SME
Utorok, 29. september, 2020 | Meniny má Michal, MichaelaKrížovkyKrížovky
PESTRÉ LETO V ZAHRANIČÍ

Ulica, ktorá spravila z Viedne metropolu

Najdrahší, najkrajší, najväčší bulvár na svete. Aj takéto prívlastky dostáva viac ako päť kilometrov dlhá trieda Ringstrasse, ktorá obkolesuje celé historické jadro Viedne a nemá vo svete obdoby.

Je dlhšia ako Nevský prospekt v Petrohrade a širšia ako Champs Elysées v Paríži. Myšlienku a zrod bulváru má na svedomí cisár František Jozef I., manžel cisárovnej Sisi. „Mojou vôľou je čo najskôr rozšíriť centrum Viedne s prihliadnutím na prepojenie s predmestiami a zároveň skrášliť moje rezidenčné mesto, ktoré je aj hlavným mestom celej monarchie,“ uverejnili zámer cisára v decembri 1857 noviny Wiener Zeitung. Tieto slová spôsobili pád obranných múrov rozprestierajúcich sa okolo mesta.

Stavba päťdesiatročia

Najväčší stavebný projekt v histórii mesta mal za úlohu spojiť cisárske sídlo a kniežacie paláce v meste s buržoáznymi predmestiami a premeniť feudálne mesto na európske veľkomesto. Viedeň bola síce v tom čase tretím najväčším mestom Európy, ale na rozdiel od Londýna (200 hotelov) sa tu nachádzali iba dva hotely a päť penziónov. Dôvodom bola zle vybudovaná infraštruktúra a chýbajúce napojenie na medzinárodnú železničnú sieť.

Skryť Vypnúť reklamu

Nasledovala medzinárodná súťaž o urbanistické riešenie. Z najlepších návrhov sa poskladal takzvaný základný plán, ktorý rátal s dvojitou alejou, ulicou širokou až 57 metrov, verejnými budovami, palácmi, privátnymi nájomnými domami, námestiami a parkmi. V roku 1858 sa Viedeň premenila na veľké stavenisko. Od začiatku výstavby až po prvé oficiálne otvorenie 1. mája 1865 cisárom Františkom Jozefom s manželkou Sisi prešlo len sedem rokov. V tom čase však bola hotová iba prvá časť bulváru.

Viedenskú operu slávnostne otvorili 25. mája 1869 predstavením Mozartovho Dona Giovanniho.

Najlepší z najlepších

Projekt Ringstrasse prilákal do Viedne bohatých finančníkov a staviteľov aj najlepších architektov tých čias. Theophil von Hansen, Gottfried Semper, Carl von Hasenauer alebo Heinrich von Ferstel a ďalší zastavali budovami plochu veľkú 2,4 milióna štvorcových metrov. Ďalšieho 1,5 milióna štvorcových metrov vyčlenili na ulice, námestia a rozľahlé parky.

Skryť Vypnúť reklamu

Na Ringstrasse vyrástli budovy v štýle historizmu, ktorý v sebe spája rôzne architektonické slohy z minulých čias od gotiky, renesancie až po baroko. Dnes pôsobí na návštevníka ako komplexné dielo, ale v čase svojho vzniku utŕžila nová koncepcia aj veľa kritiky. Viedenčanom sa nepáčilo, že budova opery je utopená pod úrovňou chodníka, že v divadle Burgtheater nie je dobré ozvučenie alebo ako je navrhnutá prístupová rampa k budove parlamentu.

Medzi najdôležitejšie verejné budovy toho obdobia patrí Viedenská štátna opera (1869) navrhnutá architektmi Augustom Sicard von Sicardsburgom a Eduardom van der Nüllom v štýle renesancie. Hofburg, ktorého súčasťou je Národná knižnica a Svetové múzeum Viedne, dokončili až v roku 1913. Viedenské umeleckopriemyselné múzeum v renesančnom slohu od Gottfrieda Sempera a Carla von Hasenauera slávnostne otvorili v roku 1891. Až o osem rokov neskôr dokončili oproti nemu cez park identickú budovu Prírodovedeckého múzea s najväčšou prírodovedeckou zbierkou na svete.

