
Monomachova korunka.

Peter Keresteš sa venoval Monomachovej korunke vo vedeckej publikácii o dejinách Ivanky.
Pred 140 rokmi vykopal sluha na poli Bučáň v chotári Ivanky pri Nitre jedinečné emailové, byzantskou technológiou zlátené, platničky. Odovzdal ich majiteľovi pozemku zemanovi Jánovi Huszárovi. Ten ich na štyri razy predal Maďarskému národnému múzeu za smiešnu sumu. Netušil, že má v rukách jeden z najvzácnejších výrobkov umeleckého remesla, aký sa kedy našiel na území Slovenska.
O platničky s obrázkami sa dnes zaujímajú historici z celého sveta. Podľa maďarských bádateľov majú byť súčasťou korunky patriacej byzantskému cisárovi Konštantínovi Monomachovi, vládnucemu v polovici 11. storočia. Iní tvrdia, že patria k odevu, alebo ku kultovému či svetskému objektu,“ hovorí Peter Keresteš, študent archívnictva a histórie. Monomachovej korune venuje kapitolu vo vedeckej publikácii o dejinách Ivanky, ktorá je už v tlači. Má naznačiť aj biele miesta histórie širšieho nitrianskeho regiónu.
Je to síce náhoda, že sa nález dostal do Ivanky, ale nie je náhodou, že sa objavil v blízkosti Nitry. Bola vtedy totiž slávnym mestom s veľkomoravskými tradíciami. Opäť sa ponúka niekoľko teórií. Mohol to byť dar byzantského cisára Monomacha uhorskému kráľovi Ondrejovi I. Alebo aj veno niektorej z byzantských alebo kyjevských princezien, ktoré sa v dvanástom storočí vydávali za uhorských panovníkov. Alebo pochádzali z lupu pri križiackej výprave.
Platničiek by malo byť osem. Jedna z nich sa dostala do Londýna, kde potvrdili jej pravosť. Zvyšné zostali v Budapešti.
Kým starosta Ivanky Peter Guzmický si myslí, že niektorí odborníci spochybňujú miesto nálezu, historici to vylučujú. O Ivanke pri Nitre ako nálezisku unikátnych platničiek sa píše v mnohých zahraničných publikáciách. Miesto nálezu nie je zviditeľnené, nachádza sa na šírom poli. Ľudia hovoria, že ešte by tam mal byť ďalší vzácny kúsok. Archeologický výskum v roku 1934 to však nepotvrdil. Majiteľ nálezu je však reálny. Dodnes spí večným spánkom na ivanskom cintoríne a má tam aj pomník.
Korunka sa nachádza aj v obecnom erbe. Zdá sa, že by mala byť Monomachova. Argument proti hovorí, že erb vznikol v 18. storočí a platničky našli až v ďalšom.
JANA BEŇOVÁ
REPROFOTO - AUTORKA