LEVKUŠKA. Bývalá zavlažovacia nádrž v obci Levkuška v okrese Revúca zostane rybníkom. Samospráve sa nepodarilo získať do vlastníctva pozemky v jej okolí.
Ako pre TASR povedal starosta obce Lajos Csolti, plány samosprávy na vybudovanie rekreačného areálu zostanú nenaplnené. Iné rozvojové aktivity v dedine s 250 obyvateľmi sú pritom málo pravdepodobné.
Obec Levkuška leží v juhovýchodnej časti Slovenského Rudohoria v doline rieky Turiec. V minulosti obyvatelia žili predovšetkým z poľnohospodárstva.
Samospráva pritom zvládla ako jedna z prvých na Slovensku majetkové vyrovnanie celého chotára.
"Kým fungovalo poľnohospodárstvo, nádrž slúžila ako zásobáreň vody na zavlažovanie. Keď sme identifikovali vlastníkov pozemkov, chceli sme okolie nádrže dostať do svojho vlastníctva. Našli sa však ľudia, ktorí boli rýchlejší a pozemky odkúpili skôr. Pravdepodobne počítali s tým, že na tom neskôr zarobia. Ibaže voda prešla do správy povodia Hrona a začali sa o ňu starať rybári. Takto sme prišli o možnosť uchádzať sa peniaze z fondov a v dedine máme iba rybník bez jeho ďalšieho využitia," vysvetlil Csolti.
V Levkuške ďalšie možnosti rozvoja obce chýbajú.
"Obec vznikla tak, že bohatý zemepán zo severného Slovenska dostal pozemky tu na juhu. Prvá písomná zmienka je z roku 1247 a jej názov je odvodený od domu, v ktorom zemepán žil. V roku 1427 sa spomína ako Lewkushaza, čo by sa dalo preložiť, ako Lekesov dom," hovorí starosta.
"Ostatné obydlia vznikli okolo jeho panstva a poľnohospodársky charakter mala dedina aj po roku 1918. V rokoch 1938 až 1944 bola pripojená k Maďarsku. Dnešný názov Levkuška sa používa od roku 1948. Vzhľadom na tieto podmienky a chýbajúce napojenie na dopravnú infraštruktúru je iný rozvoj dediny veľmi nepravdepodobný. Náš potenciál je práve v prírode, ktorá sa nám tu zachovala. Je tu pokoj, aký sa dnes nájde iba málokde. Okrem rybárov nás radi vyhľadávajú aj hubári. Keď je dobrá sezóna, dubáky môžeme pomaly kosiť."