Mníchov 21. augusta (TASR) - Známa Brandenburská brána
v Berlíne symbolizovala v minulosti v rozdelenom Nemecku túžbu po
slobode. Ešte v júni 1987 vyzval ...
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Mníchov 21. augusta (TASR) - Známa Brandenburská brána v Berlíne symbolizovala v minulosti v rozdelenom Nemecku túžbu po slobode. Ešte v júni 1987 vyzval vtedajší americký prezident Ronald Reagan vtedajšieho sovietskeho prezidenta Michaila Gorbačova, aby "strhol múr a otvoril bránu smerom na východ." Reaganovo želanie sa napokon splnilo, píše dnešné vydanie nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung o jednej z dominánt nemeckej metropoly.
Debata okolo Brandenburskej brány zamestnáva Berlínčanov doposiaľ. Po páde Berlínskeho múru ju otvorili najskôr pre chodcov, neskôr aj pre autobusy a taxíky. Naposledy sa mohli cez ňu dostať na Parížske námestie už aj súkromné vozidlá. Od mája musia šoféri, ktorí sa chcú dostať do týchto končín, využívať obchádzky. K nepopulárnemu kroku pristúpilo ľavicové berlínske mestské zastupiteľstvo kvôli rekonštrukcii brány, pokračujú noviny a dodávajú, že monumentálnu stavbu už 20 mesiacov zakrývajú obrovské kusy plátna, na ktorých sú umiestnené reklamné nápisy Telekomu. Za reklamu na atraktívnom mieste zaplatí Telekom berlínskej radnici mesačne 170.000 eúr.
"Tieto peniaze budú využité na komplexnú renováciu objektu," potvrdila na otázku SZ Marion Uhringová z nadácie Ochrana berlínskych pamiatok. Na to, aby financie neboli zneužité na iné účely, bude dohliadať nadácia osobitne starostlivo. V uplynulých rokoch musela totiž čeliť obvineniam, že peniaze, ktoré získa za reklamy, využíva na iné projekty, pripomína denník.
Zrekonštruovaná Brandenburská brána by sa mala predstaviť v plnej nádhere 3. októbra. Pamiatkari však už teraz upozorňujú na to, že cez monument, vysoký 20 metrov a široký 65 metrov, nebude môcť prechádzať neobmedzené množstvo vozidiel. Voči avizovanému rozhodnutiu o obmedzení premávky na tomto frekventovanom mieste sa už ozvali hlasy predstaviteľov Nemeckého automobilového klubu (ADAC) a opozičných kresťanských demokratov, ktorí tvrdia, že z Brandenburskej brány sa stane Brandenburská závora.
Koaliční politici sú ale neoblomní. Podľa terajšieho predsedu spolkového parlamentu Wolfganga Thierseho, zároveň jedného z patrónov nadácie na renováciu berlínskych pamiatok, je Brandenburská brána symbolom nemeckej jednoty a musí vyzerať dôstojne," uzatvára SZ.