Priština 13. marca (TASR) - Polícia Misie OSN v Kosove (UNMIK) posilnila bezpečnostné opatrenia na všetkých hraničných priechodoch provincie. Dnes oznámené opatrenie je reakciou na stredajšie zavraždenie srbského premiéra Zorana Djindjiča.
"Všetko, čo sa stane v regióne, môže ovplyvniť Kosovo. Preto sme sa pre prípad núdze rozhodli posilniť bezpečnosť na hraniciach, vrátane administratívnej hranice" so zvyškom Srbska, vyhlásil hovorca polície UNMIK Vertul Singh.
Singh zároveň dodal, že v prevažne albánskej provincii spravovanej od júna 1999 OSN "sa neočakávajú žiadne problémy".
Podľa kosovskoalbánskych analytikov zavraždenie Djindjiča môže mať negatívny dopad na otvorenie rozhovorov medzi kosovskými lídrami a úradmi v Belehrade, ktoré sa mali začať v krátkom čase.
"Otázkou je, ako budú v tomto zmätku konať lídri kosovských Srbov a či (politická situácia v Belehrade) bude mať vplyv na ich postoje," povedal agentúre AFP Ylber Hysa, šéf analytickej skupiny Kosovská akcia pre občianske iniciatívy (KACI).
Hlavný kosovskoalbánsky denník Koha Ditore varuje, že Djindjičova smrť môže v Srbsku vyvolať "ťažký boj o moc".
Na atentát reagovali aj kosovskoalbánski politici a medzinárodní predstavitelia v provincii.
Šéf UNMIK Michael Steiner vyhlásil, že je hlboko otrasený a atentát odsúdil ako čin namierený proti demokratickému procesu v Srbsku.
Predseda Demokratickej strany Kosova (PDK) Hashim Thaci - bývalý politický líder Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK) - vyjadril ľútosť a poukázal na to, že Belehrad a Priština mali práve začať dialóg o lepšej budúcnosti a medzietnických vzťahoch. Djindjič bol hlavným iniciátorom pádu režimu Slobodana Miloševiča, režimu okupácie a agresie. Okrem toho viedol Srbsko cestou demokracie, povedal Thaci. Podľa Thaciho Djindjičova smrť bude mať negatívny vplyv na budúce rokovania, keďže - ako povedal - po Djindjičovi v Srbsku nezostal nik, s kým by sa dalo rokovať.
Kosovský premiér Bajram Rexhepi vraždu Djindjiča rozhodne odsúdil, napriek tomu, ako pripomenul, že v ostatných mesiacoch s jeho politickými vyhláseniami vôbec nesúhlasil. Vražda politického predstaviteľa je politickým násilím, je neprijateľná a nikam nevedie, dodal Rexhepi.
Predseda kosovského parlamentu Nexhad Daci vyhlásil, že vražda Djindjiča poškodí demokratický proces v celom regióne, osobitne u bezprostredných susedov Srbska.
Líderka koalície Povratak Rada Trajkovičová vyhlásila, že Djindjičova smrť je stratou pre kosovských Srbov, ktorí podporovali jeho snahy o zachovanie Kosova v rámci Srbska a zlepšenia životných podmienok pre túto komunitu.
Djindjič v ostatných týždňoch presadzoval čo najrýchlejšie otvorenie diskusie o konečnom štatúte Kosova. Tiež obvinil medzinárodných predstaviteľov, že dovoľujú, aby provincia podnikala kroky k nezávislosti. Ako možné riešenie navrhol "federalizáciu" Kosova - rozdelenie provincie na albánsku a srbskú časť. Medzinárodní predstavitelia Djindjičove iniciatívy odmietli s tým, že na rokovania o štatúte ešte nie sú vytvorené podmienky a úvahy o rozdelení provincie sú v protiklade s princípom multietnicity.