudkého zápalu pľúc.
Preventívne opatrenia nariadili aj letiská v Paríži a v Bruseli: cestujúcich z Ďalekého východu sa po prílete ujímajú zdravotníci. Dvaja ľudia, ktorí nedávno pricestovali do Ženevy z juhovýchodnej Ázie, sú v nemocnici na pozorovaní. S podozrivými príznakmi hospitalizovali aj jednu Slovinku, ktorá sa pred desiatimi dňami vrátila z Vietnamu. Na izolačnej jednotke frankfurtskej nemocnice sa ocitol aj zdravotník zo Singapuru, ktorý letel do New Yorku s prestupom vo Frankfurte. V nedeľu na nový záhadnú chrípku umrela tesne po návrate z Hongkongu Kanaďanka a jej dcérka. Včera sa objavil prvý prípad podozrenia z nákazy vo Veľkej Británii.
Lekári sú bezradní
Lekári a epidemiológovia si lámu hlavu: Mohla by byť táto choroba taká smrtonosná ako epidémia španielskej chrípky z rokov 1918 a 1919, ktorá si vyžiadala 20 miliónov obetí?
Netypickou formou zápalu pľúc, ktorú odborníci začali nazývať „ťažký akútny syndróm dýchacích ciest“ (SARS) sa od vlaňajšieho novembra nakazilo po celom svete už vyše 400 osôb a 9 z nich zomrelo. Choroba sa zrejme za hranice Číny rozšírila až v marci.
Nákaza sa na smrtonosnú cestu vybrala z vietnamskej metropoly Hanoj minulý mesiac, keď v miestnej nemocnici zomrel americký obchodník, ktorý si infekciu priniesol z čínskeho Šanghaja. Túto nedeľu umrela jeho vietnamská ošetrovateľka.
Odborníkom sa zatiaľ nedarí zistiť príčinu nákazy. Podľa Davida Heymana zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) za to môže aj doterajšia ignorancia varovaní vedcov politikmi a médiami. „Nevieme, čo chorobu spôsobuje. Ak je to nový druh chrípky, mohla by sa po svete rozšíriť veľmi rýchlo,“ povedal pre BBC.
Teroristi to nie sú
„Sme vo vojne, ale náš nepriateľ nemá meno ani identitu,“ povedal Andrew Burd, ktorý pracuje ako lekár v Hongkongu. „Táto nákaza zatienila naše nočné mory spojené s Bushom a Saddámom. Téma Iraku zrazu v Hongkongu nie je zaujímavá,“ dodal Burd.
Špekulácie o spojitosti nákazy s teroristami sa zatiaľ nepotvrdili. „Nedomnievame sa, že by tieto prípady zápalu pľúc mali nejakú spojitosť s teroristickými útokmi,“ povedala hovorkyňa hongkonskej bezpečnostnej rady.
Majitelia vietnamských turistických kancelárií sú zúfalí: európski a americkí turisti rušia jeden zájazd za druhým. Zlaté časy však majú lekárnici - predaj chirurgických rúšok, vitamínov a kvapiek do nosa sa v Hanoji a Hongkongu vyšvihol do rekordných čísel.
Od nákazy po prejav prvých príznakov zväčša uplynú dva až sedem dní. Najbližšie dni teda zrejme prinesú nové prípady.
(zo, čtk, reuters)
Podozrenie z nákazy
Existuje u ľudí, ktorí po 1. februári 2003 trpeli
vysokou teplotou, viac než 38 stupňov Celzia, problémami s dýchaním, kašľom, skráteným dychom, cestovali do oblastí postihnutých nákazou. (zo) Zdroj: WHO