V časoch, keď bolo Chorvátsko pod nadvládou Osmanskej ríše, si tak hovorili chorvátske polovojenské jednotky. Na Turkov útočili najmä na mori. A „skákali“ po nich, z toho vzniklo aj ich pomenovanie uskoci.
Súčasný USKOK, čo je skratka pre chorvátsky Úrad boja proti korupcii a organizovanému zločinu, v posledných rokoch „skáče“ na skorumpovaných politikov.
Nedotknuteľný nie je nikto. Z korupcie obvinili viacerých ministrov, starostov, viceprezidentov privatizačného fondu, generála. Ale aj študentov a profesorov chorvátskych univerzít či vyše 300 lekárov.
Necúvli ani pred Ivom Sanaderom. Bývalý úspešný chorvátsky premiér, ktorý viedol krajinu šesť rokov, sedí v záhrebskom väzení Remetinec. A bude ešte dlho.
Z trojice najlepších
Máloktorá z nových členských krajín Európskej únie sa môže pochváliť takým úspešným bojom proti korupcii ako Chorvátsko. A vďačí za to nezávislej agentúre.
„USKOK považujem za veľmi úspešnú agentúru. Je to jedna z najúspešnejších inštitúcií v Chorvátsku,“ hovorí pre SME Josip Kregar, poslanec, profesor práva a autor chorvátskych protikorupčných zákonov.
Americký akademik Gabriel Kuris z Columbia University, ktorý o agentúre napísal vlani 20-stranovú štúdiu, ju spolu s lotyšskou a slovinskou zaraďuje medzi tri najefektívnejšie úrady v boji proti korupcii v postkomunistickej Európe.
Korupcia bola v Chorvátsku rozbujnená už v časoch socialistickej Juhoslávie, no veľa sa o nej nehovorilo. Viac sa rozšírila počas vojny v 90. rokoch.
„Jej úroveň počas vojny výrazne stúpla, lebo vojnoví špekulanti a oligarchovia vyšli ako skutoční víťazi vojny. Tento typ správania pretrval aj po vojne,“ hovorí riaditeľka chorvátskej pobočky Transparency International Ivona Mendešová.