V priemere minie každý bežný občan Ruska za podplatenie mesačne 250 rubľov. Omnoho väčšie sumy však do vreciek úradníkov strkajú firmy. Spolu tak na úplatky padne v Rusku neuveriteľných 30 miliárd amerických dolárov ročne, z toho 27 miliárd zaplatia podnikatelia.
Najviac skorumpovanou skupinou je dopravná polícia. Podľa výskumu medzinárodnej agentúry Transparency International je pri stretnutí s dopravným policajtom 72-percentná nádej, že vyviaznete s úplatkom. Títo policajti si tak v roku 2002 zarobili 1 miliardu dolárov.
I keď sa ruský generálny prokurátor Vladimir Ustinov niekoľkokrát bil do pŕs a sľuboval, že je ochotný zaoberať sa akoukoľvek korupčnou aférou, to, že vlastní nehnuteľnosti v hodnote, ktorá sa ani vzdialene neblíži sume, ktorú kedy mohol zarobiť, nevysvetlil.
Noviny upozorňujú na jeho trojposchodovú vilu v Soči najmenej za 500-tisíc dolárov a na pozemok, ktorý v letovisku získal prakticky zadarmo. Prečo dostal od Pavla Borodina, bývalého šéfa Správy prezidentskej kancelárie, služobný byt v Moskve v hodnote 430-tisíc dolárov do osobného vlastníctva, tiež úplne jasne nevysvetlil. Treba však upozorniť, že Borodina zatkli v USA za podozrenie z korupcie. Ustinov je generálnym prokurátorom ďalej.
Podľa výskumu, ktorý mal vyjasniť, koľko by musel mať štátny úradník plat, aby ho nelákali plné obálky s bankovkami od klientov, by Rusko potrebovalo 4 miliardy dolárov ročne. Úradníci strednej kategórie si totiž predstavujú, že by im mal patriť plat asi 800 dolárov, čo je 4-krát viac, než teraz. Potom by boli ochotní sa úplatkov zriecť. Podobne sa správajú i na vysokých školách. Nejde len o prijatie adepta, ale i o zloženie skúšky, ktorá môže vyjsť až na 10-tisíc dolárov. Nedávno sa však svojich podriadených zastal i sám rektor Moskovskej univerzity, keď povedal: „Za to predsa nemôžu oni, ale štát, ktorý sa k nim zle správa. Ako môžete chcieť od profesora s platom 50 USD mesačne, aby bol zásadový?“
Ani armáda nie je korupcie ušetrená. Vojaci, ktorí sa chceli zúčastniť na mierovej misii na Balkáne, museli dôstojníkom v štábe výsadkárskych vojsk v Tulskej oblasti platiť od 500 do 1500 dolárov za polročný kontrakt.
Cudzinec pochopí, ako sa má správať, väčšinou hneď na hraniciach, pretože colníci tiež patria do korupciou ohrozeného druhu. Výška úplatkov sa riadi i podľa pasu, ktorý vlastníte. Štáty, ktoré pokladajú Rusi za bohaté a znepriatelené, sú na tom horšie.
Čech alebo Slovák bude niekde uprostred: priateľ to je už len bývalý a životná úroveň je tiež priemerná. Beda však, ak pristane na Šeremeteve trebárs Japonec. PRE SME - PETRA PROCHÁZKOVÁ, agentúra Epicentrum