SME

Cudzinci v cudzej krajine

Migrácia je stránkou globalizácie, ktorá - slovami Oscara Wilda - tají svoju pravú tvár. Zástancovia globalizácie okolo tejto tematiky chodia ako okolo horúcej kaše, pretože majú strach, že vyvolajú nacionalistické reakcie. A uznávaní odporcovia globalizá


Náhodní chodci dávajú prvú pomoc mužovi, ktorého vyplavilo more na pláži na juhu Sicílie. Nehody preplnených člnov s nelegálnymi imigrantami, ktorí túžia po živote v lepšom svete, nie sú na juhu Európy ničím mimoriadnym.

FOTO - TASR/AP

cie sa jej vyhýbajú zo strachu, že ich niekto obviní z rasizmu alebo ľahostajnosti.

Toto ticho je nielen neúprimné, ale samozrejme aj nebezpečné. Globálna ekonomická integrácia teoreticky predpokladá svet, kde sú trhy tovarov, služieb, kapitálu a práce dokonale integrované. Hoci celý rad trhov je dnes otvorených oveľa viac než predtým - aj keď na niektorých z nich, zvlášť na poľnohospodárskych, trvá protekcionizmus - proces globalizácie sa integrácie globálnych trhov práce z väčšej časti vôbec nedotkol.

Nie je to vlastne vôbec prekvapivé. Vlády sa celé stáročia snažili chrániť „svojich“ miestnych chudobných a nekvalifikovaných pracujúcich pred konkurenciou imigrantov. Iste, tieto snahy rýchlo miznú s tým, ako krajina bohatne a miestna pracovná sila prestáva vykonávať podradnú prácu. Do tohto modelu napríklad zapadá história väčšiny veľkých migračných vĺn do USA v 19. a 20. storočí. Rovnako to platí pre indicko-pakistanskú a africko-karibskú imigráciu do Británie po povojnovom koloniálnom ústupe Spojeného kráľovstva a pre migráciu Alžírčanov do Francúzska a Turkov do Nemecka počas „hospodárskeho zázraku“ 60. rokov.

Politici a občania tzv. civilizovaného sveta sa však mýlia, ak si myslia, že ekonomickú migráciu možno otvárať a zatvárať ako vodovodný kohútik. Napriek masívnym snahám vlád v Európe a inde s cieľom obmedziť migráciu po otrasoch cien ropy v 70. rokoch začal prílev pracovných síl do bohatých krajín v 80. rokoch stúpať na priemerných 1,4 milióna osôb v Európe a 2,3 milióna v USA. Zahraniční pracujúci dnes predstavujú 25 percent pracovnej sily v Austrálii, 10,3 percenta v USA a 5,3 percenta v Európe.

Tieto toky odrážajú rastúci nedostatok kvalifikovaných síl a pokles počtu obyvateľov (zvlášť v Európe), ktorý začína pomaly, ale iste postihovať rozvinutý svet. A tak napríklad Nemecko láka, aj keď nie práve vrelo víta, programátorov z Indie a Kanada a ďalšie krajiny ponúkajú čínskej strednej vrstve bezpečné útočisko pre svoje investície v prípade, že sa v ich domovine prihodí niečo zlé. Tolerancia sa však týka len kvalifikovaných a bohatých. Pred masívnou imigáciou tých najchudobnejších zatvárajú dvere.

Za touto diskrimináciou stojí predovšetkým v Európe kultúrna averzia voči imigrantom z celkom odlišných kultúr, čím sa možno vysvetľuje, prečo rozširovanie Európskej únie na východ nevyvoláva rozsiahlejší odpor. Ekonomické zdôvodnenie, že kvalifikovaní imigranti bývajú čistými prispievateľmi, kým nekvalifikovaní predstavujú fiškálnu záťaž a ohrozujú nekvalifikovaných domácich, stojí na nepevných základoch. Okamžité sociálne náklady možno napríklad previesť na budúcu generáciu, do ktorej budú patriť aj deti imigrantov. Okrem toho, celkové prínosy imigrácie prevyšujú jej náklady. Napríklad v Británii predstavuje podľa nedávnej správy ministerstva vnútra čistý príspevok imigrantov do HDP 2,5 miliardy libier.

Fakty však zriedka presvedčia zatvrdených, a preto vlády vidia radšej, keď práca ide za ľuďmi v chudobných krajinách, než keď chudobní idú za prácou do bohatých krajín. Otvorené medzinárodné obchodné vzťahy (obzvlášť také, ktoré poľnohospodárom dávajú väčší prístup na trhy bohatých krajín) sú iste najlepšou cestou. Liberalizácia poľnohospodárstva by totiž naozaj mohla byť v celom rade prípadov najschodnejšou alternatívou. Bohužiaľ, vďaka poľnohospodárskym politikám v Európe a Amerike je to takmer nemožné.

Nedávne akademické štúdie Sergeja Gurijeva z moskovskej Novej ekonomickej vysokej školy a Guida Freibela z univerzity v Toulous odhaľujú spojenie medzi prísnymi imigračnými pravidlami a ilegálnym obchodovaní s ľuďmi. Ak sa má podobná trestná činnosť prekaziť, je nutné redukovať beznádej a zúfalstvo chudobných krajín. Politici v bohatých krajinách budú nútení hľadať rovnováhu medzi liberálnejšou imigračnou politikou a zhovievavejším obchodným protekcionizmom.

Pokiaľ ide o neschopnosť naplniť túto výzvu, ponúkajú dejiny trpké ponaučenia. Historik ekonómie Harold James poznamenáva, že najväčšie zástupy emigrantov prúdili z krajín, ktoré sa v 30. rokoch dali na cestu agresívneho militarizmu. Významná časť populácie pred prvou svetovou vojnou opustila Japonsko, Nemecko a Rusko.

Dnes sú najväčšími svetovými „dodávateľmi“ migrantov krajiny Afriky a Ázie. Pokiaľ sa tam neobjaví viac pracovných príležitostí a pokiaľ dvere zostanú pre imigráciu zatvorené, neprekvapí, keď sa javy plynúce z frustrácie a beznádeje budú vyskytovať oveľa častejšie. Liberálna imigračná politika a hospodársky rast sľubovaný globalizáciou - to je cesta, ako predchádzať tomu, aby sa ťaživé podmienky v chudobných krajinách odrážali v násilí doma a vo svete.

© Project Syndicate

Autor: BRIGITTE GRANVILLEOVÁ(Autorka je vedúcou oddelenia medzinárodnej ekonomiky na Kráľovskom inštitúte medzinárodných vzťahov v Lond

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 845
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 662
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 192
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 063
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 141
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 916
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 384
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 212
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Zolná, kostol za hradbami
  2. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Tematín
  3. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky III.
  4. Ladislav Kucharik: Bahrain - panské pieskovisko na zimu
  5. Michal Drotován: Singapur - mesto budúcnosti. Naozaj?
  6. Aleš Tvrdý: Ľudské povolania
  7. Ľuboš Vodička: Kam vo Viedni, keď prší? Albertina
  8. Ľuboš Vodička: Jahodník - Čierna skala, maličkosti z Malých Karpát
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 102 322
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 80 405
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 321
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 34 174
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 31 879
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 639
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 18 817
  8. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom 12 736
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťZatvoriť reklamu