BRATISLAVA. Každoročne sa na medzinárodných dobrovoľníckych táboroch zúčastnia zo Slovenska stovky dobrovoľníkov. Sú medzi nimi vysokoškoláci i stredoškoláci, ale aj takí, čo už pracujú. Tento rok si môžu vyberať spomedzi 2000 medzinárodných táborov z celého sveta.
Vo svete sa na letných dobrovoľníckych aktivitách zúčastňuje okolo 18-tisíc dobrovoľníkov všetkých vekových kategórií.
Medzinárodné výmeny zastrešuje u nás mimovládne občianske neziskové združenie INEX Slovakia (International Exchanges Slovakia).
Zuzana Dorčíková, koordinátorka dobrovoľníckych táborov na Slovensku hovorí, že pre mladých ľudí predstavujú tieto dobrovoľnícke projekty nielen možnosť vycestovať do cudzej krajiny, ale najmä príležitosť prežiť dva až tri týždne v neobyčajnom multikultúrnom prostredí.
„Keď sme pred dvadsiatimi rokmi začínali, chceli ísť do zahraničia počas prázdnin tuším všetci mladí, “ vraví Ďurajková, vedúca kancelárie INEX v Bratislave.
„Ani dobre netušili, čo s tým súvisí, išlo im najmä o to, aby vycestovali. Dnes je situácia trochu iná. Mnohé tábory už majú aj iný rozmer, nejde v nich len o prácu, ich súčasťou je neformálne vzdelávanie,“ dodáva Ďurajková.
Práca aj jazyková škola
Niekdajší účastníci medzinárodných dobrovoľníckych táborov hovoria, že práve účasť na nich má viac rozmerov.
„Určite je veľkou výhodou zlepšenie komunikačných schopností v cudzom jazyku, keďže táborovým jazykom je angličtina, ale aj možnosť nájsť si priateľov z rôznych krajín, spoznať ich myslenie a kultúru, “ povedala Kristína Haviarová, ktorá sa zúčastnila na šiestich táboroch.
Daniel Raučina povedal, že človek príde na miesto, na ktorom nikdy nebol, stretne sa tam s ľuďmi, ktorých nikdy predtým nevidel, pričom každý je zvyčajne z inej krajiny a spolu robia prácu, ktorá je pre väčšinu z nich prvá podobná skúsenosť.
Podľa Jany Pastorkovej cez prácu v mládežníckych „neziskovkách“ sa človek dostane do tvorivého prostredia, získava kontakty na mnohé podobne zamerané organizácie a najmä na mladých dobrovoľníkov po celom svete.
„Skúsenosť s dobrovoľníckou prácou často otvára dvere do zamestnania, najmä v zahraničných firmách,“ povedala Pastorková.
Bez odmeny
Aj keď je ponuka medzinárodných dobrovoľníckych táborov bohatá, záujemcovia by si už mali začať vyberať, aby sa im nestalo, že kapacita sa medzitým zaplní.
Kompletný zoznam wordcapov je na stránke INEX. Nie je celkom úplný, lebo ich partneri ho dopĺňajú o nové tábory a aktualizácie. Na väčšine táborov je komunikačným jazykom angličtina. Účastníci nemusia mať zvláštnu kvalifikáciu alebo zručnosti.
Mali by však vedieť, že za prácu nedostanú odmenu, organizátor sa im postará iba o stravu a ubytovanie. Cestu a vreckové si hradia sami.
Slováci si najčastejšie vyberajú dobrovoľnícke tábory vo Francúzsku, v Nemecku, Španielsku, Taliansku aj v Česku.
„Do táborov by sa mali hlásiť tí, čo chcú leto prežiť inak ako zvyčajne, čo chcú renovovať maják na Islande, variť si popritom stravu s Japonkou a Estóncom, bývať v stane s Francúzom a Kórejčankou a nehovoriť inak ako po anglicky,“ povedala Mária Ďurajková.
Ako si vyberať prácu a na čo si dať pozor
Pri výbere tábora treba zvážiť viac vecí.
1. Typ tábora a práca
Zamerajte sa na výber tábora a nie miesta. Niektoré tábory pre prácu vyžadujú hlbší záujem dobrovoľníkov o tému tábora, ktorá je hlavnou náplňou pracovnej i študijnej časti. Nezriedka žiadajú motivačný list, kde by mal potenciálny účastník poukázať na dôvody, prečo sa chce zúčastniť na uvedenom projekte. Ide najmä o tábory zamerané na prácu s deťmi, ľuďmi s postihnutím a podobne.
2. Miesto, kde sa tábor realizuje
Dopravu na miesto konania tábora, ako aj víza (ak sú potrebné) si hradí a zabezpečuje účastník sám. Preto je vhodné si pred prihlásením vybrať spôsob cestovania, ktorý vám bude finančne vyhovovať. Najlacnejšie lístky sa, samozrejme, nedajú zohnať dva dni pred začiatkom workcampu.
3. Poistenie
Uzavrite poistenie na cestu a pobyt v zahraničí. Požiadajte o vydanie európskeho preukazu zdravotného poistenia.
4. Očkovanie
V prípade rozvojových krajín v Ázií a v Afrike treba zvážiť aj očkovanie, ktoré dobrovoľník potrebuje.
5. Domáce recepty
Príprava stravy v táboroch je zväčša na pleciach dobrovoľníkov, čo znamená, že hostiteľská organizácia poskytne potraviny, ale ich príprava je na účastníkoch. Preto nie je na škodu pripraviť si zopár zaujímavých a nenáročných receptov zo slovenskej kuchyne.
6. Propagácia Slovenska
Keďže tábor je o medzikultúrnej výmene, dobrovoľníci by sa mali pripraviť aj na propagáciu našej krajiny v tábore.
7. Infosheet
Všetky informácie, čo si zobrať a ako sa dostať do tábora, dostanete v „infosheete“ (v detailných pokynoch o tábore) najneskôr mesiac pred konaním tábora. Infosheet obsahuje informácie o ubytovaní, práci, programe, lokálnom partnerovi, hostiteľskej organizácii a podobne.