Pohyb a dobrá kondícia sú najlepším predpokladom na zvládnutie alergií. Spomedzi všetkých športov je pre alergikov najideálnejšie plávanie a hneď po ňom práve cyklistika! S týmito problémami by ste si však rozhodne mali chrániť oči pred prachom dobre priliehajúcimi okuliarmi. Tie vám budú zároveň slúžiť aj na ochranu pred svetloplachosťou – reakciou na slnečné lúče. Ak vám škodí kontakt s kvitnúcimi bylinami, skúste mať so sebou adrenalínové pero.
Samozrejme, ľudia trpiaci alergickými prejavmi by mali byť vyšetrení u alergológa a pravidelne liečení. Pozor však na výber liekov! Neužívajte medikamenty, ktoré by vás mohli „uspať na riadidlách bicykla“.
Čo vám hrozí v teréne
Veľké nebezpečenstvo hrozí bikerom od lietajúceho hmyzu, ktorý môže vyvolať u alergikov – a niekedy aj u celkom zdravých jedincov (!) – ťažký anafylaktický šok, ojedinele aj smrť. Ak patríte do tejto skupiny alergikov, mali by ste so sebou nosiť adrenalínové pero. Pichnutie perom do svalu musí byť okamžité, rýchle a priamo cez nohavice či iný odev. Najlepšie je však privolať záchranku.
Rozumné je, ak váš odev v lese pokrýva celú pokožku. To sa môže hodiť nielen pri ochrane pred hmyzom, ale aj pri páde do žihľavy. Chránite sa tak zároveň aj proti kliešťom.
Ako je to s príjmom tekutín
Za normálnych okolností potrebuje každý z nás dva litre vody denne. Toto množstvo však výrazne narastá pri športe. Pri viachodinovom športovom výkone stratíme až niekoľko litrov, a to najmä v horúcom a vlhkom prostredí. Pocíti to aj naša výkonnosť.
Ak sa teda chystáme na športový výkon, pitný režim musí byť prvoradý. Ako však zistíme skutočný nedostatok tekutín? Podľa suchých slizníc, bledého jazyka, pomalých reakcií, zhoršeného sluchu, svalových sťahov, pocitu na vracanie, búšenia srdca, hviezdičiek pred očami a krútenia hlavy.
Zároveň sa zhoršuje výkonnosť srdcovo-cievneho systému. Aj keď sa to nezdá, takto končia aj mladí športovci, ktorí to prehnali s fyzickou záťažou bez dostatku tekutín.
Čo piť?
Na rehydratáciu je najlepšie piť vlažné tekutiny – často a v menších množstvách.
Najlepšia je voda. Pri dlhodobom výkone sú vhodné riedené ovocné šťavy, prípadne čaje s pridaním citrónu, medu alebo cukru. Pri náročnejšej záťaži sú vyhľadávané iónové nápoje. Pri kritickom stave už voda určite nestačí, treba siahnuť po adekvátnych energetických a iónových nápojoch.
Výborným „naprávačom“ je špeciálny rehydratačný roztok s názvom WHO, ktorý dostať v lekárni. Pri skutočne závažných stavoch sa však musí pristúpiť až k infúzii.
Rozporuplné sú názory na energetické drinky, ktorých zloženie vyburcuje organizmus nielen vďaka obsahu kofeínu, následne ho však dehydratuje a vyčerpá.
Príliš veľa tekutín nepomôže
Príliš veľa tekutín telo nespracuje, môžeme potom zápasiť s ťažobou v žalúdku, nutkaním na vracanie a s hnačkami. Kritickým bodom dopĺňania tekutín je popri vstrebávaní v tenkom čreve predovšetkým rýchlosť vyprázdňovania žalúdka, ktorá závisí od objemu prijatých tekutín.
Príjem mierne presahujúci pol litra (600 ml) zvyšuje rýchlosť vyprázdňovania. Vyšší objem to už nepodporí, a navyše vyvolá nepríjemný pocit plného nafúknutého žalúdka. Svoj význam má aj teplota nápoja. Lepšie sa vstrebávajú chladnejšie tekutiny ako teplé.
