Turany 13. júla (TASR) - Spoznávanie územia Krivánskej Malej Fatry je náplňou 38. celoslovenského Tábora ochrancov prírody v autokempingu Trusalova pri Martine. Dovedna 100 profesionálnych a dobrovoľných ochrancov prírody tam dnes večer začalo týždňový pobyt.
Pod vedením odborníkov zo správy Národného parku Malá Fatra absolvujú tam exkurziu. Odborníci zameraní na faunu, flóru a neživú prírodu spracujú zistené poznatky o území a prispejú k prehĺbeniu krajinárskych, zoologických, botanických a geologických informácií o Malej Fatre. Priamo v teréne ochrancovia realizujú opatrenia na zachovanie prírodných hodnôt oblasti - ohrozených, chránených druhov, ale aj ekosystémov. "Je to jediná príležitosť v roku, keď sa stretnú členovia štátnej a dobrovoľnej ochrany prírody, môžu spoločne diskutovať o problémoch, prípadne nájsť ich riešenie," uviedol pre TASR Pavel Belanský zo správy Národného parku Malá Fatra. Tábor sa každý rok koná v inej lokalite Slovenska.
Organizačne podujatie pripravili Slovenský zväz ochrancov prírody a krajiny, Správa Národného parku Malá Fatra, Slovenská agentúra životného prostredia a Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava.
Krivánska Malá Fatra je najzápadnejšie situované vysoké pohorie karpatského systému s pomerne zachovanou faunou a flórou. Faunu reprezentujú z najvzácnejších druhov medveď, rys, vlk a orol. Ako TASR informoval Belanský, krajiny západnej a strednej Európy prejavili záujem, aby sa niektoré prvky fauny zachované u nás vrátili aj do ich oblastí. "Malá Fatra tu hrá kľúčovú úlohu," dodal.