Skryť Vypnúť reklamu

V helenistickom štýle podľa návrhov Theophila von Hansena z roku 1883 je postavený parlament, ktorý patrí medzi najkrajšie budovy celej Ringstrasse. V gotickom slohu pod vedením architekta Friedricha Schmidta v roku 1891 dokončili budovu radnice. Pre kostol Votivkirche hľadal Heinrich Ferstl inšpiráciu vo francúzskej sakrálnej gotike. V roku 1884 bola v štýle renesancie otvorená aj Viedenská univerzita realizovaná podľa plánov architekta Heinricha von Ferstla. Medzi ďalšie významné stavby patria paláce Epstein, Todesco alebo Ephrussi, ktoré si dali postaviť bohatí Židia.

Sloh, v ktorom postavili budovy na celej Ringstrasse až do konca 19. storočia sa zapísal do dejín ako štýl Ringstrasse. Na prelome storočí ho vystriedala viedenská secesia. Dobrým príkladom je budova bývalej Poštovej banky z roku 1906 na Stubenringu. Ide o komplexné umelecké dielo, ktoré navrhol do posledného detailu, či už to bolo obloženie stien, dlažby, priehradky, šatníky, stoličky alebo lampy, Otto Wagner. Všetko nieslo rukopis slávneho architekta.

Skryť Vypnúť reklamu

Budova kina Urania. František Jozefa I. ju otvoril v roku 1910 ako vzdelávacie centrum s verejným observatóriom.

Ako chutí Ringstrasse

Ak vás Ringstrasse nadchne natoľko, že budete mať chuť vidieť a dozvedieť sa z jej minulosti niečo viac, zájdite na niektorú výstavu, ktorá sa koná práve pri príležitosti 150. výročia. V Rakúskej národnej knižnici nájdete výstavu Ringstrasse a jej život v podaní maliarov, fotografov, lokálnych spisovateľov a svedkov z tých čias, ktorý dokumentujú premenu mesta Viedeň. Výstava v slávnostnej sále na Josefsplatze 1 trvá do 1. novembra.

Medzi investormi nádherných veľkolepých palácov na Ringstrasse bolo aj veľa židovských podnikateľov, bankárov, zberateľov umenia a mecenášov. V Židovskom múzeu mesta Viedne sa koná výstava Ring – židovský bulvár. Dokumentuje slávu a spoločenský vzostup malej židovskej elity, ale aj sociálne problémy a nevraživosť, ktorú zažívali.

Skryť Vypnúť reklamu

V zámku Dolný Belveder neďaleko námestia Schwarzebnergerplatz môžete vidieť výstavu venovanú maliarovi Gustavovi Klimtovi pod názvom Klimt a Ringstrasse. A zasvätená je nielen jemu, ale všetkým maliarom, ktorí vyzdobili svojimi dielami množstvo palácov a verejných budov postavených na Ringstrasse.

S jubileom sa spája aj gastronómia. Rakúsky výrobca šumivého vína v spolupráci s turistickou kanceláriou mesta Viedeň usporiadal kokteilovú súťaž na tému Oslavy Ringstrasse. Víťazom sa stal kokteil s názvom Sound of the Ring, ktorého zlatá farba evokuje vzácnu atmosféru bulváru. A ako chutí? Trošku po viedenskej káve, sekte a exotickom citrusovom ovocí calamansi.

Bulvár pešo, na bicykli alebo električkou

Podľa toho, koľko máte času, môžete zvoliť pomalší alebo rýchlejší spôsob obhliadky:

Skryť Vypnúť reklamu

- Ak sa vyberiete po svojich, začnite prehliadku pri hoteli Imperial neďaleko Schwarzenbergerového námestia a smerujte k opere. Pešiu prehliadku ukončite pri budove Burzy na Schottenringu.

- Ak si požičiate bicykle, začnite prehliadku Ringu pri budove kina Urania na brehu dunajského kanála, kde sa začína ulica Stubenring. Pokračujte okolo mestského parku smerom k Štátnej opere. Prehliadku ukončite na Schottenringu neďaleko paláca Hansen, v ktorom sa dnes nachádza luxusný hotel Kempinski Vienna.

