
FOTO - TASR
„Správcu hľadajú aj ďalšie hrady, ale tie sme museli z katalógu vyradiť, pretože ich vlastníctvo nie je vysporiadané,“ hovorí í Ľuboslav Škoviera z Pamiatkového úradu. Väčšinou ležia na lesnej pôde: hrad Borinka, Pajštún, Tematín, Gýmeš, Lietava, Slanec, Turniansky hrad, hrad Revište. Ich predajná cena je veľmi symbolická, pretože zaväzuje nových vlastníkov starostlivosťou oň. Starosta Vígľaša ponúka hrad zo 14. storočia s barokovými úpravami dokonca len za korunu. Počas vojny bol poškodený a vyhorel. Odvtedy nemá strechu a pustne. „Otázka nie je, za koľko ho predať, ale či sa nájde niekto, kto bude ochotný doň investovať,“ hovorí starosta obce Pavel Výboh. Od kupcu však očakáva obnovu v odhade za 450 miliónov korún.
Do rúk súkromnej firmy sa nedávno dostal Likavský hrad.
Na Pamiatkovom úrade majú však už skúsenosti aj s vypočítavými kupcami. Napríklad v Bánovciach nad Bebravou kúpil šikovný kupec kaštieľ za symbolickú cenu, dal ho ohodnotiť a potom ho založil v banke.
Proti predaju kultúrnych pamiatok nie je ani generálny riaditeľ sekcie kultúrneho dedičstva na ministerstve kultúry Martin Kováč. „Je to bežná vec. Nie je dôvod byť proti, najmä ak nový vlastník prinesie niečo pozitívne.“ Pri odpredaji pamiatok má štát predkupné právo. „Ak štát nemá záujem, je to na predajcovi a kupcovi.“ Všetky plánované zmeny, či rekonštrukcie však musia byť odkonzultované s Pamiatkovým úradom.
Na predaji kultúrnych pamiatok nevidí nič zlé ani Škoviera. „Nikto ich neodsťahuje do Ameriky, ostanú tu a bude o ne postarané lepšie, ako keď z nich ostanú ruiny.“ Ich znehodnotenia sa neobáva, ostávajú pod dohľadom pamiatkových úradov a inšpektorov. (hr)