SME

Nová lanovka spojí severnú stranu Chopka s južnou

Otvorenie zimnej sezóny v najväčšom lyžiarskom stredisku na Slovensku je naplánované na prvý decembrový deň.

V prvej sezóne sa bude chcieť novou lanovkou previezť naviac ľudí. Prevádzkovateľ strediska aj horskí záchranári sa pripravujú na nával lyžiarov, ten postupne, podľa skúseností, opadne.V prvej sezóne sa bude chcieť novou lanovkou previezť naviac ľudí. Prevádzkovateľ strediska aj horskí záchranári sa pripravujú na nával lyžiarov, ten postupne, podľa skúseností, opadne. (Zdroj: OLIVER ONDRÁŠ)

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Nová lanovka spojí severné a južné zjazdovky Chopka. Okrem toho, že bude môcť premávať aj v silnom vetre, za hodinu vyvezie moderné zariadenie až 2500 lyžiarov.

Milovníci zimných športov hovoria o udalosti sezóny, no spustenie lanovky znamená aj zvýšené riziko úrazov na svahu.

Zvedavosť a možnosť nechať sa vyviesť tesne pod druhý najvyšší vrchol Nízkych Tatier zvedie aj neskúsených lyžiarov.

Vychutnajú si krásne výhľady, inverziu, no pohľad na trať, ktorú musia zlyžovať, ich nemusí potešiť.

SkryťVypnúť reklamu

Označenie trás pred zimou vylepšia

Lyžiarske svahy tesne pod Chopkom sú na severnej aj južnej strane prudké, ich obtiažnosť si vychutnajú len skutočne skúsení lyžiari.

Nová lanovka vytiahne hore aj začiatočníkov, hoci, ak nechcú riskovať svoje a cudzie zdravie, na náročných tratiach nemajú čo hľadať.

Uvedomuje si to aj prevádzkovateľ lyžiarskeho strediska a Horská záchranná služba, preto v súčasnosti preberajú najvhodnejšie bezpečnostné opatrenia.

„Trasy a ich obtiažnosť sú v stredisku jasne, zreteľne a viditeľne označené. Pred touto zimou značenie ešte vylepšujeme,“ opísala Katarína Šarafínová, riaditeľka komunikácie a PR spoločnosti, ktorá prevádzkuje lyžiarske stredisko.

Lanovka vytiahne ľudí aj vo vetre a hmle

So zvýšenou návštevnosťou strediska počítajú aj horskí záchranári, ktorí majú v Nízkych Tatrách cez zimu plné ruky práce.

SkryťVypnúť reklamu

„Ľudia, bez ohľadu na to, či vedia lyžovať alebo nie, budú zvedaví na novú lanovku a vrchol Chopku. Ďalšia vec, s ktorou musíme počítať, je, že vo vrcholových partiách často fúka. Lanovka ľudí vyvezie hore aj v extrémnych podmienkach, no zlyžovať svahy už nemusí byť také pohodlné,“ povedal riaditeľ Horskej záchrannej služby Jozef Janiga.

Neskúsení lyžiari môžu využiť novú trasu

Ani výrazné označenie zjazdoviek podľa obtiažnosti ale s najväčšou pravdepodobnosťou neodradí menej zdatných lyžiarov.

„Zaoberali sme sa aj týmto problémom. Keď sa na vrchol dostanú lyžiari, ktorí zle zhodnotia svoje schopnosti alebo sa náhle zmení počasie, pripravili sme náhradné riešenie. Ľudia môžu využiť špeciálnu odjazdovú trasu, ktorú sme urobili práve pre tento účel,“ priblížila Šarafínová.

SkryťVypnúť reklamu

Tí lyžiari, ktorí si netrúfnu ani na odjazdovú trať, môžu sa novou lanovkou zviesť aj smerom nadol.

Viac ľudí vo voľných lyžiarskych terénoch

Komfortná jazda na vrchol Chopka otvorí viacerým návštevníkom aj voľné lyžiarske terény.

„Rovnako ako v prípade bežných trás, aj freeridové trasy sú označené informáciou o vstupe na vlastnú zodpovednosť,“ spresnila Šarafínová.

Horská služba v prípade potreby zasahuje na značených lyžiarskych tratiach a voľných lyžiarskych terénoch.

Viac sa obávajú zvýšenia dostupnosti hrebeňa

Janiga neočakáva zvýšenú úrazovosť na svahoch pod Chopkom.

„Máme podobnú skúsenosť z Vrátnej doliny. Prvotný ošiaľ z novospustenej lanovky tam trval rok, možno dva. Potom si na ňu ľudia zvykli a poučili sa. Vždy je to o zodpovednosti ľudí, aby nepreceňovali svoje schopnosti.“

SkryťVypnúť reklamu

Horskí záchranári sa obávajú skôr toho, že pohodlným sprístupnením Chopka sa otvorí verejnosti celý hrebeň Nízkych Tatier, ktorý je v zimnom období vyfúkaný a nebezpečný.

„Na hrebeni budeme musieť posilniť hliadky,“ uzavrel riaditeľ Horskej záchrannej služby.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  3. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  5. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  7. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  8. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  1. Záhradkári, pracujte len ráno a večer
  2. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  3. OTS: LESY SR sa dištancujú od nepravdivých tvrdení
  4. Influenceri vzali na dovolenku ľudí, ktorých nepoznali
  5. Uprostred leta prichádza princ na bielom koni
  6. Letná revolúcia a špeciál o mužoch a našich svetoch
  7. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  8. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 21 651
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 7 753
  3. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 3 082
  4. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 2 977
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 454
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 254
  7. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 1 966
  8. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 1 857
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Irena Šimuneková: Čriepky z Bojníc
  2. Pavel Baláž: V Bologni si vykrútite krky - pri pohľadoch na vysoké veže
  3. Ján Komrska: Mulhacén, Španielsko
  4. Patrik Užák: Balada o Balatóne
  5. Peter Lacina: Toskánsko za humnami: Spring '25
  6. Ladislav Kucharik: Rio 01 - Holé zadky v meste hriechu, pod rukami Krista
  7. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  8. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  1. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 26 888
  2. Viktor Pamula: Fico je nebezpečný 16 457
  3. Michael Achberger: Prestaňte rátať kalórie. Toto vás naučí chudnúť jednoduchšie! 11 945
  4. Ján Valchár: Delúzia svätých Cyrila a Metoda 7 514
  5. Juraj Kumičák: Ako Cyril a Metod fašistom pomáhali... 6 775
  6. Dávid Polák: Denník Dezoláta 6 385
  7. Ján Valchár: Poslušne hlásim, som doma! 4 799
  8. Martin Halás: Vypískali sme aj Čaputovú a Hegera. A nikto sa tým nechválil 4 155
  1. INESS: Aké je (ne)produktívne zdravotníctvo?
  2. Marcel Rebro: Prezident v maskáčoch: Pellegrini sa ide hrať na vojačika, zatiaľ čo krajina horí
  3. Marcel Rebro: Fico medzi čajom a oknom: Moskva nerada, keď sa kamoši pretvarujú
  4. Věra Tepličková: Krutá rana pre opozíciu: Minister Takáč opäť nakupoval potraviny
  5. Post Bellum SK: Pán minister, nacistickému Nemecku nikto nič neodpustil
  6. Marian Nanias: Systém emisných povoleniek v EÚ.
  7. Roman Kebísek: Básnik Byron vraj „miloval len jednu“ – Chaworthovú
  8. Věra Tepličková: O Cintuloch a Ficoch alebo Otázky bez odpovedí
SkryťZatvoriť reklamu