BRATISLAVA – Pri odchode na dovolenku do zahraničia je najlepšie zapísať do colného vyhlásenia všetko, čo má nejakú hodnotu. Kameru, mobil, kožený kabát, rafty, člny, elektroniku, šperky, pre úplnú istotu aj oblečenie. Pri návrate sa tak turisti vyhnú problémom, pretože colník je oprávnený pri kontrole vyrubiť clo na všetok tovar, pri ktorom nevie turista preukázať, že si ho vzal z domu.
Mnohí turisti sa pri návrate domov sťažujú práve na preclievanie, ktoré je neraz spojené aj so žiadosťami colníkov o úplatok. Ten býva väčšinou nižší, ako by bolo clo, a tak ľudia zaplatia. Hlásiť prípad potom nemajú záujem.
„Za 50 eur to bude v poriadku,“ vypočul si nedávno pri návrate z dlhodobej stáže v zahraničí mladý Slovák. Tak ako väčšina sťažovateľov, aj on chcel ostať v anonymite. Aj preto, že zaplatil.
O korupcii colníkov sa hovorí často. Colná správa bola pred časom na čele rebríčka orgánov, kde sa hlavne podnikatelia stretávajú s korupciou. Bojuje sa s ňou ťažko aj pre anonymitu sťažovateľov. „Ak by colník pýtal úplatok, treba si zapísať jeho osobné číslo a informovať príslušného vedúceho zmeny alebo príslušnej colnej pobočky,“ hovorí Vojtech Jakab z Metodicko-informačného centra Colného riaditeľstva SR v Bratislave. Na každom colnom úrade je tiež číslo na Zelenú linku, na ktorú je možné volať sťažnosti na prácu colníkov.
Colník môže kontrolovať každého a závisí len od neho, akú kontrolu zvolí. „Colník je povinný vyrubiť colný poplatok za všetko, čo občan priváža do krajiny, ak je hodnota tovaru vyššia ako 175 eur, ak nepreukáže, že tovar predtým vyviezol z krajiny na osobnú potrebu,“ hovorí Jakab.
Ak sa cestujúcemu zdá vyrubený colný poplatok príliš vysoký, colník je povinný mu umožniť nazrieť do colného sadzobníka, kde sú vypísané všetky druhy tovaru a na ne sa vzťahujúce clo. To je stanovené zákonom. K poplatku sa ešte pripočítava DPH – tiež podľa zákona.
Proti vyrubeniu cla je možné sa odvolať. Najprv však treba zaplatiť požadovanú sumu, odvolávať sa možno až potom.
BARBORA TANCEROVÁ