Strata minerálnych látok nebýva až taká kritická ako strata samotnej vody. Určité množstvo minerálnych látok v nápoji však môže prispieť k lepšej a úplnejšej rehydratácii ako čistá voda. Okrem minerálnych látok a uhľohydrátov sú pri športovaní žiaduce aj vitamíny skupiny B.
Aké je optimum?
Bezprostredne pred nasadnutím na bicykel by ste mali prijať 200 až 300 ml tekutín a potom každú štvrťhodinu 150 až 200 ml. Vyššie množstvá pri telesnom zaťažení vedú k hromadeniu tekutín v tráviacom ústrojenstve, čo môže zhoršiť výkon. Ale pozor – nečakajte na pocit smädu, je to nespoľahlivý indikátor dehydratácie.
Nepodceňujte svoju ochranu:
Úpaly a spálená kožaVplyvom dehydratácie a pohybu na slnku môže dôjsť pri cyklistike k prehriatiu a úpalu so známymi príznakmi. Neúmerné vystavovanie sa slnečným lúčom zapríčiní aj sčervenanie a opuch kože, čo sa neskôr prejaví pálením a pľuzgiermi.
Treba sa vyhýbať fyzickej záťaži počas slnečného poludnia a používať krémy s ochranným faktorom 15 a viac. V prípade problémov sa urýchlene premiestnite do tieňa a dopĺňajte chýbajúce tekutiny. Počas jazdy v horúcom prostredí si striekajte vodu zo spreja na tvár a telo. Slnkom spálenú pokožku môžete osviežiť bielym octom, kefírom, jogurtom, čerstvými uhorkami a ľadovým čajom.
Bolestivé prípady sa liečia analgetikami, masťami na hojenie kože a popáleniny – napríklad kalciovými, octanovými, nechtíkovými, dermazolanom, infadolanom, sprejom s panthenolom či sprejom feniderma.
Zranenia kožePri cyklistike môže dôjsť k zraneniam prakticky na každom centimetri povrchu tela, preto nepovažujte ochranu kože za malichernosť. Do drobných poranení sa môžu totiž poľahky dostať infekčné baktérie a plesňové ochorenia prenášané vzduchom alebo dotykom.
Na vnútornej strane stehien, v oblasti triesiel (najmä u mužov), ale aj v podpazuší alebo pri kontakte dlaní s riadidlami bicykla hrozí vznik škvŕn, suchej a začervenanej pokožky, odratia, pľuzgierov či zápalu kože. Je naozaj veľmi dôležité preliečiť problematické miesta aj preto, aby sa predišlo infekciám. Efektívne poslúžia špeciálne produkty športovej kozmetiky, ktoré majú chladivé a upokojujúce účinky.
Bolestivé stavy však zverte do rúk odborným lekárom, ktorí vám odporučia antiseptické alebo antibiotické masti. Krémami, masťami a gélmi sa liečia aj také nepríjemnosti, akými sú svalovica, ubolená kostrč, prepotené „štípajúce“ časti na tele, otlaky a pľuzgiere v športovej obuvi, popraskané pery a ruky, ale aj odreniny.
Boľavé zapareniny kožeSpôsobuje ich aj dlhá jazda na bicykli v nesprávnom oblečení, pri dobrej starostlivosti sa im však dá predísť. Podráždená koža s vyrážkami vzniká v dôsledku jej nedostatočného odparovania a vetrania, pôsobením vlhkosti, vplyvom infekcií, prítomnosťou nečistôt, čiastočiek stolice, moču, dráždivých textílií alebo chemikálií v pracích prostriedkoch.
Zaparenia sa objavujú aj po pití kyslých ovocných štiav a pri hnačkách a zhoršuje ich tiež horúce vlhké počasie. Pomáha sucho, vetranie, hojivé krémy – najmä so zinkom, vazelína a minerálne oleje. Obliekať si treba super absorbčnú bielizeň, ktorá nasiakne a prepúšťa vlhkosť na povrch, pričom telo zostáva v suchu.
Autor: Maja Tallová