Na www sa dnes nachádza niekoľko voľne on-line prístupných databáz ľudí poskytujúcich bezplatné ubytovanie. Tie najnavštevovanejšie sú www.travelhoo.com; www.stay4free.com; http://alumni.aitec.edu.au/HHB a http://www.rogergravel.com/wsl/vh_for_a.html.
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Prakticky všetky stránky, ktorých zakladateľmi a správcami sú nadšení cestovatelia, fungujú na báze reciprocity, dobrovoľnosti a pohostinstva svojich členov. Ak niekto chce získať prístup k informáciám o jednotlivých členoch, teda prezerať položky databázy, ktorá obsahuje pri jednotlivých stránkach rádovo stovky až tisíce záznamov z celého sveta, musí byť ochotný poskytnúť svoje údaje a eventuálne krátkodobo ubytovať (nie je povinné) cestovateľov, ktorí o to požiadajú.
Typické záznamy v databáze sú: adresa, e-mail, telefón, obmedzenia (ako dlho a koho ste ochotní ubytovať), druh ubytovania, ktorý poskytujete, vaše záujmy etc. Treba dodať, že pri www databázach sa zadávané informácie neoverujú, spravidla ich možno neskôr zmeniť a člen databázy môže bez udania dôvodu odmietnuť ubytovať ďalšieho člena.
Po odoslaní vašich údajov vám priradia heslo a môžete sa nalogovať ako registrovaný člen. Takto si možno databázu prehliadať podľa viacerých kľúčov a výsledkom prehľadávania sú záznamy rovnakej štruktúry, ako mal vstupný formulár. Ak ste našli človeka v meste, kde chcete bývať, môžete ho osloviť e-mailom, telefonicky alebo, dnes je to síce anachronizmus, ale tá možnosť tu je ;-), poštou.
Verte, alebo neverte, funguje to. Nie síce stopercentne, ale na zaslané žiadosti o ubytovanie som dostal viac ako polovicu odpovedí, väčšinou kladných. Takto som potom býval niekoľko týždňov v Holandsku, vo Francúzsku a naposledy v Rumunsku.
Stručné charakteristiky stránok
www.TRAVELHOO.com: Táto stránka s jednoduchým dizajnom ponúka prehľadávanie databázy podľa viacerých kritérií. Keďže bola medzi prvými na trhu, jej členstvo tvorí okolo 2000 pohostinných ľudí zo 70 krajín.
www.STAY4FREE.com: Hrdí sa titulom prvenstva v poskytovaní www služieb bezplatného ubytovania a zahŕňa štyri základné kategórie členov Batoháč (Budget Traveller), Businness, Výmena domov/bytov (House Exchange), Cestovatelia – homosexuáli (Gay). Prihlásiť sa môžete do viacerých kategórií naraz. Kategórie, v ktorých je osoba zaradená, sa zobrazujú pri každom zázname v hornej časti obrazovky v podobe ikoniek. Nevýhodou je nemožnosť prehliadať databázu podľa krajín, iba podľa miest. Zdá sa, že táto databáza má najviac členov zo západnej Európy.
http://alumni.aitec.edu.au/HHB (Hitchhiker‘s database): Databáza z dielne litovského stopárskeho klubu bola pôvodne určená pre autostopárov, dnes je jej členstvo podstatne širšie. Z užívateľského hľadiska pôsobí občas až príliš zložito a v súčasnosti je dosť pomalá. Nachádza sa v nej veľký počet členov z bývalého ZSSR a východného bloku, početné je aj zastúpenie z USA a Kanady.