- Po Ringu jazdí špeciálna žltá električka pod názvom Vienna Ring Tram, každý deň od 10.00 do 17.30. Počas necelej polhodinky (bez možnosti vystúpenia) môžete v slúchadlách počúvať v niekoľkých jazykoch výklad o jednotlivých budovách a celom bulvári. Lístok v cene 8 € pre dospelého (4€ pre deti do 15 rokov) si môžete kúpiť priamo v električke alebo na predajných miestach viedenských liniek, ktoré nájdete pri každej stanici metra. Nástup a výstup nájdete na námestí Schwedenplatz.

Skryť Vypnúť reklamu

- Lacnejší variant je celodenný lístok (7,60 € pre dospelého), ktorý môžete využiť po celej Viedni počas 24 hodín, tiež si môžete kúpiť dva jednorazové lístky za 2,20 € a nastúpiť pri Schottenringu na električku číslo 1 a odviezť sa ňou až pred Štátnu operu, kde prestúpite na električku číslo 2, ktorá vás povezie až na námestie Schwedenplatz.

Na bicykli po Viedni

Chcete si prejsť pamiatky Ringstrasse na bicykli? Stačí sa jednorazovo zaregistrovať na portáli www.citybikewien.at. Ide o projekt výpožičnej služby mestských bicyklov Citybike, ktorý spolu s firmou Gewista spravuje mesto Viedeň.

K dispozícií je 1500 mestských bicyklov na 120 stanovištiach, ktoré sa nachádzajú prevažne v blízkosti staníc metra. Ak ste sa nestihli zaregistrovať cez internet, môžete tak urobiť aj priamo pri termináloch Citybike prostredníctvom platobnej karty. Dvojkolesový špás vás stoji iba pár eur.

Skryť Vypnúť reklamu

Za registráciu zaplatíte jedno euro, prvú hodinu bicyklovania máte zadarmo, druhá stojí iba euro a tretia dve eurá. Bicykel môžete vrátiť na ktoromkoľvek stanovišti bicyklov. Ak vlastníte smartfón, tak si môžete stiahnuť praktickú aplikáciu, ktorá vám ukáže, kde v blízkosti nájdete voľný bicykel alebo kde môžete požičaný vrátiť.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. To treba vidieť. Blíži sa Deň otvorených dverí v Kolískach
 2. Seat Leon Sportstourer ponúka priestor aj charakter (test)
 3. Päť najlepších doplnkov výživy na naberanie svalovej hmoty.
 4. Home (ale aj) Office
 5. Fresh Market má novú predajňu Sanagro. Takto to tam vyzerá
 6. UPC teraz ponúka internet 300 Mb/s len za 10,90 €
 7. Fedor Gál: Drtím, drtíš, drtíme (s krízou za zadkom)
 8. Tu sú najčastejšie signály nesprávneho zateplenia. Vyhnite sa im
 9. Horské chaty sú legendy, ktoré píšu svoje vlastné príbehy
 10. Kampane SME patria medzi najlepšie slovenské reklamy
 1. Brick Award 2020: Pocta kvalitnej tehlovej architektúre
 2. Union prepláca doplatky za lieky do 18 rokov neobmedzene
 3. UPC teraz ponúka internet 300 Mb/s len za 10,90 €
 4. Fedor Gál: Drtím, drtíš, drtíme (s krízou za zadkom)
 5. Tu sú najčastejšie signály nesprávneho zateplenia. Vyhnite sa im
 6. Digitalizácia prinesie zmeny v doručovaní dobierok
 7. Silnú imunitu bez týchto troch látok nedosiahnete
 8. Každý komín potrebuje svoj domov!
 9. To treba vidieť. Blíži sa Deň otvorených dverí v Kolískach
 10. Jeseň je ideálny čas pre začatie diéty
 1. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 20 632
 2. Horské chaty sú legendy, ktoré píšu svoje vlastné príbehy 19 109
 3. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 17 956
 4. Neplatíte kreditkou? Pozrite si 5 tipov, prečo by ste mali 12 489
 5. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 11 852
 6. Kampane SME patria medzi najlepšie slovenské reklamy 10 607
 7. Unikátny zážitok na Muránskej planine. Uvíta vás tisícka sysľov 9 593
 8. Premení klimatická kríza Liptov na Podunajskú nížinu? 9 527
 9. 5 digitálnych vychytávok, ktoré vám uľahčia štúdium 9 475
 10. Užite si čarovnú jeseň na horách: Tipy na výlety pre celú rodinu 9 419
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu