
Netradičný detský tábor zorganizovala v spolupráci s detskou organizáciou Fénix košická zoologická záhrada. Možnosť zblízka spoznať prácu ošetrovateľov tu má v dvoch týždňových turnusoch 40 detí z Košíc. Na snímke pod dohľadom ošetrovateľa Radoslava Sedláka zápasia so strachom a túžbou nakŕmiť a pohladkať ťavie mláďa Simona Haňová a Petra Naďová. FOTO TASR - SVÄTOPLUK PÍSECKÝ
25- ročná Petra si dodnes spomína presne na také prázdniny. „Štyri týždne som sedávala sama v prázdnom vchode nášho domu. Nemala som sa s kým hrať, lebo všetky deti boli u starých rodičov alebo niekde v táboroch. Ja som však nemala ku komu ísť a naši ma do tábora nikdy nedali. Všetky moje prázdninové dni sa scvrkli len na jedinú túžbu - kedy sa už niektorá z mojich kamarátok vráti domov a táto nuda sa skončí?!“
Podujatí pre deti by mohlo
byť viac
Odborníci sa zhodujú, že deťom treba prázdninový program nenásilne zorganizovať. Najlepšie po dohode s nimi.
„Dieťa by nemalo tráviť prázdniny na prázdnom ošumelom ihrisku s kľúčikom na krku,“ myslí si Darina Dlhá, psychologička z Pedagogicko-psychologickej poradne v Dunajskej Strede. „Prázdniny majú slúžiť na oddych a je lepšie, keď dieťa má počas nich nejakú zmenu, nové zážitky, ako keď má všetky dni rovnaké.“
Dodáva, že aj keď nie každý rodič má na to, aby deťom zaplatil drahý pobytový tábor či dovolenku, nejaký program by pre ne mal pripraviť: „Ak sa dá, nech príde z práce skôr domov a pôjde s deťmi na prechádzku alebo niekam k vode. Nech proste nesedia pred televízorom a nepozerajú tie nezmysly, ktoré tam idú.“
Niektorí rodičia sa sťažujú, že podujatí pre deti je u nás málo. „Všetko, čo môžete s deťmi počas prázdnin urobiť, je dať ich do tábora. Iné akcie, počas ktorých by ste mohli nechať dieťa na pár hodín na starosti inej osobe, nepoznám - pravda, ak nerátam detský kútik v obchoďáku,“ smeje sa Iveta Jakabová zo Senca, matka dvoch synov.
Denník SME preto oslovil rôzne občianske združenia, centrá voľného času, domy kultúry, kultúrne a osvetové centrá s cieľom zistiť, čo plánujú pre deti počas prázdnin.
Výsledok? Žiadna organizovaná aktivita na niekoľko hodín denne. Okrem detských táborov - či už denných, alebo pobytových - neponúkali takmer nič.
Detské tábory bývajú
vypredané
Aj vďaka tomu, že u nás okrem táborov takmer nič nie je, je väčšina z nich vypredaná už pred začiatkom sezóny.
„Denné tábory boli obsadené už v júni. Sem-tam sa vyskytne „odpadlík“ z dôvodu choroby, ale sú evidovaní aj náhradníci, takže problémy nie sú,“ potvrdili nám v Centre voľného času Esko v Bratislave-Ružinove. (Zaujímavé je, že väčšina centier na Slovensku ponúka denné tábory takmer výlučne počas júla. August akoby nebol).
Rodičia sa pri kúpe táborov nedali zneistiť ani novým zákonom, ktorý si cestovné kancelárie vyložili tak, že právo organizovať detské tábory majú len ony. Za to si vyslúžili kritiku ostatných organizátorov detských táborov: „Cestovky poriadajú tábory s veľkým počtom detí. Už pri počte detí 60 si hlavný vedúci tábora nezapamätá meno dieťaťa. Hlavnými vedúcimi sú väčšinou nekvalifikovaní pracovníci. Vedúci z centier voľného času a občianskych združení absolvovali školenia vedúcich a majú certifikát,“ kritizuje ich Renáta Vadásyová, riaditeľka občianskeho združenia Amavet z Košíc.
Zmysluplné trávenie voľného času po celý rok
Situácia sa však v priebehu júla ujasnila: ministerstvo školstva aj ministerstvo hospodárstva svetu oznámili, že detské tábory môžu organizovať aj neziskové organizácie (občianske združenia, centrá voľného času, aj centrá výchovnej a poradenskej psychológie, atď).
Všetky majú oproti cestovným kanceláriám jednu nespornú výhodu: deti, ktoré ich pravidelne navštevujú, nejdú do tábora k cudzím ľuďom - ako v prípade cestoviek - ale k ľuďom, ktorých poznajú a s ktorými sa po celý rok hrajú. A tak vlastne rodičia, ktorí sa starali o voľný čas svojich detí aj počas školského roka, vedia pre ne pripraviť aj program cez prázdniny.
Pri organizovaní prázdninového harmonogramu však treba dávať pozor aj na opačný extrém - nezorganizovať dieťaťu čas tak, aby behalo od jedného tábora k druhému, od jednej akcie k ďalšej.
„Nezabúdajme na emocionálnu stránku - deti by počas prázdnin mali tráviť čas aj so svojimi rodičmi. Aj rodina by mala ísť spolu na nejaký pobyt a relaxovať. Lebo dovolenka je skutočne o inom ako každodenný, bežný život,“ dodáva psychologička Darina Dlhá. SOŃA REBROVÁ